14 sentyabr 1967-ci ildə Ermənistan Respublikasının Vardenis rayonunun Böyük Məzrə kəndində anadan olub.
1985-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsinə daxil olub. 1992-ci ildə həmin universitetin tarix fakültəsini (əyani şöbə) bitirib.
1986-1988-ci illərdə ordu sıralarında xidmət edib.
1992-ci ildə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun Bakı filialına göndərilib.
1993-cü ildə Bakı filialı müstəqil Azərbaycan Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutu kimi fəaliyyət göstərməyə başlayıb.
1995-ci ilə qədər həmin institutda laborant və baş laborant, 1995-ci ildən müəllim vəzifəsində işləyib. 1998-ci ildə baş müəllim vəzifəsinə seçilib.
2004-cü ilin yanvarında “XIX əsrin birinci yarısında Azərbaycanda azadlıq hərəkatı” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək tarix elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
2005-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasında baş müəllim işləyib. 2010-cu ilin fevral ayından həmin kafedranın dosentidir.
2016-cı ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının müdiridir.

к.и.н., доцент Курбанов Рамин Мусу оглыe-mail: [email protected]
В 1985 году поступил на Исторический факультет Бакинского государственного университета. В 1992 году окончил указанный университет.
В 1986-1988 годах служил в рядах армии.
В 1992 году был направлен в Бакинский филиал Азербайджанского технологического института.
В 1993 году Бакинский филиал приступил к деятельности как самостоятельный Азербайджанский государственный товароведно-коммерческий институт.
В 1995 году работал в указанном институте на должности лаборанта и старшего лаборанта, с 1995 года на должности преподавателя. С 1998 года работал на должности старшего преподавателя.
В январе 2004 года защитив кандидатскую диссертацию на тему «Освободительное движение в Азербайджане в первой половине XIX века», получил ученую степень кандидата исторических наук.
С 2005 года работал на должности старшего преподавателя кафедры «Международные отношения» Азербайджанского государственного экономического университета.
С февраля 2010 года является доцентом кафедры.
С 2016 года по 2019 год работал на должности заведующего кафедрой «Международные отношения» Азербайджанского государственного экономического университета. С 21.06.2019-года был переведен на кафедру “Международные отношения и дипломатия”.