UNEC-də elmi seminar: “Müasir iqtisadi problemlər tələbələrin gözü ilə”
TEC fotoAzərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Müasir iqtisadi problemlər tələbələrin gözü ilə” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə UNEC TEC-nin elmi rəhbəri, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının dosenti Emin Qəribli bildirib ki, seminarın məqsədi tələbələrdə elmi-tədqiqat işinə maraq artırmaq, iqtisadiyyat sahəsindəki mövcud problemlərin həllində onların iştirakını təmin etmək və gəncləri elmi ictimai fəaliyyətə cəlb etməkdir: “Tələbələrin innovasiya fəaliyyətinə cəlb edilməsi gələcəkdə mütəxəssis kimi formalaşmalarında mühüm rol oynayacaq. Aktual problemlərin müzakirəsi tələbələrdə seçdikləri peşəyə sevgi aşılayacaq”.
UNEC TEC-nin sədri Əvəzağa Məlikov tələbələrdə müasir dünyada baş verən iqtisadi prosesləri təhlil etmək vərdişinin formalaşmasının vacibliyini vurğulayıb. TEC-in gələcəkdə tanınmış alimlərin master klass və seminarlarını da təşkil ediləcəyini qeyd edib.
UNEC TEC-in üzvü, IV kurs tələbəsi Şəmistan Qəhrəmanov “İxracın stimullaşdırılmasında EXİMbankların rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Natiq çıxışında ölkənin müasir inkişaf mərhələsində ixracatın stimullaşdırılması üçün Exinmbank-ın yaranmasının vacib şərt olduğunu bildirib. Dünya təcrübəsindən söz açaraq, Türkiyə, Almaniya, ABŞ nümunəsindən misal çəkib. TEC-in digər fəal üzvü Fidan Cahangirova isə “Qloballaşan dünyada biznes strategiyaları” mövzusunda çıxış edib. F.Cahangirova qlobal dünyada müəssisələrin rəqabətqabiliyyətinin artırılması üçün çevik strategiyaların hazırlanmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Diskusiyada dünyada və ölkədə baş verən digər iqtisadi proseslər müzakirə edilib. Aktual problemlər müəyyən edilərək, növbəti araşdırmaların mövzusu seçilib. Qərara alınıb ki, belə seminarlar ənənəvi olaraq digər universitetlərin nümayəndələri ilə də təşkil edilsin.

Научный семинар в UNEC: “Современные экономические проблемы глазами студентов”
При организационной поддержке Студенческого научного общества (СНО) Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялся научный семинар на тему «Современные экономические проблемы глазами студентов».
На мероприятии выступил научный руководитель СНО UNEC, доцент кафедры Международной экономики  Эммин Гарибли, который отметил, что целью проведения семинара является повышения интереса у студентов к научно-исследовательским работам, обеспечение их участия в решении современных проблем в сфере экономики и привлечение молодежи к научно-общественной деятельности: «Привлечение студентов к инновационной деятельности сыграет важную роль в формировании их в будущем как специалиста. Обсуждение актуальных проблем будет прививать у студентов любовь к избранной профессии».
Председатель СНО UNEC Авезага Меликов подчеркнул о важности формирования навыков анализа экономических процессов, происходящих в мире. Он также отметил, что в будущем СНО будут организованы уроки мастер-класс с участием известных ученых.
Член СНО UNEC,  студент IV курса Шамистан Кахраманов выступил с докладом по теме « Роль EXİMбанков в стимулировании экспорта ».  Он отметил, что для стимулирования экспорта на этапе современного развития страны важным условием является создание Exinmbankа. Говоря о мировом опыте, привел пример Турции, Германии, США. Другой член СНО Фидан Джахангирова выступила по теме «Стратегии бизнеса в мире глобализации». Ф.Джахангирова довела до внимания слушателей , что  для повышения конкурентоспособности предприятий в глобальном мире важное значение имеет разработка гибких стратегий.
В дискуссиях обсуждались вопросы экономических процессов, произошедших  в мире и стране. Определив актуальные проблемы, была избрана тема очередных исследований. Было принято решение о проведении таких семинаров с представителями других университетов.