UNEC rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı dünya alimlərini bir araya gətirəcək
beyn_konfrans_310120Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Bir kəmər, bir yol Elm və Texnologiya Alyansının dəstəyi ilə Bakıda 13-14 fevral tarixlərində “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Beynəlxalq konfransa Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı, İslam İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Şirkəti, ABŞ-ın Linkoln Universiteti, Fransanın Monpelye Universiteti, Türkiyənin İstanbul Universiteti, Belarus Dövlət İqtisad Universiteti, Litvanın Mikolas Romeris Universiteti, Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universiteti, TİKA – Türkiyə İş Adamları Əməkdaşlıq və Əlaqələndirmə Agentliyi, İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatası, Klariveyt Analitks və Rusiyanın Y.T. Qaydar adına İqtisadi Siyasət İnstitutu tərəfdaşlıq edir.
Tədbirin sponsoru isə Bakcell mobil operator şirkətidir.
Beynəlxalq konfransda təşkilatçıların, tərəfdaş təşkilat və universitetlərin nümayəndələri, həmçinin ölkəmizin bir çox ali məktəblərinin rektorları, tanınmış akademiklər, Azərbaycanla bərabər, ümumilikdə 22 ölkədən – ABŞ, Çin, Hindistan, Yeni Zelandiya, Fransa, Almaniya, Türkiyə, Yunanıstan, Danimarka, Rumıniya, Macarıstan, Xorvatiya, Serbiya, İsrail, Oman, Rusiya, Belarus, Litva, Estoniya, Qazaxıstan və Özbəkistandan olan alimlər iştirak edəcəklər.
Konfransın açılışı fevralın 13-də saat 10:00-da “Four Seasons” otelində (Neftçilər prospekti 1, Bakı) baş tutacaq. Tədbirin ilk günü plenar iclaslarda “Rəqəmsallıq, analitik göstəricilər və suni intellekt biznes və cəmiyyəti necə dəyişdirə bilər?”, “Rəqəmsallaşma təkamülünə vençur kapital investorlarının baxışı”, “ “Bir kəmər və bir yol” layihəsi çərçivəsində rəqəmsal iqtisadiyyatın və ticarətin inkişafı” mövzularında məruzələr dinləniləcək.
Konfrans işini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) davam etdirəcək. “Dövlət İdarəetməsinin Rəqəmsal Transformasiyası”, “Rəqəmsal Əməkdaşlığa Regional Baxış”, “Maliyyə Sektorunun Rəqəmsallaşması”, “Sosial Sahələrin və Təhsilin Rəqəmsal Transformasiyası” adlı panellərdə rəqəmsallaşmanın  iqtisadiyyatın bütün sahələrində tətbiqinə və bunun təhsildə özünü göstərməsinə dair müxtəlif mövzularda müzakirələr aparılacaq.
Beynəlxalq konfransın 2-ci günü isə “Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat, gələcəyə baxış və xarici əməkdaşlıq”, “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Risklər və həllər”, “İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması: imkanlar və problemlər”, “Estoniya dövlət sektorunda rəqəmsal çevrilmə prosesi” mövzularında plenar məruzələr dinləniləcək. Bundan başqa, “Rəqəmsal transformasiyada texnoloji”, “Humanitar və etik problemlər”, “Rəqəmsal valyutalar və elektron ticarət: potensial risklər və faydalar”, “Ağıllı şəhər: beynəlxalq təcrübə” adlı bölmə iclaslarında da konfransın mövzusuna aid alimlərin çıxışları olacaq, müzakirələr aparılacaq.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin informasiya texnologiyaları şirkətlərinin panel təqdimatları olacaq.

UNEC в связи с цифровой экономикой объединит ученых мира
При организации Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Министерства экономики Азербайджанской Республики, поддержке Министерства образования, Министерства транспорта, связи и высоких технологий и Альянса Один пояс, один путь в Баку 13-14 февраля состоится Международная конференция на тему «Цифровая экономика: современные призывы и реальные возможности».
Партнерами Международной конференции являются Всемирный банк, Азиатский банк развития, Исламский банк развития, Международная финансовая компания, Университет Линкольна США, университет Монпелье Франция, Стамбульский университет Турция, Белорусский государственный экономический университет, Литовский университет имени Миколаса Рёмериса, университет Западной Македонии Греция, TİKA – Турецкое агентство по сотрудничеству и координации,  Торгово-промышленная палата Израиль-Азербайджан,  Кларивейт Аналитикс и Институт экономической политики имени Е.Т. Гайдара.
Спонсором мероприятия является  мобильный оператор Bakcell.
В Международной конференции примут участие представители организаторов мероприятия, организаций-партнеров и университетов,  также ректоры многих высших учебных заведений страны, известные академики, вместе с Азербайджаном, в целом  ученые 22 стран  – США, Китая, Индии, Новой Зеландии, Франции, Германии,  Турции,Греции, Дании, Румынии, Венгрии, Хорватии, Сербии, Израиля, Омана, России, Белоруссии, Литвы, Эстонии, Казахстана и Узбекистана.
Открытие конференции состоится 13 февраля в 10:00 часов в отеле “Four Seasons” (проспект Нефтяников 1, Баку). В первый день мероприятия  будут заслушаны доклады на темы: «Как могут изменить бизнес и общество оцифровка, аналитические показатели и искусственный интеллект?», «Взгляд инвесторов венчурного капитала на  эволюцию цифровизации», «Развитие цифровой экономики и торговли в рамках проекта «Один пояс, один путь».
Конференция продолжит свою работу в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC).  В панелях «Цифровая трансформация государственного управления», «Региональный взгляд на цифровое сотрудничество», «Оцифровка финансового сектора», «Цифровая трансформация социальных сфер и образования»  будут обсуждаться разные темы по применению оцифровки во всех сферах экономики и отражения этого в образовании.
Во второй день конференции на секционных заседаниях будут заслушаны пленарные доклады на темы «Цифровая экономика в Азербайджане, взгляд в будущее и  зарубежное сотрудничество», «Цифровая экономика: риски и решения», «Цифровизация Шелкового пути: возможности и проблемы»,  «Процесс перехода к оцифровке в государственном секторе Эстонии». Кроме того, в секционных заседаниях «Технология в цифровой трансформации», «Гуманитарные и этические проблемы», «Цифровые валюты и электронная торговля: потенциальны риски и пользы», «Умный город: международная практика» состоятся выступления, обсуждения ученых по теме конференции.