UNEC-də “Gənc Diplomatlar Klubu” yaradılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Gənc Diplomatlar Klubu” yaradılıb. UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbində yaradılan klubun məqsədi tələbələrin beynəlxalq münasibətlər sahəsində bilik və vərdişlərini inkişaf etdirməyə dəstək olmaqdır. Eyni zamanda, bu sahənin mütəxəssisləri ilə dəyirmi masa və seminarların keçirilməsi, gənclərin dünyada baş verən hadisələri təhlil etmək bacarığının formalaşdırılmasına zəmin yaratmaqdır. “Gənc Diplomatlar Klubu” Azərbaycanda fəaliyyət göstərən səfirlik və konsulluqlarla əlaqələr qurmaq, onları UNEC-in müxtəlif lahiyələrinə cəlb etmək və onların layihələrində tələbələrin iştirak imkanlarını araşdırmaq istiqamətində də fəaliyyət göstərəcək.
“Gənc Diplomatlar Klubu”nun açılışında Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov bildirib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən səfirlik, konsullur və beynəlxalq təşkilatlarla daha sıx və fəal çalışması nəzərdə tutulan yeni yaradılan tələbə təşkilatının konsultasiya bazası olaraq, “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrası çıxış edəcək. Bu sahədə kluba “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedraları dəstək verəcək.
“Gənc Diplomatlar Klubu”nun rəhbəri, Rus İqtisadiyyat Məktəbinin II kursunda “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisası üzrə təhsil alan Züleyxa Məmmədovadır. Z.Məmmədova klubun loqosunu təqdim edərək, bildirib ki, loqoda əks olunan dimdiyində zeytun budağı tutan ağ göyərçin ilk dəfə İkinci Dünya Müharibəsindən sonra yaranan Ümumdünya Sülh Konqressində sülh rəmzi kimi seçilib: “Biz də gələcəyin diplomatları kimi, dünyada sülhün bərqərar olması üçün öz töhfəmizi verməyə çalışacağıq”.

“Young Diplomats Club” established at UNEC
“Young Diplomats Club” has been established at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The club established in the Russian School of Economics of UNEC is targeted in supporting the development of students’ knowledge and skills in international relations. At the same time, pave the way for the implementation of round table discussions and workshops for the professionals of the field and the formation of the ability to analyze the events happened in the world by the young people. The “Young Diplomats Club” will also perform in the direction of making ties with the Embassies and Consulates operating in Azerbaijan, involving them in different projects of UNEC and investigate the opportunities for the participation of students in their projects.
Director of the Russian School of Economics, Associate Professor Mansur Barkhudarov noted that the Department of “International Relations” will perform as a consulting base of the newlty established student organization which intends to closer cooperate with the Embassies and Consulates and international organizations performing in Azerbaijan. The club will get assistance in this ground by the Departments of “International Economic Relations” and “International Economics”.
Head of the “Young Diplomats Club” is a second-year undergraduate of the Russian School of Economics majoring in “International Relations” Zuleykha Mammadova. Z.Mammadova presented the logo of the club which reflects white dove hiding an olive branch in its beak was selected a symbol of peace within the World Peace Congress founded after the World War II: “And we will try to contribute to the establishment of peace in the globe as the future’s diplomats”.