İqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə yeni təkliflər hazırlanır
Təhsil Nazirliyinin “Ali təhsil pilləsinin hər bir səviyyəsi üçün dövlət standartı və təhsil proqramlarının hazırlanması” ilə bağlı Tədbirlər Planının həyata keçirilməsi məqsədilə İşçi qrupu yaradılıb. UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov “İqtisadiyyat və idarəetmə ixtisas qrupu üzrə” İşçi qrupunun sədri təyin edilib.
Aprelin 27-də UNEC-də İşçi qrupunun üzvləri ilə görüş keçirilib. Müzakirələrdə Bakı Dövlət Universiteti, Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, eləcə də dövlət və özəl qurumların nümayəndələri iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, ölkənin ali təhsil müəssisələrində bakalavr təhsil pilləsinin Qərb standartlarına uyğunlaşdırılması ilə bağlı qaydalar hazırlanır. Yeni standartlar tələbə mobilliyinin artırılması, ikili diplomun tanınması, bazar iqtisadiyyatının tələblərinə uyğun ixtisasların yaradılmasını zəruri edir. Rektor bu məqsədlə iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə siyahıya yenidən baxıldığını İşçi qrupunun diqqətinə çatdırıb.
İşçi qrupu yeni qaydaların hazırlanması ilə bağlı təkliflərlə çıxış edib. Müzakirələrdə “İqtisadiyyat və idarəetmə”  ixtisasları qrupunda “Dünya iqtisadiyyatı”, “Kommersiya”, “Sənayenin təşkili və idarəolunması” ixtisaslarının “İqtisadiyyat” ixtisası adı altında birləşdirilməsi, beləliklə  ixtisasların sayının 12-dən 9-a endirilməsi təklif olunub. “İqtisadiyyat” ixtisası üzrə fənlərin maksimum dərəcədə eyniləşdirilməsi və bu istiqamətdə qaydaların hazırlanması barədə də razılıq əldə olunub. Bildirilib  ki, yeni qaydalar tələbəyə iki ixtisas üzrə diploma sahib olmaq imkanı verməklə yanaşı, universitetdə əlavə maliyyə mənbəyini də formalaşdırır. O cümlədən ali təhsil müəssisəsinin cəlbediciliyini artırır, tələbələrə daha yaxşı təhsil almaları üçün stimul yaradır. Müzakirələrdə milli kredit sisteminin yaradılması, fənlərin və auditoriyadaxili dərslərin sayının minimuma endirilməsi barədə də təkliflər səsləndirilib.

В целях осуществления Плана мероприятий в связи с « Разработкой государственных стандартов и образовательных программ для каждого уровня высшего образования» Министерства образования создана рабочая группа. Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов назначен председателем рабочей группы «По специальности экономики и управления.
27 апреля в UNEC состоялась встреча с членами рабочей группы. В обсуждениях приняли участие представители Бакинского государственного университета, Академии государственного управления, Бакинского инженерного университета, Азербайджанского университета архитектуры и строительства, а также государственных и частных секторов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что в связи с адаптацией ступени бакалавра западным стандартам в высших учебных заведениях страны разрабатываются правила. Новые стандарты создают необходимость в повышении мобильности студента, признании двойного диплома, создании специальностей, соответствующих требованиям рынка. Ректор довел до внимания рабочей группы, что в этих целях вновь будет рассмотрен список по специальности экономики и управления.
Рабочая группа в связи с разработкой новых правил выступила с предложениями. В обсуждениях было внесено предложение об уменьшении числа дисциплин по экономике и управлению от 12 до 9, объединение специальностей мировой экономики, коммерции, организации и управления промышленностью под названием экономической специальности. Была достигнута договоренность о разработке правил выдачи двойного диплома, сведя до максимума дисциплин по специальности экономики. Было отмечено, что новые правила наряду с предоставлением студенту возможности получения диплома по двум специальностям, формирует в университете дополнительный источник финансов. В том числе повышает привлекательность высших учебных заведений, создает студентам стимул для еще лучшего обучения. В обсуждениях прозвучали предложения о создании национальной кредитной системы, доведении до минимума дисциплин и занятий внутри аудитории.
На основе предложений рабочей группы будут разработаны правила и представлены в Министерство образования.