qida_elzatex.e.n. dos. Omarova Elza Mədət qızı
1979-cü ildə D.Bunyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “İctimai-iaşənin texnologiyası və təşkili” ixtisasını bitirmişdir.
1983-1984-cü illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “Konservləşdirmə texnologiyası” kafedrasında “İctimai-iaşənin texnologiyası və təşkili” ixtisası üzrə laborant işləmiş, həmin ildən saathesabı ilə dərs aparmış, sonradan laboratoriya müdiri, 1989-cu ildə “İctimai-iaşə, ət və süd məhsullarının texnologiyası” kafedrasında assistent vəzifəsində çalışmışdır. Belorusiya Respublikasının Mogilev şəhərində staj keçmədə olmuş, 1990-1996-cı illərdə Mogilev Texnologiya İnstitutunda məqsədli aspiranturada oxumuşdur. Bu dövrdə Mogilev Texnologiya İnstitutunda mühəndis-tədqiqatcı diplomu almışdır. 1996-cı ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. Bir müddət Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda assistent vəzifəsində çalışmışdır.
1997-ci ildən 2000-ci ilədək Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında baş müəllim, dosent vəzifələrində calışmışdır.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası prezidentinin fərmanına və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 718 saylı əmrinə əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti yaradıldığından  “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasında dosent vəzifəsində calışıb.
İşlədiyi müddətdə “Texnologiya və dizayn” fakültəsinin Azad Həmkarlar təşkilatının sədri kimi də fəaliyyət  göstərir. 142-dan çox elmi əsər, o cümlədən “İaşə məhsullarının texnologiyasının nəzəri əsasları, ”Mikrobiologiya, sanitariya və gigiyena”, “İaşə məhsullarının texnologiyası kursundan laboratoriya praktikumu” dərslikləri və dərs vəsaiti, çoxsaylı proqramlar və metodiki göstərişlər, elmi məqalələr və tezislər nəşr etdirmişdir.
Respublika səviyyəsində keçirilən çoxsaylı elmi konfranslarda, eləcə də beynəlxalq səviyyəli konfraslarda elmi məruzələrlə cıxış etmiş və tezislər dərc etdirmişdir. Mogilyovda və Kiyevdə keçirilən  konfrans materiallarında dərc olunan tezislər və elmi materiallar bu qəbildəndir.
2009, 2015, 2017 və 2018-ci illərdə Mogilyev Ərzaq Universitetinin elmi texninki konfransında  xüsusi diploma layiq görülmüşdür.

к.тех.н., доц. Омарова Эльза Мадат кызы
В 1979 году окончила Азербайджанский институт народного хозяйства им. Д.Буниатзаде по специальности «Технология и организация общественного питания».
В 1983-1984 годы работала на кафедре «Технология консервирования» Азербайджанского технологического института по специальности «Технология и организация общественного питания» на должности лаборанта. С указанного периода  вела занятия почасовой оплате, затем работала на должности заведующей лабораторией,  с 1989 года на кафедре «Технология общественного питания, мясных и молочных продуктов» на должности ассистента, прошла стажировку в городе Могилеве Белорусской Республики, в 1990-1996 годах училась в целевой аспирантуре Могилевского технологического института.  В этот период получила диплом инженера-исследователя в Могилевском технологическом институте.
В 1996 году защитила кандидатскую диссертацию и получила ученую степень кандидата технических наук.  Определенное время работала в Азербайджанском технологическом институте на должности ассистента.
С 1997 года по 2000 год работала на кафедре «Технология пищевых продуктов» Бакинского государственного товароведно-коммерческого института на должности старшего преподавателя, доцента.
С 2000 года согласно указа президента Азербайджанской Республики и приказа Министерства образования Азербайджанской Республики  № 718  Азербайджанского государственного экономического университета по настоящее время  работает на кафедре «Технология пищевых продуктов» на должности доцента.
В настоящее время работает на должности доцента кафедры «Инженерия и прикладные науки» UNEC.
За время работы осуществляла деятельность в качестве председателя профсоюзной организации факультета «Технология и дизайн».
Является автором свыше 142 научных работ, в том числе, учебников и учебных пособий  «Теоретические основы технологии пищевых продуктов», «Микробиология, санитария и гигиена», «Лабораторный практикум  курса технологии пищевых продуктов», многочисленных программ и методических указаний, научных статей и тезисов.
Выступала с научными докладами в многочисленных научных конференциях республиканского уровня, а также на международных конференциях, опубликовала тезисы. Тезисы и научные материалы, опубликованные в материалах конференции, состоявшихся в Могилеве и Киеве, относятся к указанной категории.
В 2009, 2015, 2017 и 2018 годах была удостоена специального диплома на научно-технической конференции Могилевского продовольственного университета.