UNEC rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı dünya alimlərini bir araya gətirəcək
beyn_konfrans_310120Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Bir kəmər, bir yol Elm və Texnologiya Alyansının dəstəyi ilə Bakıda 13-14 fevral tarixlərində “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Beynəlxalq konfransa Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı, İslam İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Şirkəti, ABŞ-ın Linkoln Universiteti, Fransanın Monpelye Universiteti, Türkiyənin İstanbul Universiteti, Belarus Dövlət İqtisad Universiteti, Litvanın Mikolas Romeris Universiteti, Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universiteti, TİKA – Türkiyə İş Adamları Əməkdaşlıq və Əlaqələndirmə Agentliyi, İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatası, Klariveyt Analitks və Rusiyanın Y.T. Qaydar adına İqtisadi Siyasət İnstitutu tərəfdaşlıq edir.
Tədbirin sponsoru isə Bakcell mobil operator şirkətidir.
Beynəlxalq konfransda təşkilatçıların, tərəfdaş təşkilat və universitetlərin nümayəndələri, həmçinin ölkəmizin bir çox ali məktəblərinin rektorları, tanınmış akademiklər, Azərbaycanla bərabər, ümumilikdə 22 ölkədən – ABŞ, Çin, Hindistan, Yeni Zelandiya, Fransa, Almaniya, Türkiyə, Yunanıstan, Danimarka, Rumıniya, Macarıstan, Xorvatiya, Serbiya, İsrail, Oman, Rusiya, Belarus, Litva, Estoniya, Qazaxıstan və Özbəkistandan olan alimlər iştirak edəcəklər.
Konfransın açılışı fevralın 13-də saat 10:00-da “Four Seasons” otelində (Neftçilər prospekti 1, Bakı) baş tutacaq. Tədbirin ilk günü plenar iclaslarda “Rəqəmsallıq, analitik göstəricilər və suni intellekt biznes və cəmiyyəti necə dəyişdirə bilər?”, “Rəqəmsallaşma təkamülünə vençur kapital investorlarının baxışı”, “ “Bir kəmər və bir yol” layihəsi çərçivəsində rəqəmsal iqtisadiyyatın və ticarətin inkişafı” mövzularında məruzələr dinləniləcək.
Konfrans işini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) davam etdirəcək. “Dövlət İdarəetməsinin Rəqəmsal Transformasiyası”, “Rəqəmsal Əməkdaşlığa Regional Baxış”, “Maliyyə Sektorunun Rəqəmsallaşması”, “Sosial Sahələrin və Təhsilin Rəqəmsal Transformasiyası” adlı panellərdə rəqəmsallaşmanın  iqtisadiyyatın bütün sahələrində tətbiqinə və bunun təhsildə özünü göstərməsinə dair müxtəlif mövzularda müzakirələr aparılacaq.
Beynəlxalq konfransın 2-ci günü isə “Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat, gələcəyə baxış və xarici əməkdaşlıq”, “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Risklər və həllər”, “İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması: imkanlar və problemlər”, “Estoniya dövlət sektorunda rəqəmsal çevrilmə prosesi” mövzularında plenar məruzələr dinləniləcək. Bundan başqa, “Rəqəmsal transformasiyada texnoloji”, “Humanitar və etik problemlər”, “Rəqəmsal valyutalar və elektron ticarət: potensial risklər və faydalar”, “Ağıllı şəhər: beynəlxalq təcrübə” adlı bölmə iclaslarında da konfransın mövzusuna aid alimlərin çıxışları olacaq, müzakirələr aparılacaq.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin informasiya texnologiyaları şirkətlərinin panel təqdimatları olacaq.

UNEC will bring together the world scientists on digital economy
An international conference on “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” will be held in Baku on February 13-14 organized by Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, with the support of the Ministry of Education, Ministry of Transport, Communications and High Technologies and One Belt, One Road Science and Technology Alliance.
The international conference is partnered by the World Bank, Asian Development Bank, Islamic Development Bank, International Finance Cooperation, University of Lincoln (USA), Montopellier University (France), Istanbul University of Turkey, Belorus State Economic University, Lithuanian Mikolas Romeris University, University of Western Macedonia, TİKA – Turkish Cooperation and Coordination Agency, Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry, Clarivate Analytics, Institute of Economic Policy named after Y.T.Qaydar.
The sponsor of the event is mobile operator company Bakcell.
The international conference will be attended by representatives of organizers, partner organizations and universities, as well as rectors of many universities , well-known academics of our country;  along with Azerbaijan, totally scientists from 22 countries: USA, China, India, New Zealand, France, Germany, Turkey, Greece, Denmark, Romania, Hungary, Croatia, Serbia, Israel, Oman, Russia, Belarus, Lithuania, Estonia, Kazakhstan and Uzbekistan.
The opening of the conference will take place on February 13 at 10:00 am at Four Seasons Hotel (Neftchiler Avenue 1, Baku). The first day of the event will be followed by plenary sessions on “How digitalization, analytics and artificial intelligence can change business and society? “, “Venture capital investors’ vision for the evolution of digitalization”, “Development of digital economy and trade under the “One Belt and One Road” project .
The conference will continue at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Various topics on the application of digitalization in all sectors of the economy and its self-expression in education will be discussed in panels: “Digital Transformation of Public Administration”, “Regional Vision for Digital Cooperation”, “Digitalization of the Financial Sector”, “Digital Transformation of Social Spheres and Education.”
On the second day of the international conference, the plenary reports will be made on: “Digital Economy in Azerbaijan, Vision and Foreign Cooperation”, “Digital Economy: Risks and Solutions”, “Digitalization of the Silk Road: Opportunities and Challenges”, “The digital transformation process in Estonian public sector”. In addition, there will be speeches of scholars on the topic of the conference, discussions will be held at the section meetings titled “Technology in Digital Transformation”, “Humanitarian and Ethical Problems”, “Digital Currency and Electronic Commerce: Potential Risks and Benefits”, “Smart City: International Experience”.