“UNEC professorları ilə görüş şagirdlər üçün faydalıdır”
Aprelin 24-də nümayəndə heyəti Bakıda yerləşən 160 saylı Klassik gimnaziya, 20 saylı orta məktəb və İstək liseyinin yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşüblər.
“Menecment” kafedrasının müdiri, professor Kamil Şahbazov və “Marketinq” kafedrasının müdiri, professor Telman İmanov 160 saylı Klassik gimnaziyanın şagirdlərinə regionun ən böyük iqtisadyönümlü universitetində təhsil imkanlarından danışıblar. Professorlar təmsil etdikləri kafedra və ixtisaslar barədə onlara ətraflı məlumat veriblər. İxtisasın onlara qazandıracağı üstünlüklərdən, daxili və xarici əmək bazarında tələbatından bəhs ediblər.
Görüşdə şagirdlərin UNEC-in təqaüd proqramları, beynəlxalq əlaqələri, ixtisaslar, keçid balları, məzunların işlə təmin olunması və digər sualları cavablandırılıb. Şagirdlər professorların verdiyi məlumatlardan məmnun olduqlarını qeyd edərək, onlara ixtisaslar barədə ətraflı məlumat verdikləri üçün təşəkkürlərini bildiriblər.
Gimnaziyanın direktoru Faina Ələkbərova UNEC kollektivinin gimnaziyaya səfərini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, şagirdlər universitet və ixtisas seçimində, ixtisasın mahiyyətini anlamaqda çox zaman çətinlik çəkirlər. Bəzən elə düşünürlər ki, bank işi ixtisasını seçdikdə onlar bank müdiri olacaqlar. Bu baxımdan universitet müəllimlərinin tədris olunan ixtisasların mahiyyətini açıqlaması onların gələcəkdə düzgün seçim etməsinə böyük dəstəkdir. Düşünürəm ki, UNEC professorlarının şagirdlərlə görüşü onlar üçün çox faydalıdır.
İstək liseyində olan UNEC-in Magistratura mərkəzinin direktoru, professor Qabil Manafov, baş müəllim Nazim Cəfərsoy və 220 saylı məktəbə ezam olunan gənc müəllimlər Aqil Əzizov, Seymur Əliyev iqtisadçı olmaq istəyən şagirdlərlə görüşüblər. Onlara ikili diplom, mübadilə proqramları, 4 dildə təhsil imkanı,  Elektron Universitet Modeli və s. barədə ətraflı məlumat veriblər. Şagirdlərin ingilis və türk dillərində təhsil, SABAH qrupları, təhsil haqları və digər suallarını cavablandırıblar.
Məktəblərə səfər zamanı şagirdlərə UNEC-in tanıtım videoçarxı nümayiş etdirilib, məlumat kitabçaları paylanılıb.

«Встреча с профессорами UNEC будет полезным для учащихся школ»
24 апреля делегация встретилась со старшеклассниками Классической гимназии № 160, средней школой № 20 и лицея «Истек» города Баку.
Заведующий кафедрой «Менеджмент», профессор Камиль Шахбазов и заведующий кафедрой «Маркетинг», профессор Тельман Иманов рассказали учащимся Классической гимназии № 160 о возможностях обучения в самом крупном экономического профиля университете региона. Профессора дали им подробную информацию о кафедрах и специальностях, которую представляют. Рассказали о преимуществах, которые они получат при овладении специальностью, потребностях внутреннего и внешнего рынков труда.
На встрече были освещены вопросы учащихся о стипендиальных программах UNEC, международных связях, специальностях, проходных баллах, обеспечении выпускников работой и другие вопросы. Выразив удовлетворение по поводу представленной профессорами информации, учащиеся поблагодарили их за подробную информацию о специальностях.
Директор гимназии Фаина Алекберова высоко оценила визит коллектива UNEC в гимназию. Она отметила, то учащиеся очень часто испытывают трудности в выборе университета и специальности, в понимании сущности специальности. Иногда думают, что при выборе специальности банковского дела они смогут работать директором банка. С этой точки зрения, объяснение преподавателями университета сущности обучаемой специальности будет большой поддержкой в их правильном выборе. Считаю, что встреча профессоров UNEC с учащимися принесет им большую пользу.
Директор Центра магистратуры UNEC, профессор Габиль Манафов, доцент Назим Джафарсой и командированные в № 220 школу молодые преподаватели Агиль Азизов, Сеймур Алиев провели встречу с учащимися, которые хотят стать экономистами. Они дали подробную информацию о программах двойного диплома, обмена, обучении на 4 языках, Электронной модели университета и др. Ответили на вопросы учащихся по поводу обучения на английском и турецком языках, групп САБАХ, платы за учебу и т.д.