qida_elzatex.e.n. dos. Omarova Elza Mədət qızı
1979-cü ildə D.Bunyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “İctimai-iaşənin texnologiyası və təşkili” ixtisasını bitirmişdir.
1983-1984-cü illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “Konservləşdirmə texnologiyası” kafedrasında “İctimai-iaşənin texnologiyası və təşkili” ixtisası üzrə laborant işləmiş, həmin ildən saathesabı ilə dərs aparmış, sonradan laboratoriya müdiri, 1989-cu ildə “İctimai-iaşə, ət və süd məhsullarının texnologiyası” kafedrasında assistent vəzifəsində çalışmışdır. Belorusiya Respublikasının Mogilev şəhərində staj keçmədə olmuş, 1990-1996-cı illərdə Mogilev Texnologiya İnstitutunda məqsədli aspiranturada oxumuşdur. Bu dövrdə Mogilev Texnologiya İnstitutunda mühəndis-tədqiqatcı diplomu almışdır. 1996-cı ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. Bir müddət Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda assistent vəzifəsində çalışmışdır.
1997-ci ildən 2000-ci ilədək Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında baş müəllim, dosent vəzifələrində calışmışdır.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası prezidentinin fərmanına və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 718 saylı əmrinə əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti yaradıldığından  “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında dosent vəzifəsində calışıb.
İşlədiyi müddətdə “Texnologiya və dizayn” fakültəsinin Azad Həmkarlar təşkilatının sədri kimi də fəaliyyət  göstərir. 142-dan çox elmi əsər, o cümlədən “İaşə məhsullarının texnologiyasının nəzəri əsasları, ”Mikrobiologiya, sanitariya və gigiyena”, “İaşə məhsullarının texnologiyası kursundan laboratoriya praktikumu” dərslikləri və dərs vəsaiti, çoxsaylı proqramlar və metodiki göstərişlər, elmi məqalələr və tezislər nəşr etdirmişdir.
Respublika səviyyəsində keçirilən çoxsaylı elmi konfranslarda, eləcə də beynəlxalq səviyyəli konfraslarda elmi məruzələrlə cıxış etmiş və tezislər dərc etdirmişdir. Mogilyovda və Kiyevdə keçirilən  konfrans materiallarında dərc olunan tezislər və elmi materiallar bu qəbildəndir.
2009, 2015, 2017 və 2018-ci illərdə Mogilyev Ərzaq Universitetinin elmi texninki konfransında  xüsusi diploma layiq görülmüşdür.

In 1974 she left II Shikhli Sarivalli village secondary school of Gazakh region.
In 1979 she graduated from  Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade with a degree in “Technology and organization of public catering.”
In 1983-1984 she worked as a laboratory assistant at the “Canning Technology” department of  Azerbaijan Institute of Technology, majoring in “Technology and organization of public catering”, from that year he gave hourly classes, then as a laboratory director. In 1989, she worked as an assistant at the department of “Technology of public catering, meat and dairy products.” She did an internship in Mogilev, Belarus, and in 1990-1996 studied at the Mogilev Institute of Technology as a postgraduate student. During this period, she received a degree in engineering research at the Mogilev Institute of Technology. In 1996, she defended her thesis and received the degree of Candidate of Technical Sciences. For some time she worked as an assistant at the Azerbaijan Institute of Technology.
From 1997 to 2000 she worked as a senior lecturer, associate professor at the department of “Food Technology” of the Baku State Commodity-Commercial Institute.
Because of establishment of  Azerbaijan State University of Economics in 2000 by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan and the order of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan No. 718, she worked as an associate professor at the department of Food Technology.
She is currently an associate professor at the department of “Engineering and Applied Sciences”, UNEC. During his tenure, he also served as chairman of the Free Trade Union of the Faculty of “Technology and Design”.
She has published more than 142 scientific works, including “Theoretical Foundations of Food Technology”, “Microbiology, Sanitation and Hygiene”, “Laboratory Practicum from the course of Food Technology” textbooks and manuals, numerous programs and guidelines, scientific articles and theses.She has presented papers and published theses at numerous scientific conferences at the national level, as well as at international conferences. Theses and scientific materials published in the conference proceedings in Mogilev and Kiev are of this kind.
In 2009, 2015, 2017 and 2018 she was awarded a special diploma at the scientific and technical conference of Mogilev Food University.