Əbədi tələbəmiz – Rəmzi Əsgərov
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) torpaqlarımızın müdafiəsi uğrunda həlak olan şəhidlərini ehtiramla yad edir…
Bu gün əbədi tələbəmiz Rəmzi Əsgərovun doğum günüdür. Cəmi 24 il ömür yaşadı. Yaddaşlardan silinməyən, şəhidlik zirvəsinə ucalan bir ömür!
Rəmzi Əsgərov 1967-cı il  yanvar 21-də Laçında anadan olub. Evin üçüncü oğlu idi. Hələ məktəbdə oxuyarkən hərbçi olmaq arzusunda idi. 8-ci sinifdə “Sən böyüyəndə kim olmaq istəyirsən?” müstəqil inşa yazısında da bu arzusunu bildirər və inşadan “5” qiymət alır. Orta məktəb müəllimləri ilə həddən artıq səmimi münasibəti var idi. Gözəl təşkilatçı və qoçaq olduğu üçün məktəbin bütün işlərində fəal iştirak edirdi.
Orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olur. Tələbəlik dövründə özünə xeyli dost-yoldaş qazanan Rəmzi müəllimləri ilə də mehriban münasibətilə seçilir.
O dövrki qanunlarda əsgərlik yaşı çatan bütün gənclər hərbi xidmətə gördərilirdi. Gənc Rəmzi də ali təhsilini yarımçıq qoyub hərbi xidmətə yollanır. Moskva ətrafındakı hərbi hissələrdən birində qulluq edir. İki illik hərbi xidmətdən sonra yenidən Azərbaycana dönür, ali təhsilini davam etdirir.
1988-ci ilin fevralından başlayan çaxnaşma Qarabağın bütün bölgələri kimi Laçında da özünü göstərdi. Belə bir vəziyyət gənc və inadkar Rəmzini Laçına dönməyə vadar etdi. O, institutun 5-ci kursunda oxuyurdu. Təhsilini yarımçıq qoyub Laçına – vətəninin müdafiəsinə yollanır…
…Rəmzi 1992-ci il mayın 25-də Laçının Güləbirt kəndi uğrunda gedən gərgin döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olur.

Наш вечный студент – Рамзи Аскеров
Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) почтительно вспоминает шехидов, погибших во имя защиты своих земель…
Сегодня день рождения нашего вечного студента Рамзи Аскерова. Он прожил всего 24 года. Жизнь возвышенная до вершины шехидства, которая вечно будет жить в памяти!
Рамзи Аскеров родился 21 января 1967 года в Лачыне. Он был третьим сыном. Еще в школе он мечтал стать военным. В 8 классе в сочинении на тему «Кем ты хочешь стать, когда повзрослеешь?» он выразил свое желание и получил оценку «5». У него были очень искренние отношения с учителями средней школы. Был прекрасным организатором и храбрецом, и  поэтому активно участвовал во всех мероприятиях школы.
После окончания средней школы поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства (ныне UNEC). В студенческие годы у него было много друзей-товарищей, да и с преподавателями тоже дружеские отношения.
По тем законам всех молодых, дошедших призывного возраста, забирали на службу. И молодой Рамзи, оставив наполовину учебу, отправляется на службу. Служит в одном из военных частей окрестностей Москвы. После двухлетней военной службы он вновь возвращается в Азербайджан и продолжает свою учебу.
Переполох, начавшийся с февраля 1988 года, как и все районы Карабаха показал себя и в Лачыне. Такое положение вынудило  молодого и упрямого Рамзи вернуться в Лачын. Он учился на 5 курсе института. Оставив учебу наполовину, он двинулся в путь на защиту Лачына – своей родины…