e-mail: h.jafarov@unec.edu.az
1964-cü ildə Beyləqan şəhər 1 saylı orta məktəbini, 1968-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Pedaqoji Universiteti) tarix fakultəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1968-1970-ci illərdə Beyləqan rayonunda orta məktəbdə müəllim, tədris işləri üzrə direktor müavini vəzifələrində işləyib. 1970-ci ildə hərbi xidmətdə olub.
1970-1989-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunda və Arxeologiya-Etnoqrafiya sektorunda baş laborant, kiçik elmi işçi, baş elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
1971-1974-cü illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunda “Arxeologiya” ixtisası üzrə aspiranturada təhsil alıb. 1978-ci ildə “Azərbaycanın son tunc və ilk dəmir dövründə Ön Asiya ölkələri ilə əlaqələri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını,
1996-cı ildə “Qarqarçay və Tərtərçay hövzəsinin tunc və ilk dəmir dövrü mədəniyyəti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
1989-cu ildən dosent, 1997-ci ildən professor vəzifəsinə seçilib.
1989-1996-cı illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında baş müəllim, dosent, kafedra müdiri vəzifəsində çalışıb. 1997-ci ilin iyun ayında həmin universitetin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında professor vəzifəsinə seçilib, 1998-ci ilin iyun ayından kafedra müdiri vəzifəsini əvəz edib, 1999, 2001, 2006 və 2011-ci illərdə müsabiqədən keçməklə “Azərbaycan tarixi” kafedrasının müdiri vəzifəsinə seçilib. 2016-cı ilin iyul ayına kimi bu vəzifədə çalışib.
Azərbaycan tarixinin müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş 255-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 2 kitabça, 2 tədris-metodiki vəsait, tədris proqramlarının, 3 dərsliyin həmmüəllifidir.
2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülüb, 2011-ci ildə isə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub.

In 1964 he graduated from Beylagan secondary school No. 1, in 1968 from the history faculty of Azerbaijan State Pedagogical Institute (now Azerbaijan Pedagogical University) with honors. In 1968-1970, he worked as a lecturer and deputy director for education at a secondary school in Beylagan district. He served in the army in 1970.
In 1970-1989 he worked as a senior laboratory assistant, junior researcher, senior researcher at the Institute of History of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR and in the Archaeological and Ethnographic Sector.
In 1971-1974, he studied at the Institute of History of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, majoring in “Archeology”. In 1978 he defended his dissertation on “Azerbaijan’s relations with the countries of Central Asia in the Late Bronze and Early Iron Ages.”
In 1996, he defended his doctoral dissertation on “Bronze and Early Iron Age culture of the Gargarchay and Tartarchay basins.”
He has been an associate professor since 1989 and a professor since 1997.
In 1989-1996 he worked as a senior teacher, associate professor, head of the department “History of Azerbaijan” at the Azerbaijan State University of Economics. In June 1997, he was elected a professor at the “History of Azerbaijan” department of the same university. In June 1998, he replaced the head of the department. In 1999, 2001, 2006 and 2011 he passed the competition and was elected head of the “History of Azerbaijan” department. He held this position until July 2016.
He is currently a professor at the UNEC Department of Humanities.
He is the co-author of more than 255 scientific works dedicated to various problems of the history of Azerbaijan, including 3 monographs, 2 booklets, 2 teaching aids, curricula, 3 textbooks.
In 2006 he was awarded the honorary title of “Honored Teacher” by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, and in 2011 he was awarded the “Progress” medal.*