“İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində tədbirlərə start verilib – İndoneziyanın səfiri UNEC tələbələrilə görüşüb
İndoneziyanın Azərbaycandakı səfiri Hüsnan Bəy Fanani UNEC-də olub.
Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor, dosent Şahin Bayramov 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamına diqqət çəkib. “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan edilməsini dözümlülük, sülh, tolerantlıq və dünyəviləşmə ideyalarının təbliğində dövlətin rolunu qabardan əlamətdar hadisə adlandırıb. Bu ilin “Multikulturalizm İli”nin məntiqi davamı hesab etdiyini bildirib. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının 2017-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsi ilə bağlı qərarın ölkəmizin İslam həmrəylinin möhkəmləndirilməsi sahəsində növbəti əməli addımlar atması üçün əlverişli şərait yaratdığını bildirib. Prorektor UNEC-də mütəmadi olaraq “İslam Həmrəyliyi İli”nə həsr olunan görüşlər təşkil ediləcəyini qeyd edib.
Səfir Hüsnan Bəy Fanani bildirib ki, Azərbaycan İndoneziya ilə münasibətlərini müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra yaradıb və bu əlaqələr iqtisadiyyatın bütün sahələrində, xüsusən ticarət, turizm, eyni zamanda təhsil sektorunda yüksələn xətlə davam etməkdədir. İndoneziya Azərbaycanın neft ixrac etdiyi ikinci ən böyük ölkədir. Ölkəmiz Bakıda keçiriləcək IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına beş yüzə yaxın idmançı ilə qatılacaq. Mədəni və mental dəyərlər baxımından iki ölkənin xalqları arasında paralellər aparılmasının mümkün olduğunu bildirən səfir İndoneziyanın da multikultural, plüralist ölkə olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir əhalisinin sayına görə ən böyük müsəlman ölkəsi olan İndoneziya haqqında tələbələrə geniş məlumat verib. Ölkəsinin tarixi, coğrafiyası, milli xüsusiyyətləri barədə danışıb. İndoneziyanın dünyanın ən böyük iqtisadiyyatına malik G-20 ölkələri sırasında yer aldığını diqqətə çatdırıb. 2016-cı ilin rəqəmlərinə görə İndoneziya dünyanın 16-cı ölkəsidir, deyə bildirən səfir mövcud iqtisadi inkişafla  2030-cu ildə 5-ci yerdə olmağı hədəflədiklərini qeyd edib. Bildirib ki, İndoneziya hazırda iqtisadi artım tempinə görə dünyada Çin və Hindistandan sonra üçüncü dövlətdir.
Azərbaycanda səfir kimi fəaliyyət göstərməkdən məmnun olduğunu vurğulayan Hüsnan Bəy Fanani diplomat olmağın üstünlüklərindən söz açıb. Səfir UNEC tələbələrinin İndoneziyanın ali təhsil sistemi, mübadilə şərtləri, müsəlman ölkəsi kimi özəllikləri, turizm imkanları ilə bağlı suallarını cavablandırıb.
UNEC tələbələrinin intellektual səviyyəsini yüksək qiymətləndirən səfir onlarla tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib. Sonda Hüsnan Bəy Fanani tələbələr üçün İndoneziya musiqilərini ifa edib.

Events within the: “Islamic Solidarity Year” has started at UNEC- an Indonesian Ambassador meets with UNEC Students
Ambassador of Indonesia to Azerbaijan Husnan Bey Fanani has visited UNEC.
Vice-rector for International Affairs and Programs, Associate Professor Shahin Bayramov drew to attention that the year 2017 has been announced the “Year of Islamic Solidarity” by the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan signed on January 10 2017. He remarked the declaration of “The Islamic Solidarity Year” as a significant event swelling tolerance, peace and the promotion of secular values. He considered this year logical the logical extension of “The Year of Multiculturalism”. He emphasized that the decision on the organization of IV Islamic Solidarity Games in Baku in 2017 creates favorable condition to take concrete steps in strengthening Islamic solidarity for our country. The Vice-rector noted that meetings dedicated to “The Islamic Solidarity Day” would be arranged at UNEC regularly.
Ambassador Husnan Bey Fanani said Azerbaijan established relations with Indonesia after gaining independence and this cooperation is being continued in all areas of the economy, especially in trade, tourism and education as well. Indonesia is the biggest oil exporting country of Azerbaijan. Our country will join the IV Islamic Solidarity Games to be held in Baku with about 500 sportsmen. Highlighting the possibility of carrying out parallels between the two nations in terms of cultural and mental values, the Ambassador brought to attention that Indonesia is also a multicultural and pluralist country. Ambassador provided students with the information about Indonesia which is the biggest Muslim country for the number of its population. He spoke about the history, geography and national characteristics of his country; brought to attention that it is ranked among the G-20 countries of the world with the biggest economy in the world. Saying that Indonesia is the 16th country of the world in accordance with the indicators of 2016, the Ambassador highlighted that with the existing economic development the target is to become the 5th in 2030. He noted Indonesia is the third country of the world after China and India.
Expressing satisfaction of working in Azerbaijan as an Ambassador, Husnan Bey Fanani spoke of the advantages of being a diplomat. UNEC students asked the Ambassador about the higher education system of Indonesia, exchange terms, priorities as an Islamic country and tourism opportunities.
Highly appreciating UNEC students’ intellectual level, the Ambassador said that he is pleased of getting acquainted with them. Husnan Bey Fanani showed musical performance from Indonesian music at the end.