Türkiyə səfiri: “UNEC-in bizim üçün xüsusi yeri var”
Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Erkan Özoral və səfirliyin təhsil müşaviri cənab Abdulqafur Büyükfırat UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə səfirə universitet barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, UNEC Türkiyənin nüfuzlu universitetləri ilə “Erasmus+”, TEMPUS layihələri və Mevlana proqramı çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq edir, müəllim-tələbə və təcrübə mübadilələri həyata keçirir. UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu bildirən səfir Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin bütün Türk dünyası üçün layiqli nümunə olduğunu qeyd edib.
Sonra qonaqlar UNEC tələbələri ilə görüşüb.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, dosent Şahin Bayramov görüşün “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin 2017-ci ili Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsi dövlətimizin islam dininə, müsəlman dünyasının həmrəyliyinə verdiyi yüksək dəyər, böyük töhfədir. Bu, ölkədə islami dəyərlərə verilən önəmdən, Azərbaycanla islam ölkələri arasında əməkdaşlığın inkişafına xüsusi diqqətdən irəli gəlir.
Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərini Ulu Öndərin sözləri ilə “Bir millət – İki dövlət” kimi dəyərləndirən səfir bu münasibətlərin yüksələn xətt üzrə inkişafından məmnunluğunu ifadə edib. Xalqlarımızın əsrlər boyu dostluq, qardaşlıq münasibətində yaşadığını və bu əlaqələrin hazırda daha da zənginləşdiyini, yeni səviyyəyə yüksəldiyini bildirib.
“UNEC-in bizim üçün xüsusi yeri var” deyən səfir, Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində tədrisin türk dilində olmasına diqqət çəkib. UNEC-in Türkiyə universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq etməsini yüksək qiymətləndirib.
Sonra səfir tələbələrə savadlı olmağı, peşəkar kadr kimi yetişməyi, Vətəni sevməyi, Türkiyənin və Azərbaycanın milli maraqlarını üstün tutmağı tövsiyə edib. Görüşdə tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb, onların təklif və istəkləri dinlənilib.

Turkish Ambassador: “UNEC has a special place for us”
An Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Turkey to Azerbaijan Mr. Erkan Ozoral and Education Counselor of the Embassy Mr. Abdulgafur Buyukfirat visited UNEC.
The Ambassador was provided with the information about the university within the meeting attended by the UNEC Rector, Professor Adalat Muradov. It was said UNEC carries out successful cooperation with the prestigious Turkish universities within the “Erasmus+”, TEMPUS Projects and the Mevlana Exchange Program and realizes teacher and student exchanges and internships. Expressing satisfaction of his visit to UNEC, the Ambassador stressed Turkey-Azerbaijan relations as a decent example for entire TURKISH World.
Then the guests met with UNEC students.
Vice-rector of UNEC for International Affairs and Programs, Assistant Professor Shahin Bayramov brought to attention that the meeting was held within the “Islamic Solidarity Year”. He said declaration of 2017 the “Islamic Solidarity Year” by the country’s President is a great contribution made by our state to the Islamic religion and the Muslim world and the highest value of solidarity. It is derived from the importance of Islamic values in the country and special attention attached to the development of cooperation between Azerbaijan and Islamic countries.
Praising the relations between Turkey and Azerbaijan with the Great Leader’s words “One nation- two states”, the Ambassador expressed satisfaction with the development of these relations on an upward trend. He stressed that our people have lived friendly and brotherly for centuries and these ties are even richer now and are raised to a new level.
Saying “UNEC has a special place for us”, the Ambassador drew to attention the fact of conducting training in the Faculty of Turkish World of Business Administration in Turkish. He evaluated the closer ties built by UNEC with the universities of Turkey.
Afterwards, the Ambassador advised the students to be well- educated, grow as qualified cadres, love the Motherland and to prefer national interests of Azerbaijan and Turkey. Students’ questions were responded within the meeting; their proposals and desires were heard.