3t.ü.f.d., dos. Cəfərova Diana Hidayət qızı
1990-1994-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin “Ümumi tarix” kafedrasında laborant işləyib.
1994-1998-ci illərdə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Humanitar fənlər” kafedrasında baş laborant işləyib.
1998-2000-ci illərdə 189 saylı orta məktəbdə tarix müəllimi işləyib.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə “Humanitar fənlər” kafedrasında müəllim, baş müəllim işləyib.
2005-ci ildən “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasında çalışır.
2007-ci ildə “Qarabağ tayfalarının son tunc və ilk dəmir dövründə hərbi işi və silahları” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
2010-cu ildə İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə dosent seçilib.
2010-cu ildə uzun müddət tədqiqatçı kimi çalışdığı “Gender Araşdırmaları Mərkəzi”-nin rəhbəri seçilib. ATƏT-in Gender üzrə beynəlxalq ekspertidir.

д.ф.и., доц. Джафарова Диана Хидаят гызы
В 1990-1994 годах работала на кафедре «Общая история» Азербайджанского государственного педагогического университета на должности лаборанта.
В 1994-1998 годах работала на кафедре «Гуманитарные дисциплины» Бакинского товароведного и коммерческого института на должности старшего лаборанта.
В 1998-2000 годах работала в средней школе № 189 на должности учителя истории.
С 2000 года работала на должности, старшего преподавателя кафедры «Гуманитарные дисциплины» Азербайджанского государственного экономического университета по специальности технической и технологической специальности.
С 2005 года работала на кафедре «Международные отношения».
В 2007 году защитила диссертационную работу на тему «Военные дела и оружия карабахских племен в период поздней бронзы и начала железа».
В 2010 году избрана доцентом Ученого совета Экономического университета.
Ввиду того, что в течение длительного времени работала в качестве исследователя в 2010 году избрана руководителем «Центра гендерных исследований». Является экспертом ОБСЕ по гендеру.