e-mail: h.jafarov@unec.edu.az
1964-cü ildə Beyləqan şəhər 1 saylı orta məktəbini, 1968-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Pedaqoji Universiteti) tarix fakultəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1968-1970-ci illərdə Beyləqan rayonunda orta məktəbdə müəllim, tədris işləri üzrə direktor müavini vəzifələrində işləyib. 1970-ci ildə hərbi xidmətdə olub.
1970-1989-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunda və Arxeologiya-Etnoqrafiya sektorunda baş laborant, kiçik elmi işçi, baş elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
1971-1974-cü illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunda “Arxeologiya” ixtisası üzrə aspiranturada təhsil alıb. 1978-ci ildə “Azərbaycanın son tunc və ilk dəmir dövründə Ön Asiya ölkələri ilə əlaqələri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını,
1996-cı ildə “Qarqarçay və Tərtərçay hövzəsinin tunc və ilk dəmir dövrü mədəniyyəti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
1989-cu ildən dosent, 1997-ci ildən professor vəzifəsinə seçilib.
1989-1996-cı illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında baş müəllim, dosent, kafedra müdiri vəzifəsində çalışıb. 1997-ci ilin iyun ayında həmin universitetin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında professor vəzifəsinə seçilib, 1998-ci ilin iyun ayından kafedra müdiri vəzifəsini əvəz edib, 1999, 2001, 2006 və 2011-ci illərdə müsabiqədən keçməklə “Azərbaycan tarixi” kafedrasının müdiri vəzifəsinə seçilib. 2016-cı ilin iyul ayına kimi bu vəzifədə çalışib.
Azərbaycan tarixinin müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş 255-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 2 kitabça, 2 tədris-metodiki vəsait, tədris proqramlarının, 3 dərsliyin həmmüəllifidir.
2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülüb, 2011-ci ildə isə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub.

д.э.н., проф. Гидаят Фаррух оглы Джафаров e-mail: [email protected]
В 1964 году окончил среднюю школу № 1 города Бейлаган, в 1968 году исторический факультет Азербайджанского государственного педагогического института (ныне Азербайджанский педагогический университет) с дипломом отличия. В 1968-1970 годах работал в средней школе Бейлаганского района на должности учителя, заместителя директора по учебным работам. В 1970году находился на военной службе.
В 1970-1989 годах работал в Историческом институте Академии наук Азербайджанской ССР и секторе Археологии-этнографии на должности старшего лаборанта, младшего научного сотрудника, старшего научного сотрудника.
В 1971-1974 годах учился в аспирантуре по специальности «Археология» Исторического института Академии наук Азербайджанской ССР. В 1978 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Отношения Азербайджана со странами Центральной Азии в поздний бронзовый и ранний железный период».
В 1996 году защитил докторскую диссертацию на тему «Культура Гаргарчая и Тертерчая в бронзовый и ранний железный период».
В 1989 году был избран на должность доцента, а в 1997 году на должность профессора.
В 1989-1996 годах работал на кафедре «История Азербайджана» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя, доцента, заведующего кафедрой. В июне 1997 года был избран профессором кафедры «История Азербайджана» указанного университета. В июне 1998 года исполнял обязанности заведующего кафедрой. В 1999, 2001, 2006 и 2011 годах прошел конкурс и был избран на должность заведующего кафедрой «История Азербайджана. До июля 2016 года работал на этой должности.
Является соавтором свыше 255 научных трудов, посвященных различным проблемам истории Азербайджана, в том числе 3 монографий, 2 книг, 2 учебно-методических пособий, учебных программ, 3 учебников.
В 2006 году по распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева был признан почетного звания «Заслуженный учитель», а в 2011 году был награжден медалью «Терегги».