“Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
13 FEVRAL 2020 | VIEWS:
1647
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Çinin “Bir kəmər, bir yol” Elm və Texnologiya Alyansının dəstəyi ilə Bakıda “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda 2 günlük Beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Konfransın açılışı “Four Seasons” otelində baş tutub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Rabitə və Yüksək Texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, konfransın təşkilatçıları, UNEC-in əməkdaşlıq etdiyi yerli və xarici universitetlərin rektorları, tərəfdaş təşkilatların rəhbərləri və nümayəndələri, tanınmış akademiklər, alimlər iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfransın məqsədini açıqlayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində əldə edilmiş ciddi uğurlar və artıq formalaşdırılmış  möhkəm bazanı nəzərə alaraq, ölkəmizin gələcəkdə daha dayanıqlı, innovativ və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafının təmin edilməsinin ən ciddi aləti rəqəmsal transformasiyadır. Məhz rəqəmsal iqtisadiyyatın müxtəlif aspektlərini müzakirə  etmək və bu məsələni daim gündəlikdə saxlamaq məqsədilə 15 beynəlxalq və xarici təşkilatın tərəfdaşlığı ilə beynəlxalq konfransın təşkil edilməsinə qərar verilib.
Rəqəmsallaşmanın əmək bazarında yeni kompetensiyalar tələb etdiyini deyən rektor, onun bütövlükdə təhsil sisteminə, eləcə də kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, maliyyə sektoruna ciddi təsir göstərdiyini vurğulayıb. Ə.Muradov təhsilin bütün səviyyələrində rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində kadr hazırlığının tələb olunduğunu, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasının statistik göstəricilərə tələbi dəyişməsini, beynəlxalq standartların hələ də formalaşmadığı bir zamanda rəqəmsal iqtisadiyyatla bağlı proseslərin statistik ölçülməsi mexanizminin yaradılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Rektor, həmçinin “Rəqəmsal Azərbaycan” Dövlət Proqramının hazırlanmasının faydalı ola biləcəyini deyib.
Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev isə inkişaf tendensiyalarını və trendləri nəzərə alaraq, son illərdə texniki-texnoloji ixtisaslar üzrə kadr hazırlığına xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. Bu tədris ilində innovasiyaların tətbiqinə yönəldilmiş  texniki və texnoloji ixtisas qrupu üzrə ötən ilə nisbətən 4,3 faiz artım olduğunu, dövlət sifarişi əsasında tələbə qəbulu planının texniki və texnoloji ixtisas qrupu üzrə 71 faiz artdığını deyib. Nazir müavini son illərdə Azərbaycan ali məktəblərinin dünyanın aparıcı universitetləri ilə beynəlxalq əlaqələrinin əhəmiyyətli dərəcədə artdığını da diqqətə çatdırıb. Hazırda universitetlərimizdə beynəlxalq akkreditasiyadan keçmiş 11 təhsil proqramının tətbiq edildiyini, ölkəmizin 10 universitetinin dünyanın 20 universiteti ilə 25 ixtisas və ixtisaslaşma üzrə ikili diplom proqramları üzrə kadr hazırlığını həyata keçirdiyini, bunların da 7-sinin məhz texniki və texnoloji ixtisaslara aid olduğunu vurğulayb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Nazir müavini bu istiqamətdə elektron hökumətin yaradıldığını, nazirlik tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə 68 xidmətin elektronlaşdırıldığını bildirərək, ümumilikdə ənənəvi iqtisadiyyatın rəqəmsal iqtisadiyyata transformasiyasının reallaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Nazirlik rəsmisi Azərbaycanda lisenziyalar və icazələr portalının fəaliyyətə başladığını və bugünədək sözügedən platforma vasitəsilə 1500-dən çox lisenziya verildiyini qeyd edib.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına təsir edən amillərdən söz açıb. Nazir müavini bu istiqamətdə infrastrukturun modernləşdirilməsinin, müasir texnologiyaların tətbiqinin, internet istifadəçilərinin sayının artmasının, elektron ticarətin genişlənməsinin əsas rol oynadığını diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanın 3G şəbəkəsi göstərici üzrə dünyanın orta göstəricisindən öndə olduğunu, hazırda isə 4G şəbəkəsinin genişləndirildiyini deyib. E.Vəlizadə 2019-cu ildə Dünya İqtisadi Forumunun dərc etdiyi Qlobal Rəqabətlilik Hesabatına əsasən, Azərbaycanın hər 100 nəfərə düşən internet istifadəçilərinin sayına görə, dünyanın 141 ölkəsi arasında 43-cü yerdə qərarlaşdığını və bu göstərici üzrə ölkəmizin region dövlətləri arasında 2-ci olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransın açılış mərasimində plenar məruzələr də dinlənilib. Almaniyanın Köln Universitetinin Media və İdarəetmə Texnologiyaları Departamentinin direktoru, professor Klaudia Loebbecke “Rəqəmsallıq, analitik göstəricilər və süni intellekt biznes və cəmiyyəti necə dəyişdirə bilər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Azərbaycan-İsrail Ticarət Palatasının sədri Aleks Kaplunun təqdimatı isə “Rəqəmsallaşma təkamülünə vençur kapital investorlarının baxışı” mövzusunda olub. Palata sədri Azərbaycanda müəssisə kapitalına investisiya yatırmaq üçün böyük imkanların mövcud olduğunu deyib. O, Estoniya, Ukrayna və Belarus kimi ölkələrdə bu prosesin sürətlə getdiyini və Azərbaycanda iqtisadiyyatın rəqəmsallaşma sürətini nəzərə alaraq, həmin imkanların burada yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
Konfrans işini UNEC-də 4 mövzu üzrə bölmə iclaslarında davam etdirib. İclaslarda dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası, rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış, maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması, sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyası, eləcə də rəqəmsallaşmanın iqtisadiyyatın bütün sahələrində tətbiqinə və bunun təhsildə özünü göstərməsinə dair müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC-lə Rusiyanın «E. T. Qaydar adına İqtisadi Siyasət İnstitutu» Fondu arasında elmi əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Beynəlxalq konfransın 2-ci günü isə yerli və xarici alimlərin “Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyat, risklər və həllər”, “İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması imkanları”, “rəqəmsal valyutalar və elektron ticarətin riskləri və faydaları”, “rəqəmsal iqtisadiyyatda insan kapitalının rolu”, “rəqəmsal iqtisadiyyat və yeni biznes modellərinin inkişafı”, “ağıllı şəhərlər” beynəlxalq təcrübədə” və digər mövzularda çıxışları olacaq, müzakirələr aparılacaq. Tədbir çərçivəsində, həmçinin informasiya texnologiyaları şirkətlərinin panel təqdimatları olacaq. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, beynəlxalq konfransın sponsoru “Bakcell” mobil operator şirkətidir.
Konfransın yekununda Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının Böyük İpək Yolu üzrə rəqəmsal, eyni zamanda Avropa coğrafiyasında vahid elektron məkana çevrilməsi məsələləri müzakirə olunacaq. Bu müzakirələr regionda rəqəmsal əməliyyatların Azərbaycan üzərindən aparılması və beynəlxalq ticarət dövriyyəsinin  inkişaf etdirilməsi potensialını üzə çıxaracaq. Eyni zamanda ölkəmizdə “Rəqəmsal iqtisadiyyat” konsepsiyasının və dövlət proqramlarının işlənib hazırlanmasına töhfələr verəcək, onun regionun rəqəmsal iqtisadiyyat məkanına inteqrasiyasına yol açacaq.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq konfransın əsas məqsədi rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir vəziyyəti və onun inkişafını zəruri edən amillərin araşdırılması, gələcək perspektivlərinin müzakirəsi və proqnozlaşdırılması,  rəqəmsal idarəetmə sahəsində qabaqcıl biliklərin bölüşdürülməsidir.

Состоялась международная конференция на тему: «Цифровая экономика: современные призывы и реальные возможности»
13 ФЕВРАЛЯ 2020 | VIEWS:
При организации Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Министерства экономики Азербайджанской Республики, поддержке Министерства образования, Министерства транспорта, связи и высоких технологий, а также китайской интеграционной инициативы «Один пояс, один путь» в Баку начала работу 2-х дневная международная конференция на тему «Цифровая экономика: современные призывы и реальные возможности».
Открытие конференции состоялось в отеле “Four Seasons”. В мероприятии приняли участие заместитель министра экономики Азербайджанской Республики Ниязи Сафаров, заместитель министра образования Идрис Исаев, заместитель министра связи и высоких технологий Эльмир Велизаде,  ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, организаторы конференции,  ректоры местных и зарубежных университетов, с которыми сотрудничает UNEC, руководители и представители партнерских организаций, известные академики, ученые.
Ректор Адалат Мурадов  приветствовал участников мероприятия, объявил цель конференции.  Он отметил, что принимая во внимание серьезные успехи и уже сформировавшуюся в результате успешной политики Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева мощную базу, самым серьезным инструментом в обеспечении устойчивого, инновационного и конкурентоспособного развития экономики страны в будущем является цифровая трансформация. Именно с целью обсуждения различных аспектов цифровой экономики и сохранения этого вопроса на повестке дня было принято решение об организации международной конференции при партнерстве 15 международных и зарубежных компаний.
Говоря о том, что цифровизация требует новых компетенций на рынке труда, ректор подчеркнул о ее серьезном влиянии в целом на образование, а также сельское хозяйство, транспорт, финансовый сектор.  А.Мурадов отметил, что на всех уровнях образования имеется потребность в подготовке кадров в сфере цифровой экономики, изменения потребностей цифровой экономики к статистическим показателям, в условиях несформировавшихся международных стандартов необходимость создания механизма статистического измерения процессов в связи с цифровой экономикой. Ректор также подчеркнул, что подготовка Государственной программы «Цифровой Азербайджан» может принести пользу.
Заместитель министра образования Идрис Исаев отметил, что принимая во внимание тенденции развития и тренды, в последние годы уделяется особое внимание подготовке кадров по техническим и технологическим специальностям.  Он отметил, что в этом учебном году по техническим и технологическим специальностям в сравнении с предыдущим годом наблюдается рост на 4,3 процента, прием студентов по техническим и технологическим группам специальностей поднялся на 71 процентов. Заместитель министра довел до внимания, что в последние годы  значительно возросли международные связи высших учебных заведений Азербайджана с ведущими университетами мира. Он подчеркнул, что в настоящее время в университетах страны применяются 11 учебных программ, прошедших международную аккредитацию, 10 университетов страны осуществляе подготовку кадров по программе двойного диплома по 25 специальностям и специализациям с 20 университетами мира, из которых 7 относятся к техническим и технологическим специальностям.
Заместитель министра экономики Ниязи Сафаров рассказал о проделанных работах в направлении развития цифровой экономики в Азербайджане. Говоря о том, что в этом направлении создано электронное правительство, министерством осуществлена электронизация 68 услуг в  различных направлениях, заместитель министра довел до внимания реализацию трансформации традиционной экономики в цифровую экономику.  Официальное лицо министерства отметило, что в Азербайджане приступил к деятельности портал лицензий и разрешений и на сегодняшний день посредством указанной платформы выдано свыше 1500 лицензий.
Заместитель министра транспорта, связи  и высоких технологий Эльмир Велизаде затронул вопрос о факторах, влияющих на развитие цифровой экономики. Заместитель министра довел до внимания, что основную роль  в этом направлении играет модернизация инфраструктуры, применение современных технологий, увеличение числа пользователей интернета, расширение электронной торговли. Он отметил, что Азербайджан с сетевым показателем в 3G находится впереди среднего мирового показателя, а в настоящее время расширяет сетевой показатель в 4G.  Э.Велизаде отметил, что в соответствии с Отчетом о глобальной конкурентоспособности, опубликованным Всемирным экономическим форумом в 2019 году, Азербайджан по числу пользователей интернета на каждого из 100 человек расположился на 43 месте среди 141 страны мира, и этим показателем на 2-ом среди региональных государств страны.
На церемонии открытия конференции были заслушаны пленарные доклады. Директор Департамента медиа и технологий управления Кёльнского университета Германии, профессор Клаудиа Лоеббеке выступила с презентацией на тему «Как могутт изменить бизнес и общество цифровизация, аналитические показатели и искусственный интеллект».
Презентация председателя Торговой палаты Азербайджан-Израиль Алекса Каплуна была на тему «Взгляд инвесторов венчурного капитала на эволюцию цифровизации». Председатель палаты отметил, что в Азербайджане для вложения инвестиции в капитал предприятия  имеются большие возможности. Он отметил, что этот процесс ускоренными темпами идет в Эстонии, Украине и Белоруссии и принимая во внимание скорость цифровизации экономики в Азербайджане, будет целесообразно создание этих возможностей здесь.
Конференция продолжила работу в UNEC по 4 темам в секционных заседаниях.  На заседаниях обсуждались вопросы  цифровой трансформации государственного управления, региональный взгляд на цифровое сотрудничество, цифровизация финансового сектора, цифровая трансформация социальных сфер и образования, а также применения цифровизации во всех сферах экономики и проявления себя в образовании.
В рамках конференции между UNEC и Фондом Института экономической политики  имени Е.Т.Гайдара подписано соглашение о научном сотрудничестве.
Во 2-й день международной конференции будут выступления местных и зарубежных ученых по темам «Цифровая экономика в Азербайджане, риски и решения», «Возможности цифровизации Шелкового пути»,  «Риски и преимущества цифровой экономики и электронной торговли», «Роль человеческого капитала в цифровой экономике», «Цифровая экономика и развитие моделей нового бизнеса», «Умные города»,  «Международная практика» и другие. В рамках мероприятия также состоятся панельные презентации информационно-технологических компаний. Следует отметить, что спонсором международной конференции является мобильный оператор “Bakcell”.
В итоге конференции будут обсуждаться вопросы превращения Азербайджана по Великому шелковому пути Азербайджанского торгового узла в цифровое, в то же время в единое электронное пространство в европейской географии. Эти обсуждения раскроют проведение цифровых операций в регионе через Азербайджан и потенциал развития международного торгового обращения. В то же время они внесут вклад в дело разработки в стране концепции «Цифровая экономика» и государственных программ, откроют пути для интеграции в цифровую экономику региона.
Следует отметить, что основной целью международной конференции является исследование факторов, которые делают необходимым современное состояние цифровой экономики и ее развитие, обсуждение и прогнозирование перспектив в будущем, обмен передовыми знаниями в сфере цифрового управления.