tex.e.n., dos. Seyidəliyev İlham Məhəmməd oğlu1963-cü ildə İsmayıllı rayonunun Tircan kəndində anadan olmuşdur. 1970-ci ildə Qax şəhərində birinci sinfə getmiş, 1980-ci ildə orta məktəbi bütün fənlər üzrə əla qiymətlərlə bitirmişdir. Həmin il Azərbaycan Politexnik İnstitutuna (hazırda Azərbaycan Texniki Universiteti) qəbul olunmuşdur. Ali məktəbdə əla təhsilə və fəal ictimai fəaliyyətinə görə Ç.İldırım adına xüsusi təqaüdə layiq görülmüşdür. 1985-ci ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1985-2001-ci illərdə “Ulduz” Elm İstehsalat Birliyin müxtəlif vəzifələrdə, o cümlədən sazlayıcı, usta, sex rəisinin müavini, nəzarət-ölçü cihazları şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışmışdır.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasında müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləmiş, hal-hazırda dosent vəzifəsində çalışır. 2007-ci ildə texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 2016-cı ildə dosent elmi adı almışdır.
“Mövlanə Mübadilə Proqramı”nın iştirakçısı kimi 2013-cü ildə Türkiyənin Gazi Universitetinə ezam olunmuşdur, bakalavr və magistr təhsil pillələrinin dərs proseslərində iştirak etmiş, mühazirələr oxumuşdur.
Kafedra müdirinin müavinidir, UNEC Magistratura Mərkəzinin və “Ekspertiza və standartlaşdırma” fakültə Elmi Şurasının üzvüdür. Elmi-pedaqoji fəaliyyətdə fərqləndiyinə görə universitet rəhbərliyi tərəfindən ona bir neçə dəfə təşəkkür elan edilmişdir. UNEC differensial əmək haqqı sistemində professor-müəllim heyətinin reytinq cədvəlində 2016/2017 və 2017/2018-ci tədris ili üzrə ilk otuzluğa daxil olmusdur.
Hazırda UNEC-in Mühəndislik fakültəsinin dekan müavinidir.
100 dən çox elmi və tədris-metodiki işlərin, o cümlədən 1 dərsliyin, 6 dərs vəsaitinin, 1 monoqrafiyanın, 3 metodiki göstərişin və 25 fənn proqramının müəllifidir. Dəfələrlə Beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak etmişdir. Müəllif olduğu dörd məqalə SCOPUS, üç məqalə Clarivate Analytics (Thomson Reuters), bir məqalə isə EBSCO Academic Search Complete platformalarına daxil olan jurnallarda nəşr edilmişdir.

He was born in 1963 in Tirjan village of Ismayilli region. He went to first class in 1970 in Gakh, and in 1980 graduated from high school with excellent marks in all subjects. The same year he entered  Azerbaijan Polytechnic Institute (now Azerbaijan Technical University). She was awarded a special scholarship named after Ch. Yildirim for her excellent education and active social activities in high school. In 1985 he graduated from the Institute with honors.
From 1985 to 2001, he held various positions at the “Ulduz” Scientific Production Association, including the supervisor, the master, the deputy chief of the department, the head of the measuring devices department.
He has been working as a lecturer, senior lecturer at the department of Standardization and Certification of Azerbaijan State   University of Economics   since 2001 and is currently an Associate Professor. He received his PhD in Technical Sciences in 2007 and an Associate Professor in 2016.
He was sent to Gazi University in Turkey in 2013 as a participant in the Mevlana Exchange Program and participated at the lessons on undergraduate and graduate levels.
He is the deputy head of the department, a member of the UNEC Master Center and the Scientific Council of the Faculty of Expertise and Standardization. He was repeatedly thanked by the university administration for his differences in scientific and pedagogical activities. He is in the top thirty in the 2016/2017 and 2017/ 2018 academic year in the ranking table of the academic staff   in the UNEC differential salary system.
He is currently the Deputy Dean of the Faculty of Engineering at UNEC.
He is the author of more than 100 scientific and educational-methodical works, including 1 textbook, 6 manuals, 1 monograph, 3 methodical instructions and 25 subject programs. He has repeatedly participated in international scientific conferences. Four articles were published by SCOPUS, three articles by Clarivate Analytics (Thomson Reuters), and one in EBSCO Academic Search Complete journals.