UNEC-də distant imtahanlarda proktorinq sistemi tətbiq olunacaq
Elmi Şurada Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev 2019/2020-ci tədris ili üçün yaz imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, martın 12-dən UNEC-də hər gün 900-dən çox olmaqla, ümumilikdə 22.993 distant dərs tədris olunub, dərslərin təşkili 99% yerinə yetirilib. Hesabatda imtahanların keçirilməsi qaydaları, sessiyaya texniki hazırlıq, eləcə də testlərin və imtahan cədvəllərinin hazırlığı vəziyyəti barədə məlumat verilib. UNEC-də təşkil olunacaq distant imtahanlarda ölkədə ilk dəfə olaraq proktorinq sisteminin tətbiq ediləcəyini diqqətə çatdıran prorektor, imtahan sessiyasına nəzarət edəcək proktor və subadminlərə müvafiq təlimlərin keçirildiyini deyib. Bildirilib ki, distant dərslərin keçirildiyi 23000 video tələbələrin şəxsi kabinetlərinə göndərilib. Tələbələr dərsləri yenidən dinləyərək, imtahanlara daha yaxşı hazırlaşa biləcəklər.
SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva mərkəzdə distant dərslərin Təhsil Nazirliyinin təsdiq etdiyi proqrama əsasən keçirildiyini bildirib. Yaz imtahan sessiyasının isə UNEC-də tətbiq olunan distant imtahanların təşkili qaydalarına əsasən aparılacağını vurğulayıb.
DQƏTM-nin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev qiyabi təhsil şöbəsində Yaz imtahan sessiyasının 1 iyun-23 iyun tarxilərində təşkil ediləcəyini, tədris vəsaitlərinin müəllimlərin şəxsi kabinetlərinə yükləndiyini bildirib.
S.Tanrıverdiyev Yay semestrinin təşkilindən də danışıb. Yeni qaydalara əsasən distant formada təşkil ediləcək Yay semestri üzrə mühazirə-məşğələ sessiyasının 20 iyul-23 avqust, imtahan sessiyasının isə 24 avqust-28 avqust tarixlərində keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Qeyd edilib ki, digər universitetlərin tələbələri də təhsil aldıqları universitetlərdən müvafiq arayış təqdim etməklə, UNEC-in Yay məktəbinə qoşula biləcəklər.
UNEC-in Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayev filialda distant dərslərin 99% təşkil olunduğu, imtahan testlərinin hazırlanaraq, elektron sistemə yükləndiyi bildirib.
UNEC nəzdində Maliyyə İqtisad kolecinin direktoru, dosent Oruc Məmmədov kolecdə distant dərslərin 100% təşkil olunduğunu, dərslərə davamiyyətin isə 50%-dən yüksək olduğu bildirilib. Şurada kolecdə imtahanların distant formada təşkili ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.
İmtahan Mərkəzinin direktoru, dosent Söhrab İsayev Yaz imtahan sessiyasının təşkili qaydaları barədə qısa məlumat verib. Sonra imtahan sessiyasında tələbələrə əlavə güzəştlərin olunması ilə bağlı yeni təkliflər səsləndirilib. Təkliflər Şura üzvləri tərəfindən qəbul olunub.
Yeni güzəştlərə əsasən, normativ təhsil müddətindən artıq müddətdə təhsil alan tələbələrə (əvvəlki tədris ilindən qalmış akademik borclara görə) iki əlavə fəndən imtahan vermək hüququ tanınacaq. ÜOMG ilə razılaşmayan tələbələr nəticələrini yüksəltmək üçün ərizə ilə müraciət edərək imtahanlarda iştirak edəcəklər. Magistrlərdə dissertasiya işləri yüngülləşdirmə hədləri nəzərə alınaraq plagiatdan keçiriləcək.
Tələbələrin çoxsaylı müraciətləri nəzərə alınaraq, əvvəlki dövrlərdə də qazanılmış ACCA sertifikatı yaz imtahan sessiyası zamanı müvafiq imtahanlarda qəbul ediləcək.
Coursera of Campus kurslarında 5415 sertifikat qazanan 1761 tələbə müvafiq fənlərin imtahanlarlndan azad olunacaq. Sertifikatlardakı mənimsəmə faizi həmin fənn üzrə tələbənin yekun qiyməti kimi qəbul ediləcək.
Buraxılış kurslarının tələbələrinin təkrar imtahanlarının verilmə müddətinin önə çəkilməsi barədə tapşırıq verilib.
Əyani təhsil alan tələbələrdə test suallarının sayı 700-dən 350-yə, qiyabidə isə 500-dən 300-ə qədər endirilib. Testlər imtahana bir həftə qalmış tələbələrin şəxsi kabinetlərinə göndəriləcək.
Daha bir güzəşt isə təcrübə ballarının verilməsi ilə bağlı olub. Belə ki, istisnasız olaraq buraxılış kurslarının bütün tələbələrinin təcrübəsi 100 balla qiymətləndiriləcək.
Təqaüd uğrunda rəqabəti nəzərə alaraq, ÜOMG vergüldən sonra 4 rəqəmə qədər olan nəticəyə əsasən hesablanacaq.
Şurada Beynəlxalq Magistratura və Doktoranturada təhsil alan magistrlərin müdafiəsinin distant təşkili barədə təklif qəbul edilib, magistrlərə də Yaz imtahan sessiyasında əlavə güzəştlər olunub. Belə ki, magistrlərin böyük əksəriyyətinin əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmasını nəzərə alaraq, imtahan cədvəlləri onların iş rejiminə uyğunlaşdırılacaq və həftənin şənbə günü də imtahanlar təşkil olunacaq.
Magistrlərin “II. İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Magistr və Doktorantların Beynəlxalq Elmi Konfransı”nda qəbul edilmiş xülasələri elmi məqalə kimi qəbul ediləcək.  Eləcə də pandemiya dövrünə düşən hesabatı təqdim etməmiş magistrlərin minimum qiymətləndirmə ilə müdafiəyə buraxılmasına icazə veriləcək.
Tələbələrin sosial durumu nəzərə alınaraq, təhsil haqqını ödəyə bilməyən tələbələr (buraxılış kursu istisna olmaqla) ərizə ilə müraciət etdikdə onlara möhlət hüququ veriləcək.
Kompüter problemi olan tələbələrin imtahanları ənənəvi qaydada universitetdə avqust-sentyabr aylarında təşkil olunsun.
İnternet problemi olan tələbələrin isə aylıq 5GB həcmində internet xərci universitet tərəfindən tələbələrin smart kartlarına ödəniləcək.
Şurada UNEC-in mübadilə və ikili diplom proqramlarında iştirak edən tələbələrin mövcud durumu da müzakirə olunub. Onların ölkəyə gətirilməsi istiqamətində müvafiq qurumlarla danışıqların aparıldığı bildirilib. Mübadilədə və ikili diplom proqramında iştirak edən tələbələrə kurslarını vaxtında bitirmələri üçün UNEC-də təşkil olunan distant imtahanlarında iştirak etmək hüququ veriləcək.
Çıxışlardan sonra cari məsələlər müzakirə olunub.
19 iyun tarixində UNEC-in 90 yaşının tamam olması münasibətilə həmin tarixin “UNEC Günü” kimi qeyd olunması qərara alınıb.
Elmi Şurada Tələbə şöbəsinin ləğv edilərək, Tələbə İşləri Mərkəzi yaradılması, eləcə də UNEC Könüllüləri Tələbə Təşkilatı, Əcnəbi Tələbələrin Cross Culture Təşkilatı və UNEC Mentorluq Xidmətinin yararılması barədə qərar qəbul edilib.
UNEC-in müəllim, əməkdaş və tələbələrinin rəqəmsal vərdişlərinin daha da artırılması məqsədilə distant təhsil verən dünya universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanan və tələbələrdən ibarət olan Rəqəmsal Könüllülər Təşkilatı yaradılıb.
Şuranın qərarı ilə Nobel mükafatçılarının, eləcə də nüfuzlu xarici mütəxəssislərin təmsil olunacağı UNEC Beynəlxalq Ekspertlər Şurası və distant təhsilə keçidlə bağlı ciddi araşdırmaların aparılması məqsədilə Distant Təhsil Tədqiqat İnstitutu yaradılıb.
“Rus dili” kafedrası ləğv edilərək, “Xarici dillər” kafedrasına birləşdirilib. Bir sıra ixtisasların bağlanması nəzərə alınaraq, “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrası da ləğv edilib.
Şurada Texnologiya və Dizayn, eləcə də Ekspertiza və Standartlaşdırma fakültələrinin ləğv edilərək, Rəqəmsal İqtisadiyyat Fakültəsi və Mühəndislik Fakültəsinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.

В UNEC на дистанционных экзаменах будет применяться система прокторинга
На Ученом совете выступил проректор по учебным и обучающим технологиям, доцент Анар Рзаев с отчетом по поводу подготовки к весенней экзаменационной сессии на 2019/2020  учебный год. Он отметил, что начиная с 12 марта в UNEC ежедневно проводились свыше 900, в целом 22.993 дистанционных занятий, организация занятий выполнена на 99%.  В отчете дана информация о правилах проведения экзаменов, технической подготовке к сессии, а также подготовке тестов и расписаний экзаменов. Обратив внимание, что на дистанционных экзаменах, организованных в UNEC, впервые в стране будет применяться система прокторинга, проректор отметил, что прокторам и субадминам, которые будут контролировать экзаменационную сессию, проводятся соответствующие тренинги. Было отмечено, что видео проведенных 23000 дистанционных уроков размещены в личных кабинетах студентов. Студенты могут еще раз просмотреть уроки и лучше подготовиться к экзаменам.
Руководитель Центра SABAH Аида Гулиева отметила, что дистанционные занятия проводились в соответствии с программой, утвержденной Министерством образования. Она подчеркнула, что весенняя экзаменационная сессия будет проводиться в соответствии с правилами организации дистанционных экзаменов, применяемых в UNEC.
Директор ЦДЗДО Сабухи Танрывердиев отметил, что на заочном отделении весенняя экзаменационная сессия будет организована  с 1июня по 23 июня, учебные пособия размещены в личные кабинеты преподавателей.
С.Танрывердиев рассказал об организации летнего семестра.  В соответствии с новыми правилами проведение в дистанционной форме лекционно-практических занятий по летнему семестру, предусмотрено с 20 июля по 23 августа, а экзаменационной сессии с 24 августа по 28 августа. Было отмечено, что студенты других университетов, представив соответствующую справку с университета, в котором учатся, могут принять участие в летней школе UNEC.
Директор Закатальского филиала UNEC, профессор Оруджали Рзаев отметил, что в филиале проведение дистанционных уроков организовано на  99%, подготовлены экзаменационные тесты и размещены в эленктронную систему.
Директор Финансово-экономического колледжа UNEC, доцент Орудж Мамедов отметил, что в колледже дистанционные занятия организованы на  100%, посещаемость занятий свыше 50%. На совете прозвучали предложения в связи с проведением экзаменов в колледже в дистанционной форме.
Директор Экзаменационного центра, доцент Сохраб Исаев дал краткую информацию  о правилах организации весенней экзаменационной сессии. Затем прозвучали предложения в связи с предоставлением дополнительных льгот студентам на экзаменационной сессии. Предложения были приняты членами Совета.
В соответствии с новыми льготами студентам, обучающимся более нормативного периода обучения (за академические задолженности, оставшиеся с предыдущего учебного года), будет дано право на сдачу экзамена по двум дополнительным дисциплинам.  Студенты, не довольные ОСПУ, для улучшения результатов смогут обратиться с заявлением и принять участие в экзаменах. У магистров диссертационные работы, принимая во внимание пределы смягчения, будут проведены через плагиат.
Принимая во внимание многочисленные обращения студентов, сертификат ACCA, полученный в предыдущие периоды, будет приниматься во время  весенней экзаменационной сессии по соответствующим экзаменам.
1761 студент, получивший 5415сертификатов на курсах Coursera of Campus, будут освобождены от экзаменов по соответствующим дисциплинам.  Процент усвоения в сертификате будет принят как итоговая оценка студента по этой же дисциплине.
Дано указание по продвижению вперед сроков сдачи дополнительных экзаменов студентов выпускных курсов.
Количество тестовых вопросов для студентов дневной формы обучения сокращенно с  700 до 350, а для студентов заочной формы обучения с 500 до 300. Тесты будут размещены в личные кабинеты студентов за неделю до начала экзаменов.
Еще одна льгота предоставлена в связи с баллами по практике. Так, без исключения практика всех студентов выпускных курсов будет оценена на 100 баллов.
Учитывая конкуренцию за стипендию, ОСПУ будет вычисляться по результату 4 цифр после запятой.
На Совете были приняты предложения по организации в дистанционной форме защиты магистров, получающих образование в Международном центре магистратуры и докторантуры, магистрам тоже предоставлены дополнительные льготы на весенней экзаменационной сессии. Таким образом, учитывая, что большинство магистров заняты трудовой деятельностью, расписания экзаменов будут составлены соответственно их графику работы, а также экзамены будут организованы в субботу.
Резюме магистров, принятые на «II. Международной научной конференции в сфере экономики и управления для магистров», будут приняты как научные статьи. Также магистры, не представившие отчет в период пандемии, будут минимально оценены и допущены к защите.
Учитывая социальное положение студентов, студенты, которые не смогли оплатить за учебу (исключая выпускной курс), смогут обратиться с заявлением и им будет предоставлено право на отсрочку.
Экзамены для студентов, у которых проблемы с компьютером, будут организованы традиционно в университете в августе-сентябре.
Студенты, у которых проблемы с интернетом, месячные расходы в объеме  5GB будут оплачены университетом в смарт-карты студентов.
На Совете обсуждался вопрос существующего положения студентов, участвующих в программах обмена и двойного диплома UNEC. Было отмечено о проведении переговоров с соответствующими структурами по поводу возвращения их в страну. Студентам, участвующим в программах обмена и двойного диплома, для своевременного окончания курсов будет дано право на участие в дистанционных экзаменах, организованных в UNEC.
После выступлений были обсуждены текущие вопросы.
Было принято решение, что 19 июня в честь исполнения 90-летия UNEC отметить как «День UNEC».
На Совете было принято решение о ликвидации Студенческого отдела и создание Центра студенческих работ, а также создание Студенческой волонтерской организации, Организации Cross Culture иностранных студентов и Службы менторства  UNEC.
С целью повышения цифровых навыков преподавателей, сотрудников и студентов UNEC создана Цифровая организация волонтеров, основанная на опыте мировых университетов, ведущих дистанционное обучение, и состоящая из студентов.
По решению Совета создан Совет международных экспертов UNEC, представленный лауреатами Нобелевской премии, а также авторитетными зарубежными специалистами, а также с целью проведения серьезных исследований в связи с дистанционным обучением Исследовательский нститут  дистанционного обучения.
Ликвидировав кафедру «Русский язык», присоединить к кафедре «Иностранные языки». Учитывая закрытие ряда специальностей, ликвидировать кафедру «Экономика предприятия».
На Совете было принято решение о ликвидации факультета Технологии и дизайна, а также Экспертизы и стандартизации и создание факультета Цифровой экономики и факультета Инженерии.