3t.ü.f.d., dos. Cəfərova Diana Hidayət qızı
1990-1994-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin “Ümumi tarix” kafedrasında laborant işləyib.
1994-1998-ci illərdə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Humanitar fənlər” kafedrasında baş laborant işləyib.
1998-2000-ci illərdə 189 saylı orta məktəbdə tarix müəllimi işləyib.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə “Humanitar fənlər” kafedrasında müəllim, baş müəllim işləyib.
2005-ci ildən “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasında çalışır.
2007-ci ildə “Qarabağ tayfalarının son tunc və ilk dəmir dövründə hərbi işi və silahları” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
2010-cu ildə İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə dosent seçilib.
2010-cu ildə uzun müddət tədqiqatçı kimi çalışdığı “Gender Araşdırmaları Mərkəzi”-nin rəhbəri seçilib. ATƏT-in Gender üzrə beynəlxalq ekspertidir.

PhD in H., Assist. Prof. Jafarova Diana HidayatJafarova Diana Hidayat kizi was born on August 30 1972 in Baku.
She studied at the secondary school №189 of Baku within 1979-1989.
She studied at the School of History of Baku State University in 1989-1995s.
In the years of 1990-1994 she served at the Department of “General History” of Azerbaijan State Pedagogical Institute as a laboratory assistant.
Within 1994-1998 she worked as a senior laboratory assistant at the Department of “Humanities” of Baku Institute of Commodity Research and Trade.
In 1998-2000 she worked as a teacher of History at the secondary school №189.
D.H.Jafarova began to serve at the Department of “Humanities” on technological specialties of Azerbaijan State University of Economics in 2000.
Since 2005 she has been working at the Department of “International Relations”.
In 2007 she supported her Candidate’s paper on “Military Case and Armaments of Karabagh Tribes in Late Bronze and Early Iron Age”.
She became the Assistant Professor by the Scientific Council of ASUE in 2010.
Currently she conducts trainings on “History of Azerbaijan World Economy History” in English at the Special Talents Group.
She was selected the Head of the “Center for Gender Researches” where has been serving as a researcher for many years.