Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) tədrisin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə professor-müəllim heyətinin bu istiqamətdə stimullaşdırılması tədbirlərinin daim genişləndirilməsi zəruridir.
UNEC-in qısa zamanda lider universitetə çevrilməsi hədəfinə nail olmaq üçün “Lider müəllim” aspektini önə çəkmək, bu istiqamətdə təşviqedici layihələrin reallaşdırılması məqsədəuyğun hesab olunur.
Bu məqsədlə 1 oktyabr 2016 – 30 iyun 2017-ci tarixlər arasında “Lider Müəllim – Lider Universitet” layihəsi start götürülür. Layihə UNEC-in pedaqoji heyətinin peşəkarlıq qabiliyyətinin yüksəldilməsinə, elmi tədqiqatın təbliğinə, şəxsi inkişafın artırılmasına, sosial fəaliyyətlərə və ümumilikdə tədris prosesinə müsbət stimul verəcəkdir. Professor-müəllimlər arasında layihədə nəzərdə tutulan 7 növ “Lider müəllim” kriteriyaları üzrə aparılacaq rəqabət universitetdə tədrisin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin yüksəldilməsinə özünəməxsus töhfə verəcəkdir.
Kriteriyalar:
Lider Müəllim – İnnovativ müəllim
Lider Müəllim – Peşəkar müəllim
Lider Müəllim – Tədqiqatçı müəllim
Lider Müəllim – Sevimli müəllim
Lider Müəllim – İxtiraçı müəllim
Lider Müəllim – Təşəbbüskar müəllim
Lider Müəllim – Özünü inkişaf etdirən müəllim
Müraciət qaydası:
Layihədə iştirak etmək istəyən müəllimlər elektron ərizə formasını yüklədikdən sonra müvafiq məlumatları daxil edib [email protected] email ünvanına göndərməlidir.
Elektron Ərizə Forması – YÜKLƏ
Layihə ilə bağlı önəmli tarixlər:
3 – 13 oktyabr, 2016 – Layihədə iştirak etmək istəyən müəllimlərin elektron ərizə müraciətlərinin qəbulu
13 – 18 oktyabr, 2016 – Layihədə 7 kriteriyada rəqabət aparacaq professor-müəllim heyətinin siyahısının müəyyənləşdirilməsi və rəsmi saytda elanı
LİDER MÜƏLLİM – LİDER UNİVERSİTET LAYİHƏSİNİN QİYMƏTLƏNDİRMƏ MEXANİZMİ:
“LİDER MÜƏLLİM – İNNOVATİV MÜƏLLİM”
| Müddət | Məlumatlandırmasistemi | Müraciət forması | Komissiya heyəti | Qiymətləndirmə mexanizmi |
| 1 oktyabr 30 iyun |
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | – Yaşar Kəlbiyev (sədr)- Anar Rzayev- Səbuhi Tanrıverdiyev- Mircavid Həsənov- Aysel Xəlilova | 1. Beş nəfərdən ibarət Komissiya müsabiqədə iştirak edən müəllimə əvvəlcədən xəbər vermədən 4 dərsdə (2 mühazirə 2 məşğələ olmaqla) iştirak edir və meyarlar üzrə qiymətləndirmə aparır.Qeyd: Müsabiqənin yekununda ən yüksək nəticə göstərən müəllimlərin balları eyni olarsa, o zaman Differensial əmək haqqı sistemindəki “Tələbə Məmnunluq Anketii”ndə daha yüksək bal alan şəxs qalib seçiləcək. |
| Qiymətləndirmə meyarları | 10 ballıq sistemlə |
| 1. İnnovativ tədris metodlarından istifadə səviyyəsi | |
| Case study, auditoriya ilə sinxron çalışma, komanda işləri, problem əsaslı tədris, simulasiya, rol oyunları, araşdırma əsaslı öyrənmə, iş mühitinə adaptasiya olunmuş tədris, beyin fırtınası, qrup müzakirələri, debatlar və sair) | |
| 2. Elektron Universitet Modelindən yararlanma səviyyəsi | |
| Dərs materiallarının şəxsi kabinetdə yerləşdirilməsi və istifadəsi, elektron jurnaldan səlis istifadə, dərs materiallarının tələbələrə müasir üsullarla çatdırılması (korporativ email, şəxsi kabinet, Microsoft One Drive) və sair | |
| 3. Tədris resurslarının yenilənmə səviyyəsi | |
| Dərs materiallarında yeni informasiyalardan istifadə | |
“LİDER MÜƏLLİM – PEŞƏKAR MÜƏLLİM”
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin daimi Komissiyası | Qiymətləndirmə professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin nəticələrinə əsaslanır və ilk pillədə qərarlaşan müəllimlər “Lider müəllim – Peşəkar müəllim” nominasiyasının qalibi olur. |
“LİDER MÜƏLLİM – TƏDQİQATÇI MÜƏLLİM”
| Müddət | Məlumatlandırma sistemi | Müraciət forması | Komissiya heyəti | Qiymətləndirmə mexanizmi |
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin daimi Komissiyası | Qiymətləndirmə professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin “Elmi fəaliyyət bölməsi”nin nəticələrinə əsaslanır və ilk pillədə qərarlaşan müəllimlər “Lider müəllim – Tədqiqatçı müəllim” nominasiyasının qalibi olur. |
“LİDER MÜƏLLİM – SEVİMLİ MÜƏLLİM”
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin daimi Komissiyası | Qiymətləndirmə professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin “Tələbə Məmnunluq Anketi”nin nəticələrinə əsaslanır və ilk pillədə qərarlaşan müəllimlər “Lider müəllim – Sevimli müəllim” nominasiyasının qalibi olur. |
“LİDER MÜƏLLİM – TƏŞƏBBÜSKAR MÜƏLLİM”
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | – Səadət Qəndilova- Eldar Azadov- Ramil Cabbarov- Rasim Şərifov- Süleyman Nəbiyev | – Müəllimlər öz təşəbbüslərini reallaşdırdıqdan sonra hər ayın son 3 günündə Komissiyaya məlumat çatdırır. Komissiya müraciəti araşdırır və müvafiq qiymətləndirməni həyata keçirir.Nəticələrə əsasən bu kriteriyalar üzrə ilk pillədə qərarlaşan müəllimlər “Lider müəllim – Təşəbbüskar müəllim” nominasiyasının qalibi olur. |
| Qiymətləndirmə meyarları | Say |
| UNEC-in tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən təşəbbüsün sayı | |
| UNEC-in işgüzar əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən təşəbbüsün sayı | |
| UNEC-in ictimaiyyətlə əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən təşəbbüsün sayı | |
| UNEC-də idman layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən təşəbbüsün sayı | |
| UNEC-də sosial mövzuda layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən təşəbbüsün sayı |
“LİDER MÜƏLLİM – İXTİRAÇI MÜƏLLİM”
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin daimi Komissiyası | Qiymətləndirmə professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin “Patentlər” bölməsindəki nəticələrə əsaslanır və bu kriteriyalar üzrə ilk pillədə qərarlaşan müəllimlər “Lider müəllim – İxtiraçı müəllim” nominasiyasının qalibi olur. |
“LİDER MÜƏLLİM – ÖZÜNÜ İNKİŞAF ETDİRƏN MÜƏLLİM”
– Kafedralara bildiriş- Rəsmi sayt vasitəsilə- Sosial şəbəkələr vasitəsilə | – Müsabiqədə iştirak etmək istəyən müəllimlər saytda yerləşdirilmiş elektron ərizə forması üzrə müraciəti edir.- Komissiya daxil olan elektron ərizə formaları qiymətləndirir və müsabiqəyə qatılmaq hüququ qazananları müəyyənləşdirir- Müsabiqəyə qatılan müəllimlərin siyahısı elan edilir- Müsabiqədə iştirak könüllülük əsasında aparılır | Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin daimi Komissiyası | Qiymətləndirmə professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin “Özünü inkişaf fəaliyyətləri” bölməsindəki nəticələrə əsaslanır və bu kriteriyalar üzrə ilk pillədə qərarlaşan müəllimlər “Lider müəllim – Özünü inkişaf etdirən müəllim” nominasiyasının qalibi olur. |
QALİBLƏRİN MÜKAFATLANDIRILMASI
“Lider Müəllim – Lider Universitet” layihəsinin qalibləri 7 günlük aşağıda adları çəkilən universitetlərə göndəriləcəkdir:

The “Leading Teacher- Leading University” Project has been launched
To improve the quality of teaching at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) it is necessary to expand measures to stimulate the academic staff’s performances constantly.
To draw the “Leading Teacher” aspect to the fore and realize the promotional projects in this direction are considered appropriate to achieve UNEC’s goal of becoming a leading university in a short period of time.
To this end, the “Leading Teacher-Leading University” Project starts between the dates 1st October 2016 – 30th June 2017. The Project will give a positive impetus to improving the level of UNEC academic staff’s professionalism, promotion of scientific research, increasing self- development, social activities and in general to the process of teaching. The rivalry to be conducted among the academic staff members in 7 nominations of “Leading Teacher” criteria will make special contributions to increasing the quality of and efficiency of teaching.
Criteria:
Leading Teacher – Innovative Teacher
Leading Teacher – Professional Teacher
Leading Teacher – Teacher Researcher
Leading Teacher – Favorite Teacher
Leading Teacher – Teacher Inventor
Leading Teacher – Teacher Initiator
Leading Teacher – Teacher Self- developer
Application Procedure:
Instructors who wish to participate in the project should fill in the downloaded application form with the appropriate information and send to [email protected].
Online Application Form- DOWNLOAD
The significant dates related with the Project:
3rd-13th October, 2016 – Admission of online application forms sent by the teachers who want to participate in the Project
13th– 18th October, 2016 – Identification of the academic staff’s list to compete within the Project “leading Teacher” in 7 nominations and announcement on the official webpage
THE ASSESSMENT MECHANISM OF THE PROJECT LEADING TEACHER- LEADING UNIVERSITY
‘LEADING TEACHER- INNOVATIVE TEACHER’
Duration System of Awareness Application Form Commission staff Assessment mechanism
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Yashar Kelbiyev (chair)- Anar Rzayev- Sabuhi Tanriverdiyev- Mirjavid Hasanov-Aysel Khalilova 1. The Commission consisting of 5 people attends 4 classes (2 lectures and 2 seminars) of the instructor without the prior notice and conducts assessment on criteria. Note: In case when there will be some teachers with the same highest points, the person who got more than the other in the “Student Satisfaction Survey” in the Differential Salary System will be elected the winner.
Assessment Criteria 10- point scale
1. The level of using Innovative Teaching Methods
Case Study, simultaneous operation with the audience, team work, problem- based learning, simulation, role- playing games, research- based learning, working- environment adapted training, brainstorming, group discussions, debates and etc.
2. The level of benefiting from the Electronic University Model
Replacement and usage of teaching materials in the personal cabinet, flowing usage of electronic journal, delivering teaching materials to students by means of modern methods (corporate email, personal cabinet, Microsoft One Drive) and so on
3. The level of updating educational resources
Usage of new information in teaching materials
‘LEADING TEACHER- PROFESSIONAL TEACHER’
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Permanent Commission of the Differential Salary System based on the assessment of the academic staff’s performances The assessment is based on the results of the Differential Salary System related with the assessment of the evaluation of the academic staff members’ performances and the instructors occupied the first stage become the winners of the “Leading Teacher- Professional Teacher” nomination.
‘LEADING TEACHER- TEACHER RESEARCHER’
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Permanent Commission of the Differential Salary System based on the assessment of the academic staff’s performances – The assessment is based on the results of the Differential Salary System’s section “Scientific Activity” related with the assessment of the evaluation of the academic staff members’ performances and the instructors occupied the first stage become the winners of the “Leading Teacher- Teacher Researcher” nomination.
‘LEADING TEACHER- FAVORITE TEACHER’
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Permanent Commission of the Differential Salary System based on the assessment of the academic staff’s performances – The assessment is based on the results of the Differential Salary System’s “Student Satisfaction Survey” related with the assessment of the evaluation of the academic staff members’ performances and the instructors occupied the first stage become the winners of the “Leading Teacher- Favorite Teacher” nomination.
‘LEADING TEACHER- TEACHER INITIATOR’
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Saadat Gandilova- Eldar Azadov- Ramil Jabbarov- Rasim Sharifov- Suleyman Nabiyev – The Commission is provided with the information the last 3 days of every month after the instructors realize their initiatives. The Commission investigates the request and carries out the appropriate assessment. The instructors occupied the first stage on these criteria become the winners of the “Leading Teacher- Teacher Initiator” nomination.
Assessment Criteria Number
The number of initiatives related with the improvement of the teaching process at UNEC
The number of initiatives implemented for the development of business relations of UNEC
The number of initiatives realized for the development of UNEC’s public relations
The number of initiatives related with the implementation of sports projects at UNEC
The number of initiatives related with the implementation of social projects at UNEC
‘LEADING TEACHER- TEACHER INVENTOR’
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Permanent Commission of the Differential Salary System based on the assessment of the academic staff’s performances – The assessment is based on the results of the Differential Salary System’s “Patents” section related with the assessment of the evaluation of the academic staff members’ performances and the instructors occupied the first stage on these criteria become the winners of the “Leading Teacher- Teacher Inventor” nomination.
‘LEADING TEACHER- TEACHER SELF- DEVELOPER’
October1-June 30 – Notice sent to ChairsVia the Official Webpage-Via the Social network – Teachers who want to participate in the contest apply the downloaded online application form. The Commission evaluates the submitted application forms and defines those who get the right of joining the competition. The list of the admitted teachers is announced. The participation in the competition is made voluntarily. – Permanent Commission of the Differential Salary System based on the assessment of the academic staff’s performances – The assessment is based on the results of the Differential Salary System’s “Self- development” section related with the assessment of the evaluation of the academic staff members’ performances and the instructors occupied the first stage on these criteria become the winners of the “Leading Teacher- Teacher Self- developer” nomination.
WINNERS’ REWARDING
The winners of the “Leading Teacher- Leading University” Project will be sent to universities listed below for 7 days: