1961-ci il iyulun 23-də Yevlax rayonu Aşağı Qarxun kəndində anadan olmuşdur.
1968-1978-ci illərdə Yevlax rayonu Aşağı Qarxun kəndinin 8 illik məktəbində, sonra Yevlax r-nu 1 №-li orta məktəbdə təhsil almışdır.
1982-ci ildə T.Şevçenko ad. Kiyev Dövlət Universitetinə daxil olmuşdur. 1987-ci ildə həmin universiteti bitirmişdir.
1987-1990-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Xarici Dillər Universitetinin «Siyasi iqtisad» kafedrasının baş laborantı olmuşdur.
1990-1992-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin aspirantı olmuşdur.
1992-2014-cü illərdə İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” kafedrasında baş müəllim, dosent işləmişdir.
2003-cü ildə namizəlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2014-cü ilin aprelindən 2016-cı ilin iyuluna kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin BİM fakültəsinin dekanı olmuşdur.
2016-cı ildən UNEC-in Rus dilində Tədris Mərkəzinin direktorudur. 2017-ci ildən “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının professorudur.
UNEC Koqnitiv iqtisadiyyat mərkəzinin rəhbəridir.
Rusiya, Ukrayna, Almaniya, Yunanıstan, Türkiyə, İran, Gürcüstan, Qazaxstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və digər ölkələrdə keçirilmiş onlarla beynəlxalq forum və beynəlxalq konfransların iştirakçısı olub. Qloballaşma şəraitində Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrinin xarici iqtisadi inkişaf problemləri onun əsas elmi- təqiqat mövzusudur. Azərbaycanda kütləvi informasiya vasitələrində mütəmadi olaraq ekspert kimi çıxış edir.
Hazırda «Qloballaşma şəraitində Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrinin xarici iqtisadi əməkdaşlıq problemləri» mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində çalışır.
Ailəlidir. Üç övladı və dörd nəvəsi var.
UNEC 1 (8)1-Sakarya Universitesi Ziyaret_9488 (2)_resize (1)DSC_5388 1614397_1375816719373306_8596379826108585413_o DSC_0051
dos. M.Bərxudarov UNEC NEWS-da
UNEC alimi elmi seminarda: “GUAM ölkələrində ikitəyinatlı materialların və texnologiyaların ixracına nəzarət” (04.04.2018)
Rusiyalı rektor: “UNEC-in Rus İqtisad Məktəbi elm və təhsil sahəsində inteqrasiyaya böyük təkan verəcək”
(07.12.2017)
Rus İqtisadiyyat Məktəbindəki ən son yeniliklər Radio UNEC-in efirində
(05.05.2017)
UNEC Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texniki Təhsil İnstitutu ilə birgə magistr proqramını uğurla davam etdirir

Родился 23 июля 1961 года, в селе Нижний Гархун Евлахского района. В 1968 году учился в 8-летней школе села Нижний Гархун Евлахского района, а затем в 1978 году – в средней школе № 1 г.Евлаха.
В 1982 году поступил в Киевский государственный университет им.Т.Шевченко и окончил его в 1987 году.
В 1987-1990 гг. работал на должности старшего лаборанта кафедры «Политическая экономия» Азербайджанского государственного университета иностранных языков.
В 1990-1992 был аспирантом Бакинского государственного университета.
В 1992-2014 гг. работал на должности старшего преподавателя, доцента кафедры «Международные экономические отношения» АГЭУ.
В 2003 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата экономических наук.
С апреля 2014 года по июль 2016 год работал на должности декана факультета МЭО UNEC.
Является участником десятков международных форумов и конференций, проходивших в России, Украине, Германии, Греции, Турции, Иране, Грузии, Казахстане, Узбекистане, Кыргызстане и других странах. Основной темой его научного исследования являются проблемы внешнеэкономического развития стран Южного Кавказа и Центральной Азии в условиях глобализации. Регулярно выступает в качестве эксперта в средствах массовой информации Азербайджана.
С 2016 года он является директором образовательного центра «Русская школа экономики». С 2017 года — профессор кафедры «Экономика» (рус).
В настоящее время работает над докторской диссертацией на тему «Проблемы внешнеэкономического сотрудничества стран Южного Кавказа и Центральной Азии в условиях глобализации».
Ученый UNEC на научном семинаре: «Контроль за экспортом товаров и технологий двойного назначения в странах ГУАМ» (04.04.2018)
UNEC на Московской международной выставке «Образование и карьера» (24.110.2017)
Последние новшества Русской экономической школы в эфире Radio UNEC (05.05.2017)
В «Клубе молодых дипломатов» UNEC отметили 25-летие сотрудничества ООН-Азербайджан (07.03.2017)
В Русской школе экономики обсуждались итоги зимней экзаменационной сессии (20.02.2017)
Круглый стол: “Экономика Азербайджана сегодня и в перспективе (01.12.2017)
В UNEC создан «Клуб молодых дипломатов» (20.12.2016)
В UNEC состоялась конференция модели ООН в формате совета “ECOSOC” (19.12.2016)
В Русской школе экономики UNEC состоялось мероприятие почтения памяти (13.12.2016)
Советник посла России: Студентам предоставлены все возможности посольства (22.11.2016)
Известные ученые России провели лекции в UNEC (29.10.2016)
UNEC совместно с Греческим технологическим образовательным институтом Западной Македонии успешно продолжает магистерскую программу (31.05.2016)