UNEC-də elmi seminar: “Müasir iqtisadi problemlər tələbələrin gözü ilə”
TEC fotoAzərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Müasir iqtisadi problemlər tələbələrin gözü ilə” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə UNEC TEC-nin elmi rəhbəri, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının dosenti Emin Qəribli bildirib ki, seminarın məqsədi tələbələrdə elmi-tədqiqat işinə maraq artırmaq, iqtisadiyyat sahəsindəki mövcud problemlərin həllində onların iştirakını təmin etmək və gəncləri elmi ictimai fəaliyyətə cəlb etməkdir: “Tələbələrin innovasiya fəaliyyətinə cəlb edilməsi gələcəkdə mütəxəssis kimi formalaşmalarında mühüm rol oynayacaq. Aktual problemlərin müzakirəsi tələbələrdə seçdikləri peşəyə sevgi aşılayacaq”.
UNEC TEC-nin sədri Əvəzağa Məlikov tələbələrdə müasir dünyada baş verən iqtisadi prosesləri təhlil etmək vərdişinin formalaşmasının vacibliyini vurğulayıb. TEC-in gələcəkdə tanınmış alimlərin master klass və seminarlarını da təşkil ediləcəyini qeyd edib.
UNEC TEC-in üzvü, IV kurs tələbəsi Şəmistan Qəhrəmanov “İxracın stimullaşdırılmasında EXİMbankların rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Natiq çıxışında ölkənin müasir inkişaf mərhələsində ixracatın stimullaşdırılması üçün Exinmbank-ın yaranmasının vacib şərt olduğunu bildirib. Dünya təcrübəsindən söz açaraq, Türkiyə, Almaniya, ABŞ nümunəsindən misal çəkib. TEC-in digər fəal üzvü Fidan Cahangirova isə “Qloballaşan dünyada biznes strategiyaları” mövzusunda çıxış edib. F.Cahangirova qlobal dünyada müəssisələrin rəqabətqabiliyyətinin artırılması üçün çevik strategiyaların hazırlanmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Diskusiyada dünyada və ölkədə baş verən digər iqtisadi proseslər müzakirə edilib. Aktual problemlər müəyyən edilərək, növbəti araşdırmaların mövzusu seçilib. Qərara alınıb ki, belə seminarlar ənənəvi olaraq digər universitetlərin nümayəndələri ilə də təşkil edilsin.

Scientific Seminar held at UNEC: “Modern Economic Problems through the Students’ Eyes”
A scientific seminar has been held at Azerbaijan State University of Economics UNEC on “Modern Economic Problems through the Students’ Eyes” by the Student Scientific Society.
Scientific Supervisor of UNEC’s Student Scientific Society (SSS), Associated Professor of the Department of “International EconomicsEmin Garibli noted that the goal of the workshop is to improve students’ interest in scientific researches, ensure their attendance in the solution of the problems in the field of economy and involve them to scientific social activity: “Involvement of the students to innovative activities will play an important role in their formation as skilled professionals. Discussing urgent problems will equip the students with love to the majors they have chosen”.
UNEC SSS Chairman Azizagha Malikov emphasized the necessity of the formation of the skill to analyze economic processes happened in the world. He said SSS would organize the master classes and seminars by the well-known scholars in the future.
UNEC SSS member, a IV course student Shemistan Gahramanov made a speech on “The Role of Eximbanks in stimulating of Exports”. The speaker highlighted the establishment of Eximbank as an important condition for the promotion of export in the modern development stage of the country. Speaking about the world experience, he cited the example of Turkey, Germany and the US. Another SSS member Fidan Jahangirova made a speech on “Business Strategies in Globalized World”. F.Jahangirova stressed the significance of preparation of flexible strategies to increase competitiveness of enterprises in a global world.
Other economic problems happened in the world and country were debated in the discussion. Urgent problems were defined and the topic of the next research was selected. It was decided to organize the workshops with the attendance of the other universities’ representatives.