UNEC Azərbaycanın adını “Science Slam” dünya elm müsabiqəsinin tarixinə yazır
UNEC beynəlxalq səviyyəli ilkə imza ataraq, dünyaca məşhur “Science Slam” elm müsabiqəsini təşkil edib.
İdeya müəllifi alman Qreqor Beninə məxsus olan və ilk dəfə 2006-cı ildə Almaniyanın Darmştadt şəhərində təşkil edilən yarışa bu günə kimi Böyük Britaniya, Rusiya, Ukrayna və Türkiyə qoşulub. Dünya üzrə 6-cı ölkə olaraq Azərbaycanda, UNEC-də təşkil edilən müsabiqənin əsas fəlsəfəsi – həyatımızın ayrılmaz hissəsi olan elmi informasiyalarla dolu, anlaşılmayan termin və formullarla deyil, tam fərqli üslubda, bilinən elmə fərqli prizmadan baxaraq populyarlaşdırmaqdır.
Müsabiqəyə elmlə maraqlanan, araşdırmaçılarla ünsiyyət qurmaq, ən son yenilikləri öyrənmək və əhatəsini genişlətmək istəyənlər qatılır.
UNEC-də təşkil edilən müsabiqənin final mərhələsində universitetin rəhbərliyi, müəllim-professor heyəti və tələbələrlə yanaşı, Təhsil Nazirliyinin və Elmin İnkişaf Fondunun rəsmiləri, millət vəkilləri, təhsil ekspertləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov çıxışında Azərbaycanda ilk dəfə təşkil edilən müsabiqənin elmin inkişaf strategiyası baxımından intellektual potensialın möhkəmlənməsinə verəcəyi töhvələrdən danışıb. Elmin populyarlaşdırılması üçün unikal bir formatın olduğunu qeyd edib və bildirib ki, gəncləri elmi tədqiqatlara stimullaşdırmaq, onları elmə maraq doğuracaq prizmadan baxmağa həvəsləndirməklə, dünya elminə çevik inteqrasiyanı təmin etmiş olacağıq.
Müsabiqənin formatına uyğun olaraq, fakültə qalibləri 10 dəqiqə ərzində öz araşdırmalarını anlaşılan, kreativ və maraqlı şəkildə təqdim ediblər. Tələbələrin azad iqtisadi zonalar və offşor, kənd təsərrüfatı, turizm, avtomobillərdə təhlükəsizlik, milli incilər və aksesuarlar, reklam sənayesi, antimaddə, RSA şifrələmə sistemi haqqında araşdırmaları diqqətlə izlənilib.
Qaydalara uyğun olaraq, qaliblərin çıxışları alqış sədaları ilə qiymətləndirilib. Xüsusi cihaz vasitəsilə ölçülən alqışın səs diapozunu qalibi müəyyənləşdirib. 98.7 desibel (dB) səs tezliyində alqış qazanan Rus İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi Aysel Abbasbəyli I UNEC Science Slam müsabiqəsində birinci yerin sahibi olub. 96.1 dB ilə Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin tələbəsi Məmməd Məmmədli ikinci, İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Nərmin Heydərova isə 95.3 dB ilə üçüncü yerə layiq görülüb. Qaliblər hədiyyə kuponu və sertifikatlarla təltif edilib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Qərb ölkələrində bir çox Science Slam müsabiqələrində aparıcı şirkətlərin nümayəndələri də iştirak edir və maraq doğuran araşdırmalara sərmayə təklifləri də irəli sürürlər. Bundan motivasiya alan gənc tədqiqatçılar inanırlar ki, apardıqları tədqiqatları cəmiyyət üçün maraqlıdır və bu işi davam etdirməyə dəyər.

UNEC вписывает Азербайджан в историю мирового научного конкурса “Science Slam”
UNEC внедрив новшество международного уровня, организовал известный в мире научный конкурс  “Science Slam”.
В соревновании, автором идеи которого является немец Грегор Бенин и впервые организованном в городе Дармштадт Германии, приняли участие Великобритания, Россия, Украина и Турция.  Основной философией  организованного в Азербайджане, 6-ой страны в мире, в UNEC конкурса является  популяризовать научную информацию, что является неотъемлемой частью нашей жизни,  не непонятными терминами и формулами, а в совершенно другом стиле,  с понятной отличительной призмы.
В конкурсе принимают участие лица, интересующиеся наукой, исследованиями, изучающие самые последние новшества и расширяющие свой кругозор.
В финальном этапе конкурса, состоящего в UNEC, наряду с руководством, профессорско-преподавательским составом и студентами университета приняли участие официальные лица Министерства образования и Фонда развития науки, депутаты, эксперты образования, представители общественности.
В своем выступлении ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил о вкладе в укреплении интеллектуального потенциала с точки зрения стратегии развития науки организованного впервые в Азербайджане конкурса. Говоря об уникальном формате конкурса  для популяризации науки,  было отмечено, стимулируя молодежь научными исследованиями, прививая им навыки изучения науки с вызывающей интерес призмы, можно обеспечить интеграцию в мировую науку.
Согласно формату конкурса победители факультета в течение 10 минут представили свои исследования в понятной, креативной и интересной форме. Исследования студентов по свободным экономическим зонам и оффшорам, сельскому хозяйству, туризму, безопасности в автомобилях, национальной жемчужине и аксессуарах, рекламной промышленности, системе шифрования  RSA были заслушаны с большим вниманием.
Соответственно правилам, выступления победителей оценивались на основе аплодисментов. Звуковой диапазон, измеряемый специальным прибором, определил победителя. Призером первого места конкурса I UNEC Science Slam стала студентка Русской экономической школы Айсель Аббасбейли, которая завоевала аплодисменты голосовой частоты   98.7 desibel (dB).  По голосовой частоте 96.1 dB второго места удостоен студент Турецкого факультета экономики и управления Мамед Мамедли, с голосовой частотой аплодисментов 95.3 dB на третьем месте студентка факультета Экономики Нармин Гейдарова. Победители награждены подарочными купонами и сертификатами.
Для информации следует отметить, что в Западных странах в конкурсе Science Slam принимают участие также представители ведущих компаний и выдвигаются инвестиционные предложения на исследования, вызывающие интерес.