Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin qarşısına qoyduğu vəzifələrdən 14 il keçir
3111
Müstəqil və müasir Azərbaycanın banisi, hər bir sahədə, o cümlədən milli iqtisadiyyatın inkişafında böyük və müstəsna rolu olan Ümummilli Lider Heydər Əliyev bütün həyatı boyu Vətəninin, xalqının gələcəyini düşünmüş, ölkənin davamlı və strateji inkişaf istiqamətlərini konkret olaraq müəyyənləşdirmişdir.
Heydər Əliyevin diqqətdə saxladığı, xüsusi qayğı ilə yanaşdığı təhsil sahəsi onun müəyyənləşdirdiyi siyasi xətt ilə bu gün də durmadan inkişaf edir. Bu mənada Ulu Öndərin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə verdiyi dəyər hər zaman hiss olunmuşdur. Heydər Əliyev 2002-ci ilin iyun ayının 13-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 70 illik yubileyinə həsr olunan təntənəli mərasimdə mühüm nitqi ilə ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət istiqamətini, qarşıda duran vəzifələri tam mənada ifadə etmişdi.
Ümummilli Lider hər zaman olduğu kimi yenə də nikbinliyini qoruyurdu. “Bizim milli ali təhsilimiz var” kəliməsini fəxrlə dilə gətirməsinin ardında uzun illərin zəhməti və nail olunan uğurlar var idi. Azərbaycan elminə böyük töhfələr vermiş və xidmətlər göstərmiş qocaman professorlarla yanaşı, Vətəninə, xalqına sadiq savadlı gənc kadrların yetişməsi Ulu Öndərin qürurlu nitqində yer almışdı. Bu məqamda dilə gətirdiyi “gəlin, bundan sonra bu neməti əlimizdə möhkəm saxlayaq” cümləsi təhsilimizin gələcəyi üçün başlıca vəzifəni müəyyənləşdirdi.
Heydər Əliyevin 14 il öncə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin heyəti qarşısında qoyduğu vəzifələrdən biri də dövlət siyasətinə uyğun müasir iqtisadi konsepsiyada əsərlərin hazırlanması idi. Keçmiş dövrlərdə siyasi-iqtisad konsepsiyasında yazılan məqalələrin müasir Azərbaycanın iqtisadi modeli ilə heç cür uyğunlaşmadığını da vurğulamışdır. O, heyət qarşısında Azərbaycan iqtisadiyyatının daha da inkişaf etdirilməsi, xalqın rifahının yaxşılaşdırılması üçün dünya təcrübəsinin öyrənilməsi, nəzəriyyələrin milli iqtisadiyyata uyğunlaşdırılmasını başlıca vəzifələrdən biri kimi müəyyənləşdirmişdi.
Yorulmadan Vətəni üçün çalışan Ulu Öndər professor-müəllim heyətindən iqtisadi siyasətin geniş kütləyə çatdırılmasında fəal iştiraklarını əsirgəməmələrini söyləyərək, gənc nəslə müasir bazar iqtisadiyyatı tələblərinə uyğun təhsil verməyi tövsiyə etdi.
Ümummilli Liderin əmək bazarında iqtisadçıların ən nüfuzlu ixtisas sahibləri olmasını söyləməsi bu peşəyə göstərilən böyük rəğbətin nümunəsi idi.
Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev vurğuladı ki, iqtisadiyyatı irəliyə aparmaq, dünyanın mürəkkəb maliyyə və iqtisadi sisteminə qoşulmaq üçün bizə müasir, hazırlıqlı, xarici dilləri bilən, dünya təcrübəsini mənimsəmiş gənclər lazımdır.
Ümummilli Liderin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin qarşısına qoyduğu vəzifələrdən 14 il keçir. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti bu vəzifəni şərəflə yerinə yetirmək üçün hər gün daha çox çalışaraq, Ümumilli Liderin ümidlərini layiqincə doğrultmaqda davam edir.

С тех пор, как Общенациональный лидер Гейдар Алиев поставил перед Азербайджанским государственным экономическим университетом цели и задачи, прошло 14 лет
Основоположник независимого и современного азербайджанского государства, сыгравший большую и исключительную роль во всех сферах, в том числе в развитии национальной экономики, Общенациональный лидер Гейдар Алиев всю свою жизнь, заботящийся о будущем своей Родины, народа, определил конкретные направления устойчивого и стратегического развития страны.
Сфера образования, которой  Гейдар Алиев уделял большое внимание и подходил с особой заботой, непрерывно развивается и сегодня  по определенной Великим вождем политической линии.  В этом смысле Великий вождь  всегда придавал большое значение Азербайджанскому государственному экономическому университету. 13 июня 2002 года Гейдар Алиев выступив с речью на торжественном мероприятии, посвященном 70-летию Азербайджанского государственного экономического университета, полностью выразил направления деятельности и предстоящие обязанности высшего учебного заведения.
Общенациональный лидер как всегда сохранял оптимизм. За выражением «У нас есть национальное высшее образование», которое он произносил с большой гордостью, стояли труд и достигнутые успехи в течение долгих лет. Наряду с маститыми профессорами, которые внесли большой вклад в науку Азербайджана и оказали услуги, в своей речи Великий вождь отметил о воспитании грамотных молодых кадров, верных своей Родине, народу. И тут же он произнес выражение «давайте и впредь крепко держать в руках это богатство», которое определило главную задачу развития образования в будущем.
Одним из обязательств, поставленных Гейдаром Алиевым 14 лет назад  перед Азербайджанским государственным экономическим университетом, было согласно государственной политике разработка произведений в современной экономической концепции.  Он подчеркивал, что статьи, написанные в прошлом в политико-экономической концепции, совершенно не соответствуют современной экономической модели Азербайджана. Для  дальнейшего развития экономики Азербайджана, улучшения благосостояния народа он указал на изучение мировой практики, соответствия теорий национальной экономике как на одну из главных задач, стоящих перед профессорско-преподавательским составом.
Не переставая трудиться для Родины, Великий вождь  рекомендовал профессорско-преподавательскому составу к активному участию в деятельности по доведению до широкой массы экономической политики, обучению молодого поколения соответственно требованиям современной рыночной экономики.
Выражение Общенационального лидера  об экономистах на рынке труда как  о хозяевах наиболее престижной специальности,  является проявлением большого уважения к этой специальности.
Гениальная личность Гейдар Алиев подчеркивал, что для развития экономики, присоединения к сложной мировой финансовой и экономической системе, нам нужны современные, подготовленные, знающие иностранные языки и владеющие  мировым опытом молодые люди.
Прошло 14 лет с тех пор, как  общенациональный лидер Гейдар Алиев поставил задачи перед Азербайджанским государственным экономическим университетом.  Для достойного выполнения поставленных задач Азербайджанский государственный экономический университет все больше стараясь, продолжает оправдывать надежды Общенационального лидера.