“Biz UNEC-in tarixində yeni səhifə açdıq”
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov dekabrın 10-12-də “Nəsimi” tamaşası ilə Türkiyənin Ankara şəhərində səfərdə olan heyəti qəbul edib.
Görüşdə UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı tamaşanın qardaş ölkədə yüksək səs-səda doğurduğu vurğulanıb. Buna görə aktyor tələbələrə, bütün yaradıcı heyətə təşəkkürünü bildirən rektor “Nəsimi ili”nə töhfə, dahi mütəfəkkir şairimizin, eləcə də UNEC-in Türkiyədə tanıdılması baxımından bu layihənin yüksək əhəmiyyət daşıdığını söyləyib. Professor Ədalət Muradov qeyd edib ki, biz bu tamaşa ilə UNEC-in tarixində yeni səhifə açdıq və bu qürurverici səhifə universitetin tarixi ilə bağlı kitabda mütləq yer alacaq.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor Səadət Qəndilova, Yaradıcılıq Mərkəzinin rəhbəri, Elman Cəfərov, tamaşanın rejissoru Vahid Orucoğlu səfər və uğurlu nümayişlə bağlı təəssüratlarını bölüşüblər. Bildirilib ki, tamaşa anşlaqla qarşılanıb, tələbələrin ifa bacarığı hər kəsi heyran edib. Məhz bu səbəbdən “UNEC Tələbə Teatrı” 2020-ci ilin  aprelində yenidən Türkiyəyə, bu dəfə Qarabağ mövzusuna aid tamaşa ilə dəvət alıb.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in tələbə teatrının daha da inkişaf etməsi, tanınması üçün zəruri tədbirlərin görülməsini tapşırıb. Gündəm yaradan “Nəsimi” tamaşasının isə ölkəmizdə, bölgələrdə, ali məktəblərdə, eləcə də peşəkar teatrların səhnələrində təqdim edilməsini tövsiyə edib.
Rektor universitetin Yaradıcılıq Mərkəzinin qarşıdan gələn əlamətdar günlərlə bağlı da yeni tamaşalar hazırlamasının vacib olduğunu deyib. 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü və Xocalı soyqırımına həsr olunan tamaşaların səhnələşdirilməsi qərara alınıb.
Rektor professor Ədalət Muradovun bir xəbəri görüş iştirakçılarını sevindirib. O,  bildirib ki, UNEC-in yeni inşa olunan və gələn ilin mayında istifadəyə verilməsi planlaşdırılan müasir tədris binasında tələbə teatrına yer ayrılacaq. Müzakirələr zamanı, həmçinin teatrın öz maddi-texniki bazasının yaradılmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Daha sonra söz alan tələbə aktyorlar onlara yaradılan şəraitə görə rektor Ədalət Muradova dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər. Tələbələr yeni-yeni uğurlara imza atacaqlarına, “UNEC Tələbə Teatrı”nı ölkəmizdə, onun hüdudlarından kənarda daha yaxşı tanıdacaqlarına söz veriblər.
Sonda rektor professor Ədalət Muradov görüş iştirakçılarına bir daha uğurlar, yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıb, bunun reallaşması üçün hər cür dəstəyə hazır olduğunu qeyd edib.

“We have opened a new page in UNEC history”
Rector of UNEC Professor Adalat Muradov received a delegation which had visited Ankara on December 10-12 with a performance “Nasimi”.
During the meeting it was noted that the performance prepared by the UNEC Creative Center caused a great deal of noise in the fraternal country. The actor expressed his gratitude to the actor- students and the whole creative team and said that this project was of great importance in terms of the contribution to “Nasimi Year”  and introduction of  our great thinker and UNEC in Turkey. Professor Adalat Muradov said that we had opened a new page in the history of UNEC with this performance, and this proud page would definitely be included in the book on the history of the university.
Vice-Rector for Student Affairs Saadat Gandilova, head of Creative Center, Elman Jafarov, director of the performance Vahid Orujoglu shared their impressions of the visit and successful show.  It was reported that the performance was met with applauds, everyone was amazed by the students’ ability to perform. That is why UNEC Student Theater was invited back to Turkey in April 2020 with a performance on Karabakh.
Rector Adalat Muradov ordered to take necessary measures for further development and recognition of student theater of UNEC. He also recommended that the performance “Nasimi” which had been on the agenda of the day should be   presented in the country, regions, universities and on the scenes of professional theaters.
The rector said that the University’s Creative Center should prepare new performances for important coming days. It was decided to stage plays dedicated to the 30th anniversary of  January 20th tragedy and   to the Khojaly genocide.
A report from rector prof. Adalat Muradov made the  meeting participants happy. He said that UNEC would provide a site for a student theater in a new academic   building, which is planned to be commissioned in May next year. The need for the theater to create its own material and technical base was also highlighted during the discussions.
Speaking afterwards, the student -actors expressed their deep gratitude to the rector Adalat Muradova for the conditions created for them. The students promised for new successes, making known UNEC Student theatre in our country and abroad better.
At the end, rector professor Adalat Muradov wished the participants success and new achievements. He said he was ready to provide any support for this.