11 APREL 2016 | VIEWS:
Aprelin 6-da Fransanın Montpellier Universitetində UNEC ilə Avropanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən olan Montpellier Universiteti arasında ikili diplom razılaşması imzalanıb. Razılaşma UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradovun Montpellier Universitetinə səfəri çərçivəsində imzalanaraq, hər iki universitetin tələbələrinə “İqtisadiyyat”, “Dünya İqtisadiyyatı”, “Maliyyə”, “Mühasibat” və “Biznesin təşkili və idarə edilməsi” ixtisasları üzrə UNEC və Montpellier Universitetlərinin diplomlarını əldə etmək imkanı verəcək.
Eyni ixtisas üzrə həm Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) həm də Fransanın Montpellier Universitetinin diplomunu almağa imkan verən proqramda ilk iki tədris ilini UNEC-də təhsil almış və 120 kredit qazanmış mükəmməl ingilis dili bilikləri olan tələbələr iştirak edə bilər. 3-cü kursda proqram üçün artıq seçilmiş tələbələrə iki variant  üzrə təhsillərini davam etdirmək imkanı veriləcək.
Birinci variantı seçmiş tələbələr 3-cü kurs təhsillərini Montpellier Universitetində davam etdirəcəklər. Kursun sonunda tələb olunan kreditləri qazandıqdan sonra tələbələr UNEC-ə geri dönərək, təhsillərini 4-cü kursdan davam edəcəklər. Bu zaman Fransada oxuduqları müddətdə tələbələrimizə Montpellier Universitetinin tələbə kartları veriləcək.
Ikinci variant olaraq  tələbələrimizə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Montpellier Universitetinin təhsil proqramlarına uyğunlaşdırılmış proqram üzrə  3-cü kurs təhsilllərini UNEC-də davam etdirmək təklif olunur. Bu zaman tələbələrimiz bəzi fənlər üzrə Montpellier Universitetindən dəvət olunmuş tanınmış professorların dərslərində iştirak etməklə həm UNEC, həm də Montpellier Universitetinin tələb olunan kreditlərini alacaqlar.
İstər birinci variant, istərsə də ikinci variantı seçmiş tələbələr təhsillərinin 3-cü  kursunda tələb olunan kreditləri qazandıqdan sonra sonuncu tədris ilini UNEC-də davam etdirəcəklər. Hər iki universitetin professorlarının rəhbərliyi altında buraxılış işlərini uğurla müdafiə etmiş tələbələrimizə həm UNEC-in, həm də Montpellier Universitetinin diplomları təqdim olunacaq.
Bu proqram UNEC tələbələrinə Montpellier Universitetinin professorları ilə elmi tədqiqat işlərini yerinə yetirmək imkanı da verir.
Proqram üçün seçilmiş tələbələrə hər iki universitet tərəfindən ölkələrə səfər etmək üçün viza və miqrasiya məsələlərində, yaşayış ünvanlarının müəyyən olunması və bank əməliyyatlarında dəstək göstəriləcək.
Həmçinin tələbələr üçün universitet, yerli ənənələr, ölkə mədəniyyəti və sosial həyatla tanışlıq məqsədilə  inteqrasiya həftəsi təşkil ediləcək.
Fransanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Montpellier Universiteti ilə əlaqələrin qurulmasına Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ötən ilin fevral ayında Paris şəhərində keçirilən “Campus France” tədbiri çərçivəsində başlanıb. Belə ki, tədbirdə ikitərəfli görüş zamanı UNEC və bu ali təhsil müəssisəsi arasında geniş miqyaslı əməkdaşlığın istiqamətləri müəyyən olunaraq universitetlər arasında razılaşmaların imzalanması qərarlaşdırılıb.
Əsası XII-ci əsrdən qoyulmuş Montpellier 1 və Montpellier 2 Universitetlərinin birləşməsi olan Montpellier Universiteti  elm, texnika və tibb, hüquq və iqtisadiyyat üzrə beynəlxalq səviyyədə nüfuzlu qəbul edilmiş təhsil xidmətləri təqdim etməkdədir. Bu mənada  Universitet Şanxay Akademik Reytinqi və QS reytinqində yer tutmaqdadır. Həcminə görə Montpellier Universiteti Fransada 6-cı yerdədir.  Burada 41 000  tələbə (16% əcnəbi tələbələr olmaqla) o cümlədən 1700 doktorant təhsil alır və 4300 elmi tədqiqatçı müxtəlif sahələr üzrə çalışır.

Agreement on Dual Diploma between UNEC and the University of Montpellier has been signed
On April 6 UNEC Rector, Professor Adalat Muradov has visited the University of Montpellier of France. The agreement of dual diploma between UNEC and the University of Montpellier-one of the prestigious higher education institutions of Europe has been signed within the visit. The document will create the students of both Universities majoring in Economics, World Economy, Finance, Accounting and Organization and Management of Business the opportunity to get UNEC’s and the University of Montpellier’s diplomas.
Students studied the first two years of their education at UNEC and gained 120 credits with the English Language fluency can take part in the program which allows to get the both- the diploma of Azerbaijan State University of Economics and the University of Montpellier on the same major. Students selected for the program will be offered the opportunity of continuing their education on both variants in the III course.
Students chosen I variant will continue their III course education at the University of Montpellier. Gaining the required credits in the end of the course students will be sent back to UNEC and continue their training since the IV course. Our students will be provided with the student card of the University of Montpellier within the period.
As the second variant students are offered to continue their III course education at UNEC on the Program adapted to the curricula of Azerbaijan State University of Economics and the University of Montpellier. In this case, our students will get the credits of UNEC and the University of Montpellier as well taking the well- known Professors’ classes invited from the University of Montpellier on some disciplines.
Students chosen the both variants will continue the last academic year at UNEC after gaining the required credits in the III course. Our students defending their diploma theses under the supervision of both universities’ professors will be awarded both – UNEC’s and the University of Montpellier’s diplomas.
The Program provides UNEC students with the opportunity of carrying out scientific researches with the Professors of the University of Montpellier.
Students selected for the Program will be supported in visa and migration issues for traveling, determining addresses and banking operations by both universities. In addition, the integration week to familiarize students with the university, local traditions, country culture and social life will be organized.
Note: The establishment of relations with one of the prestigious higher education institutions the University of Montpellier has started with the event “Campus France” held in February of 2015 in Paris by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. Thus, a wide range of areas of cooperation between UNEC and this higher education institution has taken place and decided to sign an agreement between the two universities within the bilateral meeting.
The University of Montpellier which is the combination of the Montpellier 1 and Montpellier 2 founded in the XII century is providing the education services in Science, Technology and Medicine, Law and Economics at the International level. The University is ranked by the Shanghai Academic Rating and QS rating systems in this sense. The University of Montpellier is the 6th of France in terms of its capacity. 41000 student (including 16% international), as well as 1700 doctoral students are getting trained and 4300 scientific researchers perform here in different fields.