Ünvan: Bakı, H.Əliyev küçəsi, 135 (II korpus)
“Aqrar-sənaye müəssisələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrası nisbətən cavan kafedra olmaqla 1993-cü ildən fəaliyyət göstərir. Kafedra yarandığı gündən geniş əhatəli elmi-pedaqoji fəaliyyətə başlamış və qısa bir müddətə Universitetdə ən aparıcı kafedralardan birinə çevrilmişdir.
Kafedraya yaranan gündən (1993-2008) 2008-ci ilə qədər i.e.d., professor, əməkdar elm xadimi Əbülfəz Qasımov rəhbərlik etmişdir. Hazırda kafedraya i.e.d., professor, Nyu-York Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü İslam Qarayev rəhbərlik edir.
Kafedranın təşəbbüsü ilə bakalavr və magistr pilləsində “Xarici ölkələrdə aqrar münasibətlər”, “Ərzaq təhlükəsizliyi”, “Aqrobiznes və regional infrastruktur”, “İstehsal ehtiyatlarının idarə edilməsi”, “Torpaqların çirklənmə mənbələri” və digər yeni fənlərin tədrisi aparılır, həmin fənlərin proqramları tərtib edilmişdir. Son iki ildə bakalavr və magistr pilləsi üçün 10-dan çox fənnin proqramı hazırlanmışdır. Məsələn, “Aqrar sferada investisiya qoyuluşu və innovasiya siyasəti”, “Regional iqtisadi siyasət və kəndin sosial-iqtisadi inkişafı”, “Xarici ölkələrin aqrar siyasəti və kənd təsərrüfatının inkişaf təcrübəsi”, “Məhsul istehsalı və emalının müasir texnologiyası”, “Torpağın çirklənmə mənbələri və onun mühafizəsi üsulları”, “Aqrar sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi”, “Aqrobiznesin iqtisadiyyatı və təşkili”, “İstehsal ehtiyatlarının idarə edilməsi”, “Aqrar-sənaye kompleksinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi”, “Aqrar siyasət və regionların iqtisadiyyatının inkişaf istiqamətləri” proqramları məhz bu qəbildəndir.
Kafedrada “Azərbaycanda regionların sosial-iqtisadi inkişafının sürətlən­dirilməsi problemləri” mövzusunda elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilmiş və çox mühüm nəzəri-praktiki əhəmiyyətli təkliflər irəli sürülmüşdür və bu istiqamətdə işlər hazırda da davam etdirilir.
Kafedrada eyni zamanda son illər dərsliklərin və dərs vəsaitlərinin key­fiyyətli hazırlanmasına diqqət artmışdır. Çap edilən “Aqrar-sənaye kompleksinin iqtisadiyyatı”, “Aqrar-sənaye müəssisələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” və “Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı” dərslikləri müasir dövrün tələbləri səviyyəsində hazırlanmışdır.
Ümumiyyətlə, “Aqrar-sənaye müəssisələrinin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrası Azərbaycan iqtisad elminin çox vacib sahələri üzrə yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində fəaliyyət göstərməklə ölkənin aqrar iqtisadi siyasətinin və strategiyasının formalaşması, onun reallığını, inkişaf qanuna­uyğunluqlarını və meyllərinin öyrənilməsi sahəsində intensiv fəaliyyət göstərən bir kafedradır.

Заведующий кафедрой:
Кафедра «Экономика и управление аграрно-промышленными предприятиями» являясь сравнительно молодой кафедрой, функционирует с 1993 года. С момента своего создания, кафедра  вела  всеобъемлющую научно-педагогическую деятельность  и в течение короткого времени стала одной из ведущих кафедр.
Кафедру возглавлял со дня ее создания (1993)  до 2008 года заслуженный деятель науки, профессор А. Гасымов. В настоящее время, кафедру возглавляет действительный член Нью-Йоркской Академии наук, проф. Ислам Караев.
По инициативе кафедры, на ступенях  бакалавра и магистра изучаются новые предметы, такие как  «Аграрные отношения в зарубежных странах», «Продовольственная безопасность», «Агробизнес и региональная инфраструктура», «Управление производственными ресурсами», «Источники загрязнения почвы» и другие. Были составлены программы по этим предметам.
За последние два года для ступеней бакалавра и магистра были разработаны более чем 10 программ.  Например: «Инвестиционное вложение  и инновационная политика в аграрной сфере», «Региональная экономическая политика и социально-экономическое развитие села», «Аграрная политика и опыт развития сельского хозяйства зарубежных стран», «Современные технологии производства и переработки продукции», «Источники загрязнения и способы защиты почвы»,  «Экономика и управление аграрной сферой», «Экономика и организация агробизнеса», «Управление производственными ресурсами», «Экономика и управление АПК», «Аграрная политика и направления развития экономики регионов». В кафедре была проведена научно-исследовательская работа на тему «Проблемы ускорения социально-экономического развития регионов в Азербайджане» и были выдвинуты много очень важных  теоретических и практических предложений. Работа в  этом направлении продолжается и сейчас. В кафедре также возросло внимание к качеству  учебников и учебных пособий,  подготавливаемых в последние годы. Изданные учебники: «Экономика агро-промышленного комплекса», «Экономика и управление АПП» и «Экономика сельского хозяйства» были разработаны на уровне современных требований. В общем, кафедра «Экономика и управление аграрно-промышленными предприятиями» является кафедрой, которая работая в направлении подготовки высококвалифицированных кадров в  важных областях азербайджанской экономической науки, является кафедрой, активно работающей в области изучения формирования аграрной экономической политики и стратегии, их реальности, закономерностей и тенденций развития.