UNEC müəllimləri üçün qış məktəbi başa çatıb
Fransanın və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı səfirliklərinin dəstəyi ilə UNEC müəllimləri üçün təşkil edilən qış məktəbi başa çatıb.
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində təşkil ediləmiş qış məktəbində Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetinin professoru Rida Ballaik Hourani və Litz David Riçard 115 müəllimə təlim keçib.
Dörd gün davam edən təlimlərdə müəllimlər müasir sillabusların hazırlanması, mühazirə və seminarların effektli idarəedilməsi, auditoriyanın idarəedilməsində liderlik bacarıqlarının nümayiş etdirilməsi, biliyin tələbələrə ötürülməsində müasir İKT metodlarının istifadəsi və digər bu kimi mövzularda bilik və bacarıqlarını təkmilləşdiriblər. UNEC müəllimləri qış məktəbində nəzəri biliklərlə yanaşı, həm də simulyasiya oyunları, liderlik, “snagit” və “ePortfolios” kimi praktik nümunələrlə də tanış olublar.
Qış məktəbi xüsusi ilə dərslərin təşkili metodikası və nümunəvi strukturu baxımından çox faydalı olub. Həmçinin müəllimlərin keyfiyyət təminatındakı rolunun aydınlaşdırılması, tədris materiallarının yenilənməsi və son elmi tədqiqatlara uyğunlaşması baxımından da səmərəli hesab olunub.
UNEC müəllimlərinin bilik və bacarıqlarını yüksək qiymətləndirən professor Rida Ballaik Hourani qış məktəbinin sonunda bildirib ki, dünya təcrübəsinə görə müəllimin vaxtaşırı müasir tədris bacarıqlarını təkmilləşdirməsinə ehtiyac duyulur. Bu baxımdan qış məktəbi çox faydalıdır: “Belə bir komanda ilə tanış olmaqdan çox məmnunam və sizi Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetində görməkdən məmnun olarıq. UNEC müəllimləri ilə təcrübə mübadiləsinin səmərəli olacağına əminəm”.
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksinin təlimlər üçün əlverişli məkan olduğunu qeyd edən Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetinin professoru burada qrup çalışmaları üçün də unikal şərait yaradıldığını vurğulayıb: “Kompleksdə qış və yay məktəbləri təşkil etmək üçün mükəmməl imkanlar var. Əminəm ki, UNEC bu imkandan layiqincə faydalanacaq”.
Təlimlərdə iştirak edən UNEC müəllimlərinə sertifikatlar Fransa səfirliyində təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, qış məktəbi çərçivəsində UNEC-in dekan və kafedra müdirlərindən ibarət 18 nəfərlik nümayəndə heyəti Türkiyənin tanınmış universitetlərinin idarəetmə təcrübələri ilə tanış olublar.
Qış məktəbi həm də UNEC müəllimləri arasında sosial əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə və əməkdaşlığın genişləndirilməsinə də müsbət təsir göstərib.

UNEC Teachers’ Winter School ended
A Winter School arranged for UNEC instructors with support of the Embassies of France and Arabian Emirates to Azerbaijan ended.
The winter school organized at the Guba Training, Sports and Recreation Center of UNEC was conducted to 115 by the Professor of Paris-Sorbonne Abu Dhabi Rida Blaik Hourani and Litz David Richard.
The four- day Winter School is targeted in upgrading UNEC’s academic staff’s modern teaching skills. Trainings on creation of modern curriculum, management facilities for structures of the seminars and lectures, the use of modern ICT applications during the lessons, enhancing the academic staff’s leadership and management skills, including methods of assessment and interactive management of the auditorium will be conducted in the school. Along with theoretical knowledge UNEC teachers became familiar with the simulation games and practical examples such as “ePortfolios” and “snagit” within the winter school.
The winter school was beneficial in terms of methodology of classes and exemplary structure of them. In addition, it is considered to be useful in terms of enhancing instructors’ teaching skills, their leadership and management abilities and management of lecture room with interactive methods.
Appreciating UNEC teachers’ knowledge and skills highly, Professor Rida Blaik Hourani said the world experience shows that the instructors have to be trained regularly to improve their modern teaching skills. To this ground, the winter school is very useful: “I am glad to be familiar with the kind of team and want to say we will be pleased to see you at Paris Sorbonne University Abu Dhabi. I am sure that the exchange of experiences with UNEC teachers will be beneficial”.
Noting UNEC’s Guba Training, Sports and Recreation Center to be a suitable venue for trainings, the Professor of Paris Sorbonne University Abu Dhabi emphasized that there is a unique condition for group work: “There are perfect opportunities for arranging winter and summer schools in the complex. I am sure UNEC will take advantage of these opportunities”.
The teachers attended trainings will be awarded certificates in the Embassy of France.
Note that, a delegation consisting of 18 UNEC Deans and Heads of Departments got acquainted with the leadership experience of Turkish Universities within the winter school.
The winter school had a positive impact in developing social links and cooperation among UNEC teachers.