WUF13-ün təbliği: UNEC əməkdaşları Azərbaycanın Bolqarıstandakı Səfirliyinin tədbirində iştirak ediblər
30 APREL 2026 | VIEWS:
Aprelin 30-da Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstan Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən “WUF13 Urban Breakfast with the Bulgarian Academia” adlı hibrid formatda tədbir təşkil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi bu il mayın 17-22-də ölkəmizdə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasının (WUF13) Bolqarıstanda, xüsusilə də beynəlxalq akademik dairələrdə təbliği və bu sahədə məlumatlılığın artırılması olub.
Tədbirdə Bolqarıstanın aparıcı universitetlərinin nümayəndələri ilə yanaşı, UNEC-in beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Hüseyn Həsənov, eləcə də universitetin bir sıra akademik və inzibati strukturlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Çıxışlar zamanı WUF13-ün məqsədləri, tematik prioritetləri və iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı tərəfindən təşkil edilən forum müxtəlif dövlətləri, akademik dairələri, özəl sektoru, yerli və regional hakimiyyət orqanlarını, vətəndaş cəmiyyətini və beynəlxalq təşkilatları bir araya gətirən aparıcı qlobal platformadır və “Yeni Şəhər Gündəliyi”nin elmi əsaslı və insan mərkəzli yanaşmalarla həyata keçirilməsini təşviq edir.
Tədbir çərçivəsində Bolqarıstanın ali təhsil müəssisələri ilə dialoq imkanları müzakirə edilib, universitetlərin və tədqiqatçıların dayanıqlı şəhər gələcəyinin formalaşdırılmasındakı rolu vurğulanıb. Bununla yanaşı, Bolqarıstan və Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
UNEC-in beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, i.f.d. Hüseyn Həsənov çıxışı zamanı tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib, bu kimi təşəbbüslərin beynəlxalq akademik əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb.

Главная цель мероприятия заключалась в популяризации 13-й сессии Всемирного форума городов (WUF13), которая пройдет в нашей стране 17-22 мая этого года, в Болгарии, особенно в международных академических кругах, и в повышении осведомленности в этой области.
В мероприятии наряду с представителями ведущих университетов Болгарии, приняли участие проректор по международным отношениям UNEC Гусейн Гасанов, а также сотрудники ряда академических и административных структур университета.
В ходе выступлений была представлена подробная информация о целях, тематических приоритетах и возможностях участия в WUF13. Было отмечено, что форум, организованный Программой ООН по населенным пунктам, является ведущей глобальной платформой, объединяющей различные государства, научные круги, частный сектор, местные и региональные власти, гражданское общество и международные организации, и способствует реализации «Новой городской повестки дня» с использованием научно обоснованных и ориентированных на человека подходов.
В рамках мероприятии обсуждались возможности диалога с болгарскими высшими учебными заведениями, также подчеркивалась роль университетов и исследователей в формировании устойчивого городского будущего. Одновременно была подчеркнута важность расширения сотрудничества между высшими учебными заведениями Болгарии и Азербайджана.
В своем выступлении проректор по международным отношениям UNEC, д. ф. э. Гусейн Гасанов рассказал о важности мероприятия и подчеркнул, что подобные инициативы вносят вклад в развитие международного академического сотрудничества.