UNEC-dən daha bir yenilik: Ölkədə ilk dəfə Universitetlərarası 1-ci Kitabxana Forumu keçirilir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) respublikada ilk dəfə olaraq Universitetlərarası 1-ci Kitabxana Forumu başlayıb.
Tədbirin ilk günündə Təhsil və Mədəniyyət nazirliklərinin nümayəndələri, ali məktəb rektorları, millət vəkilləri, aparıcı kitabxanaların rəhbərləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Forum UNEC-in əsas tədris binasında “Akademik kitabxanaların inkişaf perspektivləri: 24/7 modelindən yeni hədəflərə doğru” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı ilə start götürüb. Forumu açan UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda müəyyən edilmiş məqsədlərə nail olmaq baxımından kitabxanalar xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Rektor təhsilin keyfiyyətinin artırılması, qloballaşan dünyada kitabxanaların hər kəsə əlçatanlılığının təmin edilməsi üçün universitet kitabxanalarının çağdaş, innovativ sistemlərlə ayaqlaşmasının zəruriliyinin qeyd edib.  Vurğulayıb ki, müasir universitet kitabxanasının inkişafı informasiya məkanında, təhsil sistemində və elmi kommunikasiyada baş verən dəyişikliklərin sürətinin artması ilə səciyyələnir. UNEC-də tədris prosesinin informasiya təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri kimi universitetdə fasiləsiz, yeddi gün 24 saat fəaliyyət göstərən, 24/7 kitabxananın yaradılması göstərilib. Eyni vaxtda 104 tələbəyə xidmət göstərmək imkanı olan 24/7 rejimli kitabxanada tələbələrin rahat və istənilən vaxt informasiya-bilik əldə etməsi üçün zəruri şərait var. Bir ildir fəaliyyət göstərən 24/7 kitabxana Azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində zəngin fonda, bir milyona yaxın elektron resursa çıxış imkanına malikdir. MDB məkanında Azərbaycanla yanaşı, bu tip kitabxanalara yalnız Rusiya və Ukraynada rast gəlmək mümkündür. Qafqaz Universitetləri arasında isə ilk dəfə UNEC-də 24/7 rejimli kitabxana yaradılıb. UNEC rektoru Ədalət Muradov çıxışında çox əhəmiyyətli təkliflər də səsləndirib. O, Azərbaycanda Universitet Kitabxanaları Assosiasiyasınin təsis olunmasını, universitet kitabxanalarının elektron informasiya resurslarının birləşdirilməsini və həmin resurslara vahid pəncərə çərçivəsində giriş imkanının yaradılmasını təklif edib. Eləcə də bildirib ki, universitet kitabxanaları arasında kitab mübadiləsi sisteminin qurulmasının vaxtı çatıb.
Daha sonra çıxış edən millət vəkilləri Ziyad Səmədzadə və Fazil Mustafa, Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov UNEC rektorunun təkliflərini, ümumiyyətlə, forumun təşkilini yüksək qiymətləndiriblər. Məruzəçilər cəmiyyətdə kitaba marağın, dəyərin artırılması üçün atılmalı olan addımlardan, bu işdə kitabxanaların üzərinə düşən məsuliyyətdən danışıblar.
Konfransdan sonra UNEC-in 1 saylı Oxu zalının açılışı olub. Forum çərçivəsində geniş kitab sərgisi və endirimli kitab satış-yarmarkası da təşkil edilib. Qonaqlara, həmçinin UNEC-in 24/7 kitabxanası ilə tanışlıq imkanı verilib. Tələbələr isə UNEC-in 24/7 Kitabxanasının 1 yaşına həsr olunmuş fləşmob keçiriblər. Forumun davamında Ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarının XXI əsrdə qarşılaşdıqları əsas problemlər, perspektivlər və hədəflər ətrafında diskussiyalar aparılıb. Forum zamanı UNEC KİM ilə ADA Universitetinin kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandum da imzalanıb.

Очередное новшество UNEC: впервые в стране проводится 1 межуниверситетский библиотечный форум
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) впервые в республике начался 1 межуниверситетский библиотечный форум.
В первый день в мероприятии приняли участие представители Министерства образования, Министерства культуры, ректоры высших учебных заведений, депутаты, руководители ведущих библиотек и другие гости.  Форум стартует в основном учебном корпусе UNEC как республиканская научно-практическая конференция на тему «Перспективы развития академических библиотек: от модели 24/7 к новым целям». Открывший работу форума  ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что с точки зрения достижения целей, определенных в «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», принятой Президентом страны Ильхамом Алиевым, библиотеки играют существенную роль. Ректор отметил, что для повышения качества обучения, обеспечения доступа каждого к ресурсам библиотек в эпоху глобализации  необходимо создать современные, инновационные подходы в системе работы библиотек. Он подчеркнул, что развитие современной университетской библиотеки характеризуется увеличением скорости изменений, происходящих  в информационном пространстве, образовательной системе и научной коммуникации. Одним из важных шагов, предпринятых в направлении улучшения информационного обеспечения учебного процесса в UNEC,  является создание в университете библиотеки 24/7, работающей  без выходных, 7 дней в неделю и 24 часа в сутки. В библиотеке 24/7, имеющей возможности оказания услуг одновременно 104 студентам, имеются необходимые условия для получения студентами информационных знаний в любое время.  Библиотека 24/7, функционирующая в течение года, имеет богатый книжный фонд на азербайджанском, турецком, английском и русском языках и возможность выхода  около одного миллиона электронным ресурсам. В пространстве СНГ наряду с Азербайджаном такого рода библиотеки можно встретить только в России и на Украине.  Среди университетов Кавказа библиотека 24/7 впервые создана в UNEC. В своем выступлении ректор UNEC Адалат Мурадов выдвинул очень важные предложения.  Он предложил учредить в Азербайджане Ассоциацию университетских библиотек, объединить электронно-информационные ресурсы университетских библиотек и создать возможности выхода к этим ресурсам в рамках единого окна. Также добавил, что настало время создания системы обмена книг между университетскими библиотеками.
Затем выступившие депутаты Зияд Самедзаде и Фазиль Мустафа, директор Национальной библиотеки Керим Таиров высоко оценили предложения ректора, в целом, организацию форума.  Докладчики высказались по поводу шагов, которые необходимо предпринять в направлении повышения интереса, отношения  к книгам в обществе, отметили ответственность, которая в этом деле падает на книги.
После конференции состоялось открытие Читального зала №1 UNEC. В рамках форума была организована выставка книг и ярмарка по распродаже книг со скидкой. Гостям была представлена возможность ознакомления с библиотекой 24/7 UNEC.  А студенты по случаю годовщины библиотеки 24/7 UNEC провели флешмоб.  В ходе форума были проведены дискуссии по основным проблемам, которые могут возникнуть в работе библиотеки высших учебных заведений в XXI веке, затронуты вопросы перспектив и задач. Во время форума было подписано соглашение о взаимном сотрудничестве между БИЦ UNEC и библиотекой университета АДА.