Klaus Şvabın “Dördüncü Sənaye İnqilabı” – Azərbaycan dilində
Məlum olduğu kimi, Dünya İqtisadi Forumunun Davosda keçirilən sonuncu zirvə toplantısında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə Forumun Prezidenti Borge Brende arasında Dördüncü Sənaye İnqilabı üzrə Bakıda regional mərkəzin yaradılması haqqında Niyyət Protokolu imzalanmışdır.
Bu baxımdan xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Dünya İqtisadi Forumunun Qurucusu və İcraçı Sədri professor Klaus Şvabın “Dördüncü Sənaye İnqilabı” adlı məşhur əsəri UNEC (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) alimləri tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq nəşr edilib.
Klaus Şvabın bu əsəri süni intellekt, robotlar, əşyaların interneti, avtonom maşınlar, üçölçülü printerlər, nanotexnologiya, biotexnologiya, kvant hesablamaları kimi yeni texnoloji sıçrayışlara əsaslanan dördüncü sənaye inqilabının nə olduğu, hansı yenilikləri gətirəcəyi, necə təsir göstərəcəyi və onu ümumi faydalara çevirmək üçün nələr edilə biləcəyi haqqındadır. Müəllif, əsərini gələcəyə maraq göstərənlər, dünyanı daha yaxşı bir vəziyyətə gətirmək naminə özlərini bu inqilabi dəyişikliyin yaratdığı fürsətlərdən istifadəyə həsr etmiş insanlar üçün yazdığını qeyd edir. Bu baxımdan, əsərdə yeni texnoloji inqilabın əsas xüsusiyyətləri təsvir edilir, yaratdığı imkanlar və dilemmalar vurğulanır və ən əhəmiyyətlisi, dördüncü sənaye inqilabının insanlığın nəzarətində baş verməsinin yolları araşdırılır.
Müvafiq sahə üzrə ilk fundamental əsər hesab edilən “Dördüncü Sənaye İnqilabı” kitabının Azərbaycan dilində nəşrinin ön sözü Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov tərəfindən yazılıb. Ön sözündə M.Cabbarov dördüncü sənaye inqilabını təcəssüm etdirən əsas innovasiyalar haqqında geniş məlumat verdiyini vurğulamaqla, bu əsərin Azərbaycan dilində oxuculara təqdim edilməsini ölkədə müasir iqtisadi təfəkkürün formalaşması prosesinə verilən mühüm töhfə kimi qiymətləndirib.
İngilis dilində yazılmış əsər, indiyə qədər 15-dən çox dildə, o cümlədən də çin, alman, fransız, ispan, portuqal, italyan, rus, türk və ərəb dillərində nəşr edilib. Kitabın Azərbaycan dilində nəşri Dünya İqtisadi Forumu ilə UNEC arasında imzalanmış müvafiq müqavilə əsasında həyata keçirilib. Müqaviləyə əsasən, əsərin Azərbaycan dilinə tərcüməsi və nəşri üzrə müstəsna hüquqlar Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən UNEC-ə verilib. Kitab UNEC tərəfindən sosial məsuliyyətlilik prinsipi əsasında 1000 ədəd tirajla nəşr edilib və onun müvafiq qurumlara, o cümlədən universitetlərə, kitabxanalara və tədqiqat mərkəzlərinə paylanılması nəzərdə tutulub.
“Dördüncü Sənaye İnqilabı” kitabının Azərbaycan dilində nəşrinin elmi redaktoru UNEC rektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Ədalət Muradovdur. Əsərin Azərbaycan dilinə tərcüməsi iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elşən Bağırzadə (UNEC) və tədqiqatçı Təhmasib Əlizadə (UNEC) tərəfindən həyata keçirilib.

Клаус Шваб “Четвертая Промышленная Революция” — На азербайджанском языке
Как известно, на последнем саммите заседания Всемирного экономического форума, состоявшегося в Давосе, между Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Президентом форума Бёрге Бренде был подписан Протокол намерения о создании в Баку регионального центра по четвертой промышленной революции.
В этом отношении учитывая особую важность, произведение основателя и исполнительного директора Всемирного экономического форума Клауса Шваба «Четвертая промышленная революция» переведено на азербайджанский язык учеными UNEC (Азербайджанский государственный экономический университет) и опубликовано.
Произведение Клауса Шваба о том, что такое четвертая промышленная революция, основанная  на ошеломляющих технологических прорывах в самом широком спектре областей,  включая искусственный интеллект, роботизацию, автомобили-роботы, трехмерную печать, нанотехнологии, биотехнологии, квантовое вычисление, какие новшества она принесет, какое окажет влияние, чтобы превратиться в общее благо. Автор отмечает, книга для тех, кто интересуется нашим общим будущим, и кто твердо намерен использовать возможности революционных технологий, чтобы изменить мир к лучшему. С этой точки зрения в произведении описываются основные особенности новой технологической революции, подчеркиваются возможности и делеммы, и самое важное исследуются пути возникновения четвертой промышленной революции под контролем человечества.
Предисловие к изданной на азербайджанском языке книге «Четвертая промышленная революция», которая считается первым фундаментальным произведением в соответствующей сфере, написана министром экономики Микаилом Джаббаровым. Подчеркивая в предисловии широкую информацию об основных инновациях, олицетворяющих четвертую промышленную революцию, представление этого произведения на азербайджанском языке читателям, М.Джаббаров оценил как важный вклад в процесс формирования современного экономического мышления в стране.
Произведение, написанное на английском языке, на сегодняшний день опубликовано более чем на 15 языках, в том числе китайском, немецком, французском, испанском, португальском, итальянском, русском, турецком и арабском языках. Издание книги на азербайджанском языке осуществлено на основе соответствующего договора, подписанного между Всемирным экономическим форумом и UNEC. В соответствии с договором перевод произведения на азербайджанский язык и исключительные права на публикацию даны UNEC Всемирным экономическим форумом. Книга издана UNEC тиражом 1000 экземпляров по принципу социальной ответственности, предусматривается ее раздача соответствующим структурам, в том числе университетам, библиотекам и исследовательским центрам.
Научный редактор изданной на азербайджанском языке книги «Четвертая промышленная революция» ректор UNEC, доктор экономических наук, профессор Адалат Мурадов. Перевод произведения на азербайджанский язык осуществлен доктором философии по экономике, доцентом Эльшаном Багирзаде  (UNEC) и исследователем Тахмасиб Ализаде (UNEC).