xadica14950300618346132_ot.e.n., dos. Abbaslı Xədicə İsmayıl qızı
1990-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsinin sosiologiya ixtisasına daxil olub, 1995-ci ildə bitirib.
1996-cı ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Siyasi tarix» kafedrasında böyük laborant işləyib. 2001-ci ildə müsabiqə yolu ilə kafedraya müəllim, 2004-cü ildə «Beynəlxalq münasibətlər» kafedrasında müsabiqə yolu ilə baş müəllim vəzifəsinə seçilib.
2011-ci ildən «Azərbaycan tarixi» kafedrasında baş müəllim vəzifəsində işləyib.
2003-cü ildən AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun dissertantıdır. Dissertant olduğu müddətdə «Gəncə-Qarabağ bəylərbəyliyi XVIII əsrin I yarısında» tarix üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyası işini başa  çatdırmışdır.
2015-ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edib, tarix elmləri namizədidir.
UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının büş müəllimi olub.
DSC_8431
Elmi əsərləri
1. Məmmədova X.İ. Müstəqil Azərbaycanın mədəni quruculuq və təhsil sahəsində ilk addımları. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi. Azərbaycan Dövlət İqtisadi Universiteti 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisadi Universitetinin büdcə təyinatlı Elmi  tədqiqat işlərinin yekununa həsr edilmiş elmi praktiki Konfransının tezisləri. Bakı, İqtisadi Universiteti, 2003, s.146.
2. Abbaslı X.İ. Ərdəbil Xanlığı (Tarixi oçerk). Bakı: İqtisad Universiteti nəşriyyatı, 2005, s. 3-64.
3. Abbaslı X.İ. Gəncə-Qarabağ bəylərbəyiliyinin sərhədləri haqqında (XVIII əsrin I yarısı). «Tarix və onun problemləri» jurnalı, №3, Bakı, 2005, 05 ç.v. s.18-23.
4. Abbaslı X.İ. XVIII əsrin birinci yarısında Gəncə-QArabağ bəylərbəyiliyinin əhalisi Azərb. Dövlət Pedaqoji Universiteti. Xəbərlər. Siyasi elmlər seriyası. №4, 2006, 0.6 ç.v., s.629-635.
5. Abbaslı X.İ. Gəncə şəhəri XVIII əsrin birinci yarısında ADPU. Xəbərlər. Humanitar elmlər seriyası. №3, Bakı, 2007, 04, ç.v., s.101-106.
6. Abbaslı X.İ Osmanlı Türkiyəsinin Gence-Karabaq eyaletinde vergi politikası (1725-1735). Turan Strateji Araşdırmalar Merkezi, Uluslararası Bilimler Hakemli Dergi, yıl:1, sayı 2, ilk Ballar Konya / Türkiye 2009, 0,6 ç.v., sayı 163-169.
7. Abbaslı X.İ. Християанськие населенная Гянджинсько – Гарабагьского беглярбекства в первий половини XVIII с.т. Нацiоналбный педагогичный Унiверситет iменi М.П.Драгоманова Украiнська  Академiя Наук Гiлея Науковий вiсник Випуск 74 (№7) Кuiв-2013, 0,6 ç.v., стр. 95-97.
8. Abbaslı X.İ. XVIII əsrin birinci yarısında Gəncə-Qarabağ bəylərbəyiliyində kənd təsərrüfatı. ADPU. Xəbərlər. Humanitar elmlər seriyası. №6, Bakı, 2009, 0,6 ç.v., s.91-96.
9. Abbaslı X.İ. Карабах в годы правления Надир Шаха Афшара (1736-1747 гг.). Министерство образования и науки рф Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего  профессионального образования «Дагестанский государственный педагогический университет». ИНТЕГРАЦИЯ НАРОДОВ КАВКАЗА И РОССИИ Международной  Научно-практической конференции. К 200-летию Гюлистанкого договора 1813 г. г. Махачкала, 15 мая 2013 г. 0,6 ч.в., стр. 37-42.
10. Abbaslı X.İ. Qarabağ XVIII əsrin birinci yarısı Osmanlı Səfəvi müharibələri dövründə Azərb. Milli Elmlər Akademiyası A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu Azərbaycan Tarix Qurumu XIX əsrin əvvəllərində Qafqaz müharibələri və onların nəticələri Beynəlxalq elmi konfransının I Bölməsində çıxış edib. Bakı şəhəri 6-7 dekabr 2013.

xadica14950300618346132_o
In 1990 she entered the faculty of History of Baku State University, majoring in Sociology and graduated in 1995.
In 1996 she worked as a senior laboratory assistant at the department of   “Political History” of Azerbaijan State   University of Economics. In 2001 she was elected as a lecturer, and in 2004   as a senior lecturer at the department of  “International Relations” by competition.
Since 2011 she has worked as a senior lecturer in the department of “History of Azerbaijan”.
In  2003 she has been a student for a  degree  of the Institute of History named after A.Bakikhanov of ANAS. During her time as a student for a degree, she completed her PhD thesis on “Ganja-Karabakh Beylerbeyi in the first half of the eighteenth century”.
In 2015 she defended her thesis and is a candidate of historical sciences.
She is currently a senior lecturer at UNEC   Department of Humanities.
DSC_8431
Scientific works
• Mammadova KH. I. The   first steps of independent Azerbaijan in the field of cultural construction and education. Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. Azerbaijan State   University of Economics. Theses of the scientific practical conference dedicated to the results of the budgetary research works of  Azerbaijan State  University of Economics in 2002, 2003, p.146
• Abbasly Kh.I. Ardabil khanate (Historical essay). Baku: Economics University Publishing, 2005, p. 3-64.
• Abbasly Kh.I. On the boundaries of the Ganja-Karabakh Beylerbeyi (I half of the eighteenth century). Journal  “History and its problems”, №3, Baku, 2005, 05 p. pp.18-23.
• Abbasly Kh.I. Population of Ganja-Garabagh baylarbeyi in the first half of XVIII century., State Pedagogical University. News. Series of political sciences. No. 4, 2006, 0.6 pp, pp. 629-635.
• Abbasly Kh.I. Ganja in the first half of the eighteenth century. ASPU. News. Humanities Series. №3, Baku, 2007, 04, p.p. s101-106.
• Abbasli Kh. I. Tax policy of Ottoman Turkey in Ganja-Karabag province (1725-1735). Turan Strategy Studies Center, the International Studies Journal, year 1, number 2, Ilk Ballar Konya / Turkey, 2009 0.6 p.p, amount 163-169
• Abbaslı Kh.I. Christian inhabited Ganja-Garabagh beylerbeyi  in the first half of XVIII century. National Pedagogical University named after M. P. Drahomanov  Ukrainian Academy of Sciences of Guile Scientific Bulletin Issue 74 (№7) Kiev-2013, 0,6 p., pp. 95-97.
• Abbasly Kh.I. Agriculture in the Ganja-Karabakh Beylibeyi in the first half of the eighteenth century. ASPU. News. Humanities Series. №6, Baku, 2009, 0,6 pp, pp. 91-96.
• Abbaslı Kh.İ. Karabakh during the reign of Nadir Shah Afshar (1736-1747). Ministry of Education and Science of the Russian Federation  Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Professional Education “Dagestan State Pedagogical University”. INTEGRATION OF THE PEOPLES OF THE CAUCASUS AND RUSSIA   International scientific and practical conference. On the occasion of the 200th anniversary of the Gulustan Treaty of 1813, Makhachkala, May 15, 2013, 0.6 p.p , pp. 37-42.
• Abbasly Kh.I. Karabakh in the first half of the eighteenth century  during the Ottoman- Safavid Wars. Azerbaijan  National Academy of Sciences. Institute of History named after A.Bakikhanov . Azerbaijan History Institute.  Caucasian  wars and their results In the early 19th century., she has made a speech in the first section of international scientific conference. Baku 6-7 December  2013