Əbədi tələbəmiz – Rəmzi Əsgərov
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) torpaqlarımızın müdafiəsi uğrunda həlak olan şəhidlərini ehtiramla yad edir…
Bu gün əbədi tələbəmiz Rəmzi Əsgərovun doğum günüdür. Cəmi 24 il ömür yaşadı. Yaddaşlardan silinməyən, şəhidlik zirvəsinə ucalan bir ömür!
Rəmzi Əsgərov 1967-cı il  yanvar 21-də Laçında anadan olub. Evin üçüncü oğlu idi. Hələ məktəbdə oxuyarkən hərbçi olmaq arzusunda idi. 8-ci sinifdə “Sən böyüyəndə kim olmaq istəyirsən?” müstəqil inşa yazısında da bu arzusunu bildirər və inşadan “5” qiymət alır. Orta məktəb müəllimləri ilə həddən artıq səmimi münasibəti var idi. Gözəl təşkilatçı və qoçaq olduğu üçün məktəbin bütün işlərində fəal iştirak edirdi.
Orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olur. Tələbəlik dövründə özünə xeyli dost-yoldaş qazanan Rəmzi müəllimləri ilə də mehriban münasibətilə seçilir.
O dövrki qanunlarda əsgərlik yaşı çatan bütün gənclər hərbi xidmətə gördərilirdi. Gənc Rəmzi də ali təhsilini yarımçıq qoyub hərbi xidmətə yollanır. Moskva ətrafındakı hərbi hissələrdən birində qulluq edir. İki illik hərbi xidmətdən sonra yenidən Azərbaycana dönür, ali təhsilini davam etdirir.
1988-ci ilin fevralından başlayan çaxnaşma Qarabağın bütün bölgələri kimi Laçında da özünü göstərdi. Belə bir vəziyyət gənc və inadkar Rəmzini Laçına dönməyə vadar etdi. O, institutun 5-ci kursunda oxuyurdu. Təhsilini yarımçıq qoyub Laçına – vətəninin müdafiəsinə yollanır…
…Rəmzi 1992-ci il mayın 25-də Laçının Güləbirt kəndi uğrunda gedən gərgin döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olur.

Our Eternal Student – Ramzi Asgerov
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) pays tribute to the martyrs who died for the defense of our territories…
Today is our eternal student Ramzi Asgerov’s birthday. He lived for only 24 years. An unforgettable lifetime erected to the top of the martyrdom.
Ramzi Asgerov was born on January 21 1967 in Lachin. He was the third son of the family. While still at school he had dreamed of being a soldier. He wrote about in his essay “Who do you want to become?” in the 8th form and got “5”. He had very sincere relations with the school teachers. He also had perfect organizing and communicating skills, so was an active participant of all events at the secondary school.
He entered the Institute of the National Economy of the Republic of Azerbaijan (current UNEC). Ramzi had had lots of friends among the students and was in good relation with the teaching staff.
All young people who reached the appropriate age were sent to military service. Young Ramzi also interrupted his education and left for military service. He served in one of the military units near Moscow. After two years of military service, he continued the education.
Commotion started in February of 1988 was felt in Lachin as well as in all regions of Garabagh. The situation had forced young and stubborn Ramzi to return to Lachin. He was the 5th year student of the institute. He left to the defense of the homeland…