UNEC-də Adaptiv Təhsil Platformasının təqdimatına başlanılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti bunun üçün ən güclü proqramçılar yetişdirən təhsil mərkəzi və kampaniyaların imkanlarından istifadə edir.
Xəbər verdiyimiz kimi, Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Sistem Proqramlaşdırma kafedrasının müdiri, prof. Andrey Nikolayeviç Terexov, sözügedən kafedranın baş müəllimi Marat Nemeşov və  İT proqramlaşdırma üzrə dünyada tanınan və yetişdirdiyi mütəxəssisləri ən məşhur beynəlxalq kampaniyalarda çalışan Lanit-Tercom şirkətinin baş meneceri İgor Sarıçev ötən gündən UNEC-də seminarlara start verib. Bu gün Lanit-Tercom şirkətinin əməkdaşı Marat Nemeşov Adaptiv Tədris Platforması və Adaptiv Tədrisin imkanları mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Professor A.N.Terexovun da iştirak etdiyi seminara UNEC-in prorektorları, aidiyyatı fakültə, məktəb və kafedralarının rəhbərləri, müəllimlər qatılıblar. Məruzəçi Adaptiv texnologiyaların elektron təhsildə tətbiqi məsələlərindən geniş bəhs edib. Bildirib ki, bu texnologiyalardan istifadə hər bir öyrənənə öz individual təhsil və təlim proqramını seçməyə imkan verəcək. Bu texnologiyaların tətbiqi həm də pedaqoqlara tələbənin fəaliyyətini izləməyə, fərdi tədris planlarına mütəmadi olaraq dəyişikliklər etməyə, öyrənənin fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq dərs saatlarını bölüşdürməyə, rast gəlinən problemləri vaxtında aşkar edərək onları həll etməyə imkan verəcək. Bir sözlə, adaptiv və intellektual texnologiyalar elektron təhsil sisteminin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldəcək.
Sonda mövzu ilə bağlı iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
UNEC-də bu gün, həmçinin Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Sistem Proqramlaşdırma kafedrasının müdiri, prof. Andrey Terexovun “SPDU-da qrafik texnologiyaların proqram-laşdırılması tarixi” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib. Mühazirədə Texnologiya və Dizayn fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və Sistem mühəndisliyi ixtisaslarında rus bölməsində təhsil alan II və III kurs tələbələri iştirakı ediblər.

Presentation of Adaptive Education Platform has been launched at UNEC
Because of that, Azerbaijan State University of Economics uses the capabilities of educational centers and companies that train the strongest software programmers.
As it  has been informed, the head of the department “System Programming” at St. Petersburg State University, prof. Andrey Nikolayevich Terekhov, Marat Nemeshov, the head teacher of the department, Igor Sarychev, the general manager of  Lanit-Tercom company which are known all over the world on IT programming, trained professionals of which are working in the most famous companies, have started seminars since yesterday. Vice-rectors of UNEC, heads of relevant faculties, schools, departments and lecturers have joined the seminar, which was also attended by prof A.N.Terekhov. The speaker spoke widely about the application of adaptive technologies in e-learning. He said that using these technologies would allow each learner to choose their own education and training program. The application of these technologies will also allow educators to monitor student activities, make changes to individual curricula regularly, to share lessons, taking into account the individual features of a learner, to identify problems that we face on time and resolve them. In short, adaptive and intellectual technologies will significantly improve the quality of e-learning.
At the end, the participants’ questions were answered.
Also Professor A.N.Terekhov, the head of the department of “System Programming” has given a lecture on “The history of graphic technology programming at SPSU”. The lecture was attended by second and third year students, who are studying in the Russian branch of the faculty of Technology and Design majoring in Information Technology and Systems Engineering.