UNEC müəllim heyəti üçün differensial əmək haqqı sistemini təkmilləşdirdi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının iclası zamanı 2018-2019-cu tədris ili üçün “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sistemi haqqında qaydalar”a dəyişikliklər təsdiq edilmişdir.
Qaydalara edilən dəyişikliklərin əsas məqsədi UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilmə istiqamətindəki strateji hədəfinə nail olmaqdır. Differensial əmək haqqı sistemi UNEC-də tam ştat, 0,75 ştat və 0,5 ştat əvəzçiliklə çalışan professor-müəllim heyətini əhatə edir.
Differensial əmək haqqı sisteminə edilən yeni dəyişikliklərə əsasən qiymətləndirmə sistemində elmi fəaliyyətlərin payı 40%-dən 70%-ə yüksəldilmiş, “Web of Science” və “Scopus” platformalarına daxil olan nüfuzlu elmi jurnallarda məqalələrin nəşr edilməsinə, nüfuzlu beynəlxalq nəşriyyatlarda monoqrafiyaların nəşr edilməsinə, istinadlara görə verilən ballar əhəmiyyətli dərəcədə artırılmış və “Scopus” bazasında elmi məruzələrin nəşr edilməsi də nəzərə alınmışdır.

UNEC усовершенствовал систему дифференциальной заработной платы для преподавательского состава
На заседании Ученого совета UNEC были утверждены изменения, внесенные  в «Правила дифференциальной заработной платы для 2018-2019 учебного года, основанной на служебной деятельности профессорско-преподавательского состава Азербайджанского государственного экономического университета».
Основной целью внесения изменеий в правила является достижение стратегической цели в направлении превращения UNEC в исследовательский университет. Дифференциальная заработная система включает профессорско-преподавательский состав, работающий в UNEC на  полном штате, на 0,75 и  0,5 штате по совместительству.
В соответствиии с изменениями, внесенными в систему Дифференциальной заработной платы, в системе оценка научной деятельности поднялась с  40% до  70%, баллы за опубликованные в престижных журналах, входящих в платформы “Web of Science” и “Scopus” статьи, за монографии в престижных международных изданиях и баллы за ссылки значительно поднялись, а также предусмотрены публикации научных докладов в базе  “Scopus”.