“Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
13 FEVRAL 2020 | VIEWS:
1647
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Çinin “Bir kəmər, bir yol” Elm və Texnologiya Alyansının dəstəyi ilə Bakıda “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda 2 günlük Beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Konfransın açılışı “Four Seasons” otelində baş tutub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Rabitə və Yüksək Texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, konfransın təşkilatçıları, UNEC-in əməkdaşlıq etdiyi yerli və xarici universitetlərin rektorları, tərəfdaş təşkilatların rəhbərləri və nümayəndələri, tanınmış akademiklər, alimlər iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfransın məqsədini açıqlayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində əldə edilmiş ciddi uğurlar və artıq formalaşdırılmış  möhkəm bazanı nəzərə alaraq, ölkəmizin gələcəkdə daha dayanıqlı, innovativ və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafının təmin edilməsinin ən ciddi aləti rəqəmsal transformasiyadır. Məhz rəqəmsal iqtisadiyyatın müxtəlif aspektlərini müzakirə  etmək və bu məsələni daim gündəlikdə saxlamaq məqsədilə 15 beynəlxalq və xarici təşkilatın tərəfdaşlığı ilə beynəlxalq konfransın təşkil edilməsinə qərar verilib.
Rəqəmsallaşmanın əmək bazarında yeni kompetensiyalar tələb etdiyini deyən rektor, onun bütövlükdə təhsil sisteminə, eləcə də kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, maliyyə sektoruna ciddi təsir göstərdiyini vurğulayıb. Ə.Muradov təhsilin bütün səviyyələrində rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində kadr hazırlığının tələb olunduğunu, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasının statistik göstəricilərə tələbi dəyişməsini, beynəlxalq standartların hələ də formalaşmadığı bir zamanda rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı proseslərin statistik ölçülməsi mexanizminin yaradılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Rektor, həmçinin “Rəqəmsal Azərbaycan” Dövlət Proqramının hazırlanmasının faydalı ola biləcəyini deyib.
Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev isə inkişaf tendensiyalarını və trendləri nəzərə alaraq, son illərdə texniki-texnoloji ixtisaslar üzrə kadr hazırlığına xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. Bu tədris ilində innovasiyaların tətbiqinə yönəldilmiş  texniki və texnoloji ixtisas qrupu üzrə ötən ilə nisbətən 4,3 faiz artım olduğunu, dövlət sifarişi əsasında tələbə qəbulu planının texniki və texnoloji ixtisas qrupu üzrə 71 faiz artdığını deyib. Nazir müavini son illərdə Azərbaycan ali məktəblərinin dünyanın aparıcı universitetləri ilə beynəlxalq əlaqələrinin əhəmiyyətli dərəcədə artdığını da diqqətə çatdırıb. Hazırda universitetlərimizdə beynəlxalq akkreditasiyadan keçmiş 11 təhsil proqramının tətbiq edildiyini, ölkəmizin 10 universitetinin dünyanın 20 universiteti ilə 25 ixtisas və ixtisaslaşma üzrə ikili diplom proqramları üzrə kadr hazırlığını həyata keçirdiyini, bunların da 7-sinin məhz texniki və texnoloji ixtisaslara aid olduğunu vurğulayb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Nazir müavini bu istiqamətdə elektron hökumətin yaradıldığını, nazirlik tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə 68 xidmətin elektronlaşdırıldığını bildirərək, ümumilikdə ənənəvi iqtisadiyyatın rəqəmsal iqtisadiyyata transformasiyasının reallaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Nazirlik rəsmisi Azərbaycanda lisenziyalar və icazələr portalının fəaliyyətə başladığını və bugünədək sözügedən platforma vasitəsilə 1500-dən çox lisenziya verildiyini qeyd edib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına təsir edən amillərdən söz açıb. Nazir müavini bu istiqamətdə infrastrukturun modernləşdirilməsinin, müasir texnologiyaların tətbiqinin, internet istifadəçilərinin sayının artmasının, elektron ticarətin genişlənməsinin əsas rol oynadığını diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanın 3G şəbəkəsi göstərici üzrə dünyanın orta göstəricisindən öndə olduğunu, hazırda isə 4G şəbəkəsinin genişləndirildiyini deyib. E.Vəlizadə 2019-cu ildə Dünya İqtisadi Forumunun dərc etdiyi Qlobal Rəqabətlilik Hesabatına əsasən, Azərbaycanın hər 100 nəfərə düşən internet istifadəçilərinin sayına görə, dünyanın 141 ölkəsi arasında 43-cü yerdə qərarlaşdığını və bu göstərici üzrə ölkəmizin region dövlətləri arasında 2-ci olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransın açılış mərasimində plenar məruzələr də dinlənilib. Almaniyanın Köln Universitetinin Media və İdarəetmə Texnologiyaları Departamentinin direktoru, professor Klaudia Loebbecke “Rəqəmsallıq, analitik göstəricilər və süni intellekt biznes və cəmiyyəti necə dəyişdirə bilər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Azərbaycan-İsrail Ticarət Palatasının sədri Aleks Kaplunun təqdimatı isə “Rəqəmsallaşma təkamülünə vençur kapital investorlarının baxışı” mövzusunda olub. Palata sədri Azərbaycanda müəssisə kapitalına investisiya yatırmaq üçün böyük imkanların mövcud olduğunu deyib. O, Estoniya, Ukrayna və Belarus kimi ölkələrdə bu prosesin sürətlə getdiyini və Azərbaycanda iqtisadiyyatın rəqəmsallaşma sürətini nəzərə alaraq, həmin imkanların burada yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
Konfrans işini UNEC-də 4 mövzu üzrə bölmə iclaslarında davam etdirib. İclaslarda dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası, rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış, maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması, sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyası, eləcə də rəqəmsallaşmanın iqtisadiyyatın bütün sahələrində tətbiqinə və bunun təhsildə özünü göstərməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC-lə Rusiyanın «E. T. Qaydar adına İqtisadi Siyasət İnstitutu» Fondu arasında elmi əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Beynəlxalq konfransın 2-ci günü isə yerli və xarici alimlərin “Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat, risklər və həllər”, “İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması imkanları”, “rəqəmsal valyutalar və elektron ticarətin riskləri və faydaları”, “rəqəmsal iqtisadiyyatda insan kapitalının rolu”, “rəqəmsal iqtisadiyyat və yeni biznes modellərinin inkişafı”, “ağıllı şəhərlər” beynəlxalq təcrübədə” və digər mövzularda çıxışları olacaq, müzakirələr aparılacaq. Tədbir çərçivəsində, həmçinin informasiya texnologiyaları şirkətlərinin panel təqdimatları olacaq. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, beynəlxalq konfransın sponsoru “Bakcell” mobil operator şirkətidir.
Konfransın yekununda Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının Böyük İpək Yolu üzrə rəqəmsal, eyni zamanda Avropa coğrafiyasında vahid elektron məkana çevrilməsi məsələləri müzakirə olunacaq. Bu müzakirələr regionda rəqəmsal əməliyyatların Azərbaycan üzərindən aparılması və beynəlxalq ticarət dövriyyəsinin  inkişaf etdirilməsi potensialını üzə çıxaracaq. Eyni zamanda ölkəmizdə “Rəqəmsal iqtisadiyyat” konsepsiyasının və dövlət proqramlarının işlənib hazırlanmasına töhfələr verəcək, onun regionun rəqəmsal iqtisadiyyat məkanına inteqrasiyasına yol açacaq.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq konfransın əsas məqsədi rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir vəziyyəti və onun inkişafını zəruri edən amillərin araşdırılması, gələcək perspektivlərinin müzakirəsi və proqnozlaşdırılması,  rəqəmsal idarəetmə sahəsində qabaqcıl biliklərin bölüşdürülməsidir.

International Conference is held on “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities”
A two-day international conference on “Digital Economy: Modern Challenges and Real Opportunities” started in Baku organized by  Azerbaijan State University of Economics  (UNEC) and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, with the support of the Ministry of Education, Ministry of Transport, Communications and High Technologies and the China Alliance of Science and Technology “One belt, one road”.
The opening of the conference took place at   Four Seasons Hotel. The event was attended by deputy minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Niyazi Safarov, deputy minister of Education Idris Isayev, deputy minister of Communications and High Technologies Elmir Velizadeh, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, conference organizers, rectors of local and foreign universities cooperated with UNEC, heads and representatives of partner organizations, well-known academicians, and scientists.
Rector Adalat Muradov welcomed the participants and explained the purpose of the conference. He said that taking into account the serious successes and the well-established framework that has been achieved as a result of the successful policy of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev,   digital transformation is the most important tool for ensuring a more sustainable, innovative and competitive economic development of our country in the future. To discuss different aspects of the digital economy and to keep this issue on the agenda,   it was decided to organize an international conference in partnership with 15 international and foreign organizations.
Referring to the fact that digitalization requires new competencies in the labor market, the rector stressed that it has a significant impact on the education system as a whole, as well as agriculture, transport and finance. A.Muradov stressed   the need for staff -training in the digital economy at all levels of education, the need for digitalization of the economy to change, and the need to establish a mechanism for statistical measurement of processes related to the digital economy while international standards have not yet been formulated. The rector also said that the preparation of the State Program “Digital Azerbaijan” would be useful.
Deputy Minister of Education Idris Isayev said that taking into consideration of the development tendencies and trends, special attention has been paid to training in technical and technological specialties. He said that this year, there was a 4.3 percent increase in the technical and technological specialty group focused on innovation, and a 71 percent increase in student enrollment plans based on government orders on technical and technological specialty group. The Deputy Minister also noted that in recent years the international relations of Azerbaijani universities with leading universities of the world have significantly increased. He noted that at present there are 11 internationally accredited educational programs applied   in our universities, implementation of training on dual diploma programs of 10 universities of our country in 25 specialties and specialization with 20 universities of the  world and 7 of them are related only with technical and technological specialties.
Deputy Minister of Economy Niyazi Safarov spoke about the work carried out in the direction of development of digital economy in Azerbaijan. The deputy minister said that e-government was created in this direction, 68 services were digitized in various directions and the transformation of traditional economy into digital economy was implemented. The official said that the licenses and permits portal has been launched in Azerbaijan and more than 1,500 licenses have been issued through the platform so far.
Elmir Velizadeh, deputy minister of Transport, Communications and High Technology, spoke about the factors that influence the development of the digital economy. The Deputy Minister said that modernization of infrastructure, introduction of modern technologies, increasing number of internet users and expanding e-commerce were key factors in this direction. He said Azerbaijan’s 3G network is ahead of the world average, and now 4G network is being expanded. E,Valizadeh noted that according to the Global Competitiveness Report published in 2019 by the World Economic Forum, Azerbaijan ranked 43rd out of 141 countries for the number of Internet users per 100 people and he noted that our country is the second country in the region for this indicator.
Plenary reports were also heard during the opening ceremony of the conference. Professor Claudia Loebbecke, Director of the Department of Media and Technology Management at the University of Cologne, Germany, made a presentation on “How digitalism, analytics, and artificial intelligence can transform business and society.”
The presentation of the chairman of the Azerbaijani-Israeli Chamber of Commerce Alex Kaplu was on the topic “Vision of venture capital investors in the evolution of digitalization”. The Chamber Chairman said there are great opportunities for investing in venture capital in Azerbaijan. He noted that the process is accelerating in countries such as Estonia, Ukraine and Belarus and it is advisable to create these opportunities, taking nto account  digitization of the economy in Azerbaijan.
The conference continued its work at UNEC in four subdivision sessions. The discussions focused on the digital transformation of public administration, the regional vision of digital co-operation, the digitization of the financial sector, the digital transformation of social and education sectors, and the use of digitalization in all sectors of the economy and its reflection on education.
Within the framework of the conference, agreement was signed between UNEC and Fund of  “Economic Policy Institute named after E.T.Qaydar” on scientific cooperation.
Local and foreign scientists will make speeches on the topics “Digital economy, risks and solutions in Azerbaijan”, “Silk Road digitalization opportunities”, “Risks and benefits of digital currencies and e-commerce”, “The role of human capital in the digital economy”, “Development of digital economy and new business models”; “Smart cities” in international practice ” and other topics, discussions will be made on the second day of the international conference. The event will also feature panel presentations by IT companies. By the way, it should be noted that Bakcell mobile operator is the sponsor of the international conference.
The conference will focus on the transformation of Azerbaijan’s Digital Commerce Cross into the Digital Silk Road, as well as the unified electronic space in Europe. These discussions will reveal the potential for digital transactions across Azerbaijan and the development of international trade in the region. At the same time, it will contribute to the development of the concept of “digital economy” and government programs in our country, and will facilitate its integration into the digital economy of the region.
It should be noted that the main purpose of the International Conference is to study the current state of the digital economy and the factors that are necessary for its development, to discuss and forecast future prospects, and the sharing of advanced knowledge in the field of digital governance.