UFU-nun kafedra müdirinin UNEC tələbələrinə mühazirəsi: “Müasir miqrasiyanın sosial-psixoloji aspektləri”
2126
Rusiya Federasiyasının Ural Federal Universitetinin (UFU) “Sosial təhlükəsizlik” kafedrasının müdiri Eduard Viktoroviç Patrakov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
E.V.Patrakov UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbində tələbələrlə görüşüb. Görüşdə “Müasir miqrasiyanın sosial-psixoloji aspektləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, müasir miqrasiyanın sosial-psixoloji aspektlərinin təhlili ilk növbədə bu fenomenin mahiyyəti, forma və növləri, struktur və tipologiyası, miqrasiyanın formalaşma qanunauyğunluqları haqqında kompleks araşdırmalar aparılmasını zəruri edir. Müasir miqrasiya proseslərinin milli və qlobal təhlükəsizlik faktorlarından birinə çevrilməsi, son dərəcə intensiv sürətlə dinamikaya uğraması yeni xüsusiyyətlərin üzə çıxarılmasına səbəb olub. Miqrasiyaya dair elmdə mövcud olan anlayış, təsnifat və tipologiyanı müqayisə etmədən, yeni təzahürlərin real vəziyyəti və perspektivləri haqda mühakimə yürütmək qeyri-mümkündür. Bəşər tarixinin inkişafında çox mühüm rol oynayan miqrasiya prosesləri hər bir ölkənin üzləşdiyi çoxşaxəli, mürəkkəb hadisə kimi olduqca müxtəlif elmi aspektlərə malikdir. Məhz buna görə problemin nəzəri-metodoloji təhlili, anlayış-kateqorial aparatının dəqiqləşdirilməsi tələb olunan ilk məsələlərdəndir.
Mövzu tələbələrin xüsusi marağına səbəb olub. Onlar bu sahədə aparılan nəzəri-metodoloji ümumiləşdirmələrə əsasən miqrasiyanın növləri, strukturu, faktorları, tipologiyası, motiv və mənbələri, regional xüsusiyyətləri, dinamikası və miqyası kimi aspektlərin müxtəlif təsnifat sistemləri barədə suallar veriblər.
Ural Federal Universitetinin kafedra müdiri UNEC tələbələrinin müzakirə qabiliyyətlərini yüksək qiymətləndirərək, onların qavrama bacarığını müsbət dəyərləndirib.

Лекция заведующего кафедрой УФУ студентам UNEC: “Социально-психологические аспекты современной миграции”
Заведующий кафедрой «Социальная безопасность» Уральского федерального университета (УФУ) Российской Федерации Эдуард Викторович Патраков посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Э.В.Патраков встретился со студентами Русской школы экономики. На встрече гость выступил с докладом на тему «Социально-психологические аспекты современной миграции». Он отметил, что анализ социально-психологических аспектов современной миграции, в первую очередь, создает необходимость проведения комплекса исследований по вопросам сущности, форм и видов, структуры и типологии этого феномена, закономерностей формирования миграции. Превращение процессов современной миграции в один из факторов национальной и глобальной безопасности, подвержение исключительной интенсивной динамике способствовало выявлению новых особенностей. Не проведя сравнения между существующими в науке понятия, классификации и типологии миграции,  нельзя утверждать о реальном положении и перспективах новых  явлений. Играющие очень важную роль в развитии человечества как  многогранные сложные события, миграционные процессы,с которым сталкивается каждая страна,  имеет различные научные аспекты. Именно поэтому теоретико-методологический анализ проблемы, уточнение понятийного аппарата является первой задачей.
Тема вызвала особый интерес у студентов. Они в соответствии с теоретико-методологическими обобщениями, проведенными в этой сфере, задали вопросы о видах миграции, структуре, факторах, типологии, мотивах и источниках, региональных особенностях, различных системах классификации аспектов  динамики и масштаба.
Заведующий кафедрой Уральского федерального университета высоко оценил способности обсуждения и восприятия студентов UNEC.