UNEC-də “24/7 kitabxana” fəaliyyətə başlayıb
Noyabrın 1-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “24/7 kitabxana”nın açılış mərasimi olub.
Açılış mərasimində iştirak edən təhsil naziri Ceyhun Bayramova məlumat verilib ki, ölkədə ilk dəfə olaraq 7 gün, 24 saat fəaliyyət göstərəcək kitabxana müvafiq standartlara uyğun işıqlandırma və havalandırma sistemi, müasir proqram təminatı, yüksək sürətli fiber optik internet xətti və ən yeni parametrlərə sahib kompüterlərlə təchiz edilib. 3 mərtəbəli kitabxananın II və III mərtəbələrində ixtisaslaşmış və geniş fonda malik, açıq rəf sistemi ilə tərtib olunmuş oxu zalları fəaliyyət göstərir. Burada məşhur kitabxanaların elektron resurslarına, o cümlədən, “Oxford University”, “Cambridge University”, “The MIT”, “Duke University”, ECONBIZ, JSTOR, “Duke University Press” və EBSCO bazalarına daxil olmaq mümkündür. Tələbələr M.F.Axundov adına Milli Kitabxananın 60 min kitab, 140 min qəzet və jurnal, 15 min dissertasiyadan ibarət elektron bazasından da istifadə edə biləcəklər. İstifadəçilər həmçinin “Web of Science” platformasının 126 626 məqalədən ibarət bazasına çıxış əldə edə bilərlər. Eyni anda 104 tələbəyə xidmət göstərmək imkanına malik kitabxana ümumilikdə 760 mindən artıq elektron resursa çıxışı təmin edəcək.
Sonra daha bir innovativ layihə – ən müasir texnoloji avadanlıqlarla təchiz edilən “UNEC Extern” mərkəzi ilə tanışlıq olub. Bildirilib ki, dünyanın aparıcı universitetlərinin təcrübəsi əsasında hazırlanan mərkəzin üstünlükləri sırasına onlayn dərsə istənilən yerdən qoşulmaq, tələbələrin mövzunu daha dərindən mənimsəmək üçün müəllimə sual vermək, müzakirələrdə iştirak etmək, dərslərin video bazasına istənilən vaxt və istənilən yerdən yenidən baxmaq imkanları daxildir.
Qeyd olunub ki,  “UNEC Extern”də seçilmiş yerli və əcnəbi professor-müəllimlərdən ibarət heyət tədris aparacaq. Mərkəzdə 6 tədris studiyası, 12 inzibati və 1 müzakirə otağı mövcuddur. Studiyalarda elektron kürsü, xüsusi sensor lövhə, monitor, HD kamera və səs avadanlıqları quraşdırılıb. Bir tədris studiyasında eyni anda 500, gün ərzində isə 9-12 min tələbəyə təhsil vermək mümkündür.

В UNEC приступила к деятельности «Библиотека 24/7»
1 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)  состоялась церемония открытия «Библиотеки 24/7».
На церемонии открытия принял участие министр образования Джейхун Байрамов, которому была дана информация о библиотеке, функционирующей впервые в стране 7 дней, 24 часа, оснащенная соответственно современным стандартам системой освещения и вентиляции, современным программным обеспечением, высокоскоростной системой интернета fiber optik и компьютерами с новейшими параметрами. На II и III этажах трехэтажной библиотеки функционируют читальные специализированные залы, имеющие широкий фонд, систему открытой полки.  Здесь можно войти в электронные ресурсы известных библиотек, в том числе в базы “Oxford University”, “Cambridge University”, “The MIT”, “Duke University”, ECONBIZ, JSTOR, “Duke University Press” и EBSCO.  Студенты смогут пользоваться 60 тысячью книгами, 140 тысячью газетами и журналами, 15 тысячью диссертациями Национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова. Также пользователи смогут выйти на базу платформы “Web of Science”, включающей  126 626 статей. Библиотека, имеющая возможность обслуживания одновременно 104 студентов, в целом обеспечит выход в более 760 тысячи электронные ресурсы.
Затем состоялось ознакомление с еще одним инновационным проектом – центром “UNEC Extern”, оснащенным самым современным технологическим оборудованием. Было отмечено, что преимуществом центра, созданного на основе опыта ведущих университетов мира, является подключение к урокам онлайн с любого места, для глубокого усвоения темы обращение к преподавателю с вопросом, участие в обсуждениях, просмотр вновь видео базы уроков в любое время и с любого места.
Было отмечено, что в “UNEC Extern” будут вести занятия состав из числа избранных отечественных и зарубежных профессоров и преподавателей.  В центре имеется 6 учебных студий, 12 административных комнат и 1 комната для обсуждений. В студии установлены электронная трибуна, специальная сенсорная доска, монитор, камера HD и звуковое оборудование. В одной учебной студии возможно проведение обучения одновременно  для 500, а в течение дня 9-12 тысяч студентов.