İslam Həmrəyliyi İli: tələbə elmi konfransı, mühazirə, seminar
Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasında keçirilən tələbə elmi konfransında kafedra müdiri, dosent Ramin Qurbanov 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunmasının əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, islam ölkələrində baş verən hadisələr, onların qarşısında duran çağırışlar həmin ölkələrin həmrəyliyini aktual məsələyə çevirir. Prezident İlham Əliyev bu addımı ilə Azərbaycanın İslam həmrəyliyinə töhfə vermək əzmini nümayiş etdirib.
Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının 2017-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsinin İslam həmrəyliyinin möhkəmlənməsində növbəti əməli addımlardan biri olduğunu bildirib.
Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının dosentləri Zəfər Bayramov, Solmaz Gözəlova, baş müəllim Təranə Şirvanova və “Humanitar fənlər” kafedrasının dosenti Afaq Məmmədova “İslam sivilizasiyası: müasir dini baxışlar və yeni dünya”, “Azərbaycan və İslam: İslamda tolerantlıq”, “İslam mədəniyyəti və Avropa”, “İslam mədəniyyətində həmrəylik” mövzuları ilə çıxış ediblər.
Konfransda beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr “İslam sivilizasiyası: müasir dini baxışlar və yeni dünya”, “Yeni dünya çağırışları: Avropa və İslam”, “İslam mədəniyyəti və sivilizasiyalararası münasibətlər”, “Yeni dünya çağırışları: Azərbaycan və İslam”, “İslam mədəniyyətində həmrəylik”, “İslam və demokratiya: tarix və müasirlik” mövzularında çıxış ediblər.
UNEC-in Maliyyə və mühasibat fakültəsində “İslam Həmrəyliyi İli”nə həsr edilən seminar keçirilib.
“Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının dosenti Anar Eyyubov tələbələrə “Pakistan-Azərbaycan əlaqələri İslam həmrəyliyinin nümunəsi kimi” mövzusunda çıxış edib. A.Eyyubov hər iki ölkə arasında qarşılıqlı dostluq və mədəni əlaqələrin olduğunu vurğulayıb. Pakistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsində daim Azərbaycanı dəstəklədiyini və ölkəmizlə hərbi strateji tərəfdaş olduğunu diqqətə çatdırıb.
“İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində Texnologiya və dizayn fakültəsində təşkil edilən mühazirədə “Humanitar fənlər” kafedrasının dosenti Lətafət Hümmətova çıxış edib. “İslam və iqtisadi inkişaf” mövzusuna həsr olunan mühazirədə islam mədəniyyəti və dini sosial inkişaf dinamikasına təsir edən amil kimi nəzərdən keçirilib. İslam dininin iqtisadi aspektlərlə bağlı əsas prinsipləri açıqlanıb.

A series of events within the “Islamic Solidarity Year” are in progress at UNEC
Head of the Department “International Relations”, Assistant Professor Ramin Gurbanov spoke about the significance of the announcement 2017 the Islamic Solidarity Year within the student scientific conference held at the department. He said the incidents happen in Islamic countries; challenges set towards them makes the solidarity of these countries a pressing issue. President Ilham Aliyev demonstrated Azerbaijan’s determination to contribute to Islamic solidarity.
Head of the Department of “Humanitarian Disciplines”, Professor Vakil Huseynov emphasized the implementation of the Islamic Solidarity Games in Baku in 2017 as one of the practical steps in strengthening Islamic solidarity.
Associated Professors of the Department “International Relations” Zafar Bayramov and Solmaz Gozalova, a senior teacher Tarana Shirvanova and an Associated Professor of the Department “Humanitarian Disciplines” Afag Mammadova made speeches on “Islamic Civilization: Modern Religious Views and New World”, “Azerbaijan and Islam: Islamic Tolerance”, “Islamic Culture and the Europe” and “Solidarity in Islamic Culture”.
Students majoring in International Relations made speeches on “Islamic Civilization: Modern Religious Views and New World” “New World Challenges: the Europe and Islam”, “Islamic Culture and Relations between Civilizations”, “New World Challenges: Azerbaijan and Islam”, “Solidarity in Islamic Culture” and “Islam and Democracy: History and Contemporaneity” within the conference.
A workshop dedicated to the “Islamic Solidarity Day” was held in the Faculty of Finance and Accounting of UNEC.
Assistant Professor of the Department “International Relations” Anar Eyyubov made a speech on “Pakistan- Azerbaijan Relations as an Example of Islamic Solidarity”. A.Eyyubov stressed the existence of mutual friendship and cultural relations between the two countries. He brought to attention that Pakistan always supports Azerbaijan in Daghlig Garabakh Conflict and is a strategic military partner of our country.
Assistant Professor of the Department of “Humanitarian Disciplines” Latafat Hummatova made a speech within a lecture organized in the Faculty “Technology and Design” devoted to “Islamic Solidarity Year”. Islamic culture and religion were reviewed as a factor to influence the social development dynamics during the lecture held on “Islam and Economic Development”. Main principles on economic aspects of Islamic religion were revealed.