UNEC-dən daha bir yenilik: Ölkədə ilk dəfə Universitetlərarası 1-ci Kitabxana Forumu keçirilir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) respublikada ilk dəfə olaraq Universitetlərarası 1-ci Kitabxana Forumu başlayıb.
Tədbirin ilk günündə Təhsil və Mədəniyyət nazirliklərinin nümayəndələri, ali məktəb rektorları, millət vəkilləri, aparıcı kitabxanaların rəhbərləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Forum UNEC-in əsas tədris binasında “Akademik kitabxanaların inkişaf perspektivləri: 24/7 modelindən yeni hədəflərə doğru” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı ilə start götürüb. Forumu açan UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda müəyyən edilmiş məqsədlərə nail olmaq baxımından kitabxanalar xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Rektor təhsilin keyfiyyətinin artırılması, qloballaşan dünyada kitabxanaların hər kəsə əlçatanlılığının təmin edilməsi üçün universitet kitabxanalarının çağdaş, innovativ sistemlərlə ayaqlaşmasının zəruriliyinin qeyd edib.  Vurğulayıb ki, müasir universitet kitabxanasının inkişafı informasiya məkanında, təhsil sistemində və elmi kommunikasiyada baş verən dəyişikliklərin sürətinin artması ilə səciyyələnir. UNEC-də tədris prosesinin informasiya təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri kimi universitetdə fasiləsiz, yeddi gün 24 saat fəaliyyət göstərən, 24/7 kitabxananın yaradılması göstərilib. Eyni vaxtda 104 tələbəyə xidmət göstərmək imkanı olan 24/7 rejimli kitabxanada tələbələrin rahat və istənilən vaxt informasiya-bilik əldə etməsi üçün zəruri şərait var. Bir ildir fəaliyyət göstərən 24/7 kitabxana Azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində zəngin fonda, bir milyona yaxın elektron resursa çıxış imkanına malikdir. MDB məkanında Azərbaycanla yanaşı, bu tip kitabxanalara yalnız Rusiya və Ukraynada rast gəlmək mümkündür. Qafqaz Universitetləri arasında isə ilk dəfə UNEC-də 24/7 rejimli kitabxana yaradılıb. UNEC rektoru Ədalət Muradov çıxışında çox əhəmiyyətli təkliflər də səsləndirib. O, Azərbaycanda Universitet Kitabxanaları Assosiasiyasınin təsis olunmasını, universitet kitabxanalarının elektron informasiya resurslarının birləşdirilməsini və həmin resurslara vahid pəncərə çərçivəsində giriş imkanının yaradılmasını təklif edib. Eləcə də bildirib ki, universitet kitabxanaları arasında kitab mübadiləsi sisteminin qurulmasının vaxtı çatıb.
Daha sonra çıxış edən millət vəkilləri Ziyad Səmədzadə və Fazil Mustafa, Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov UNEC rektorunun təkliflərini, ümumiyyətlə, forumun təşkilini yüksək qiymətləndiriblər. Məruzəçilər cəmiyyətdə kitaba marağın, dəyərin artırılması üçün atılmalı olan addımlardan, bu işdə kitabxanaların üzərinə düşən məsuliyyətdən danışıblar.
Konfransdan sonra UNEC-in 1 saylı Oxu zalının açılışı olub. Forum çərçivəsində geniş kitab sərgisi və endirimli kitab satış-yarmarkası da təşkil edilib. Qonaqlara, həmçinin UNEC-in 24/7 kitabxanası ilə tanışlıq imkanı verilib. Tələbələr isə UNEC-in 24/7 Kitabxanasının 1 yaşına həsr olunmuş fləşmob keçiriblər. Forumun davamında Ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarının XXI əsrdə qarşılaşdıqları əsas problemlər, perspektivlər və hədəflər ətrafında diskussiyalar aparılıb. Forum zamanı UNEC KİM ilə ADA Universitetinin kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandum da imzalanıb.

One more innovation from UNEC: The first InterUniversities Library Forum is being held in the country for the first time
28 NOVEMBER 2019 | VIEWS:
1st InterUniversities Library Forum has begun at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) for the first time in the country.
The first day of the event was attended by representatives of the Ministries of Education and Culture, rectors of universities, MPs, heads of leading libraries and other guests. The forum kicked off with the Republican Scientific-Practical Conference on “Prospects for the Development of Academic Libraries: From 24/7 to New Objectives” at UNEC’s main academic building. Opening the forum, the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov said that libraries are particularly important in achieving the goals set out in the “State Strategy for Education Development in the Republic of Azerbaijan” adopted by President Ilham Aliyev. The rector emphasized the need for university libraries to keep up with modern, innovative systems to improve the quality of education and the availability of libraries in a globalized world. He emphasized that the development of a modern university library is characterized by increase of velocity of changes in the information space, education system and scientific communication. One of the important steps taken by UNEC to improve the information provision of the educational process is the establishment of a 24/7 library, which operates continuously 24 hours, seven days a day at the university.  The 24/7 library, which can serve up to 104 students at the same time, has the necessary facilities for students to access information easily and at any time. The 24/7 library, which has been operating for one year, has access to nearly one million electronic resources, rich in Azerbaijani, Turkish, English and Russian fund. Along with Azerbaijan in the CIS, this type of libraries are only available in Russia and Ukraine. For the first time, among  Caucasian   universities, 24/7 library has been established in Azerbaijan. The rector of UNEC Adalat Muradov also made some very important proposals in his speech. He suggested establishing the Association of University Libraries in Azerbaijan, combining electronic information resources of university libraries and creating access to these resources in a single window frame. He also said that it is time to establish a book exchange system among university libraries.
Then MPs Ziyad Samadzadeh and Fazil Mustafa, Director of the National Library Karim Tahirov who made a speech, highly appreciated the UNEC rector’s proposal, the organization of the forum. The speakers talked about the steps they need to take to increase interest in the community, value, and the responsibility that libraries have in this work.
After the conference, Reading Hall № 1 of UNEC has been opened. An extensive book exhibition and a discounted book-sale were also organized within the forum. Guests were also able to get acquainted with the UNEC 24/7 library. Students held a flash mob dedicated to the first year of UNEC 24/7 Library. During the forum discussions were held on the main problems, perspectives and goals faced by universities in the 21st century. During the forum, a Memorandum of Mutual Cooperation   was signed between UNEC LIC   and ADA University Library.