UNEC-də fiziki məhdudiyyətli tələbələrin təhsili ilə bağlı pilot proqramlara start verib
Martın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” TEMPUS (ESFIDIP) adlı layihəsi çərçivəsində UNEC-də yaradılan “Əlilliyi olan Tələbələr üçün Mərkəzdə” həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan  pilot proqlamlarda iştirak edəcək UNEC-in əlilliyi olan tələbələrinin tədris prosesində iştirak edən professor-müəllim heyəti üçün, həmçinin  inzibati işçilərin iştiraki ilə təlim-seminar keçirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalər Muradovla görüşdə Əlillər Təşkilatları İttifaqının  prezidenti  Davud Rəhimli və vitse-prezidenti Bəybala İbadullayev əlilliyi olan tələbələrin ali təhsilə inteqrasiyasının vacib olması və UNEC tərəfindən bu istiqamətdə zəruri olan bütün tədbirlərin həyata keçirildiyi qeyd edilib. Bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılması, tələbələrin təhsillərini başa vurduqdan sonra karyera perspektivlərinin inkişaf etdirilməsi müzakirə olunub. Ə.Muradov UNEC-də digər ali təhsil müəssisələri nümayəndələri üçün də analoji təlimlərin təşkil edilməsini təklif edib. Bildirib ki, UNEC bu istiqamətdə regionlarda da təlimlər apara bilər.
Seminar tədbirdə isə əsasən layihə çərçivəsində görülən işlərdən, eləcə də  UNEC-də təhsil alan əlilliyi olan tələbələrə universitetin təhsil və xidmətlərindən bərabər hüquqlu istifadə etmələri üçün xidmət və dəstəkdən, onlara göstərilən xidmətlərin yaxşılaşdırılması üçün bütün strukturları ilə, eləcə də professor-müəllim heyəti, tələbələrlə əməkdaşlıq çərçivəsində universitetdə inkluziv təhsil mühitinin yaradılması müzakirə olunub.

В UNEC в связи с обучением физически ограниченных студентов дается старт программам пилот
16 марта  в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) для профессорско-преподавательского состава, участвующего в учебном процессе студентов-инвалидов UNEC по программе пилот, предусмотренной проведение в «Центре для студентов-инвалидов» в рамках проекта TEMPUS (ESFIDIP) «Закладка фундамента интеграции студентов-инвалидов в высшие учебные заведения Азербайджана» проведен тренинг-семинар с участием административных работников.
На встрече с ректором UNEC, профессором Адалат Мурадовым президент Союза организации инвалидов Давуд Рагимли и вице-президент Бейбала Ибадуллаев отметили о важности интеграции в высшее образование студентов-инвалидов  и осуществления UNEC всех необходимых в этом направлении мероприятий. Были обсуждены вопросы проведения просветительских работ в этой сфере, развития карьеры студентов после окончания ими учебы. А.Мурадов предложил представителям других высших учебных заведений проведение аналогичных тренингов. Он отметил, что UNEC может проводить тренинги в этом направлении в регионах.
На мероприятии, семинаре в основном были обсуждены вопросы проведенных в рамках проекта работ, а также об услугах и поддержки студентов UNEC для пользования ими наравне с образованием и услугами также правами, и для улучшения оказанных им услуг со всеми структурами, а также в рамках сотрудничества с профессорско-преподавательским составом, студентами создание в университете инклюзивной образовательной среды.