UNEC-də Adaptiv Təhsil Platformasının təqdimatına başlanılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti bunun üçün ən güclü proqramçılar yetişdirən təhsil mərkəzi və kampaniyaların imkanlarından istifadə edir.
Xəbər verdiyimiz kimi, Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Sistem Proqramlaşdırma kafedrasının müdiri, prof. Andrey Nikolayeviç Terexov, sözügedən kafedranın baş müəllimi Marat Nemeşov və  İT proqramlaşdırma üzrə dünyada tanınan və yetişdirdiyi mütəxəssisləri ən məşhur beynəlxalq kampaniyalarda çalışan Lanit-Tercom şirkətinin baş meneceri İgor Sarıçev ötən gündən UNEC-də seminarlara start verib. Bu gün Lanit-Tercom şirkətinin əməkdaşı Marat Nemeşov Adaptiv Tədris Platforması və Adaptiv Tədrisin imkanları mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Professor A.N.Terexovun da iştirak etdiyi seminara UNEC-in prorektorları, aidiyyatı fakültə, məktəb və kafedralarının rəhbərləri, müəllimlər qatılıblar. Məruzəçi Adaptiv texnologiyaların elektron təhsildə tətbiqi məsələlərindən geniş bəhs edib. Bildirib ki, bu texnologiyalardan istifadə hər bir öyrənənə öz individual təhsil və təlim proqramını seçməyə imkan verəcək. Bu texnologiyaların tətbiqi həm də pedaqoqlara tələbənin fəaliyyətini izləməyə, fərdi tədris planlarına mütəmadi olaraq dəyişikliklər etməyə, öyrənənin fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq dərs saatlarını bölüşdürməyə, rast gəlinən problemləri vaxtında aşkar edərək onları həll etməyə imkan verəcək. Bir sözlə, adaptiv və intellektual texnologiyalar elektron təhsil sisteminin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldəcək.
Sonda mövzu ilə bağlı iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
UNEC-də bu gün, həmçinin Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Sistem Proqramlaşdırma kafedrasının müdiri, prof. Andrey Terexovun “SPDU-da qrafik texnologiyaların proqram-laşdırılması tarixi” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib. Mühazirədə Texnologiya və Dizayn fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və Sistem mühəndisliyi ixtisaslarında rus bölməsində təhsil alan II və III kurs tələbələri iştirakı ediblər.

В UNEC началась презентация платформы адаптивного обучения
Азербайджанский государственный экономический университет в связи с этим использует возможности образовательных центров и компаний,готовящих сильнейших программистов.
Как сообщалось, заведующий кафедрой Системного программирования Сант-Петербургского государственного университета, проф. Андрей Николаевич Терехов, старший преподаватель указанной кафедры Марат Немешов  и известный в мире по программированию ИТ, подготовивший специалистов, работающих в самых известных международных компаниях, главный менеджер компании Lanit-Tercom Игорь Сарычев  дали старт семинарам в UNEC. Сегодня сотрудник компании  Lanit-Tercom Марат Немешов выступил с презентацией по теме «Платформа адаптивного обучения и возможности адаптивного обучения».  В семинаре с участием профессора А.Н.Терехова приняли участие проректора, руководители соответствующих  факультетов, школ и кафедр, преподаватели UNEC. Докладчик подробно рассказал о вопросах применения адаптивных технологий в электронном обучении. Он отметил, что использование этих технологий даст возможность каждому обучающемуся  выбрать свою индивидуальную программу образования и обучения. Применение этих технологий даст возможность педагогам следить за деятельностью студента, постоянно вносить изменения в индивидуальные учебные планы, учитывая индивидуальные особенности обучающегося, распределять учебные часы, вовремя выявлять встречающиеся проблемы и решать их. Одним словом, адаптивные и интеллектуальные технологии значительно повысят качество электронной системы обучения.
В конце в связи с темой были даны ответы на вопросы участников.
Также сегодня в UNEC была заслушана лекция заведующего кафедрой Системного программирования Сант-Петербургского государственного университета, проф. Андрея Терехова на тему «История программирования графических технологий в SPDU».  В лекции приняли участие студенты II и III курсов русского сектора, обучающиеся на факультете Технологии и дизайна по специальности Информационных технологий и системной инженерии.