UNEC müəllimləri üçün qış məktəbi başa çatıb
Fransanın və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı səfirliklərinin dəstəyi ilə UNEC müəllimləri üçün təşkil edilən qış məktəbi başa çatıb.
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində təşkil ediləmiş qış məktəbində Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetinin professoru Rida Ballaik Hourani və Litz David Riçard 115 müəllimə təlim keçib.
Dörd gün davam edən təlimlərdə müəllimlər müasir sillabusların hazırlanması, mühazirə və seminarların effektli idarəedilməsi, auditoriyanın idarəedilməsində liderlik bacarıqlarının nümayiş etdirilməsi, biliyin tələbələrə ötürülməsində müasir İKT metodlarının istifadəsi və digər bu kimi mövzularda bilik və bacarıqlarını təkmilləşdiriblər. UNEC müəllimləri qış məktəbində nəzəri biliklərlə yanaşı, həm də simulyasiya oyunları, liderlik, “snagit” və “ePortfolios” kimi praktik nümunələrlə də tanış olublar.
Qış məktəbi xüsusi ilə dərslərin təşkili metodikası və nümunəvi strukturu baxımından çox faydalı olub. Həmçinin müəllimlərin keyfiyyət təminatındakı rolunun aydınlaşdırılması, tədris materiallarının yenilənməsi və son elmi tədqiqatlara uyğunlaşması baxımından da səmərəli hesab olunub.
UNEC müəllimlərinin bilik və bacarıqlarını yüksək qiymətləndirən professor Rida Ballaik Hourani qış məktəbinin sonunda bildirib ki, dünya təcrübəsinə görə müəllimin vaxtaşırı müasir tədris bacarıqlarını təkmilləşdirməsinə ehtiyac duyulur. Bu baxımdan qış məktəbi çox faydalıdır: “Belə bir komanda ilə tanış olmaqdan çox məmnunam və sizi Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetində görməkdən məmnun olarıq. UNEC müəllimləri ilə təcrübə mübadiləsinin səmərəli olacağına əminəm”.
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksinin təlimlər üçün əlverişli məkan olduğunu qeyd edən Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetinin professoru burada qrup çalışmaları üçün də unikal şərait yaradıldığını vurğulayıb: “Kompleksdə qış və yay məktəbləri təşkil etmək üçün mükəmməl imkanlar var. Əminəm ki, UNEC bu imkandan layiqincə faydalanacaq”.
Təlimlərdə iştirak edən UNEC müəllimlərinə sertifikatlar Fransa səfirliyində təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, qış məktəbi çərçivəsində UNEC-in dekan və kafedra müdirlərindən ibarət 18 nəfərlik nümayəndə heyəti Türkiyənin tanınmış universitetlərinin idarəetmə təcrübələri ilə tanış olublar.
Qış məktəbi həm də UNEC müəllimləri arasında sosial əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə və əməkdaşlığın genişləndirilməsinə də müsbət təsir göstərib.

Завершилась зимняя школа для преподавателей UNEC
Завершилась зимняя школа для преподавателей UNEC, состоявшаяся при организационной поддержке посольства Франции и Объединенных Арабских Эмиратов в Азербайджане.
В зимней школе, организованной в Учебно-спортивном комплексе отдыха Губы UNEC, профессора  университета Париж-Сорбонна-Абу-Даби Рида Баллак Хоурани и Литз Давид Ричард провели тренинги для 115 преподавателей.
На четырехдневных тренингах преподаватели совершенствовали знания и способности по темам разработки современных силлабусов, эффективного управления лекционными и семинарскими занятиями, проявления лидерских способностей при управлении  аудиторией, использованию современных методов ИКТ при передаче знаний студентам и т.д. Преподаватели UNEC в зимней школе наряду с теоретическими знаниями, ознакомились симуляционными играми, практическими образцами лидерства, “snagit” и “ePortfolios”.
Зимняя школа стала полезной с точки зрения методики организации и образцовой структуры занятий. Также тренинги считаются эффективными с точки зрения выявления роли преподавателя в обеспечении качества, обновления учебных материалов и соответствия современным научным исследованиям.
Высоко оценив знания и способности преподавателей UNEC, профессор Рида Баллак Хоурани в конце зимней школы отметил, что по мировой практике преподавателю постоянно нужно совершенствовать свои способности обучения.  С этой точки зрения зимняя школа принесет много пользы:  «Я  удовлетворен знакомством с такой командой и буду рад видеть вас в университете Париж-Сорбонна-Абу-Даби. Я уверен, что обмен опытом с преподавателями UNEC будет эффективной».
Пофессор университета Париж-Сорбонна-Абу-Даби  отметив, что Учебно-спортивный комлекс Губы UNEC является удобным местом для проведения тренингов, подчеркнул об уникальных условиях для работы в группах: «В комлексе имеются прекрасные условия для организации зимних и летних школ. Я уверен, что UNEC достойно воспользуется этими возможностями».
Преподавателям UNEC, принявшим участие в зимней школе, будут представлены сертификаты в посольстве Франции.
Следует отметить, что в рамках зимней школы делегация в составе 18 человек, включая деканов и заведующих кафедрами UNEC, ознакомились с  системой управления известных университетов Турции.
Также зимняя школа оказала положительное влияние на развитие социальных отношений и расширение сотрудничества между преподавателями UNEC.