“UNEC professorları ilə görüş şagirdlər üçün faydalıdır”
Aprelin 24-də nümayəndə heyəti Bakıda yerləşən 160 saylı Klassik gimnaziya, 20 saylı orta məktəb və İstək liseyinin yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşüblər.
“Menecment” kafedrasının müdiri, professor Kamil Şahbazov və “Marketinq” kafedrasının müdiri, professor Telman İmanov 160 saylı Klassik gimnaziyanın şagirdlərinə regionun ən böyük iqtisadyönümlü universitetində təhsil imkanlarından danışıblar. Professorlar təmsil etdikləri kafedra və ixtisaslar barədə onlara ətraflı məlumat veriblər. İxtisasın onlara qazandıracağı üstünlüklərdən, daxili və xarici əmək bazarında tələbatından bəhs ediblər.
Görüşdə şagirdlərin UNEC-in təqaüd proqramları, beynəlxalq əlaqələri, ixtisaslar, keçid balları, məzunların işlə təmin olunması və digər sualları cavablandırılıb. Şagirdlər professorların verdiyi məlumatlardan məmnun olduqlarını qeyd edərək, onlara ixtisaslar barədə ətraflı məlumat verdikləri üçün təşəkkürlərini bildiriblər.
Gimnaziyanın direktoru Faina Ələkbərova UNEC kollektivinin gimnaziyaya səfərini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, şagirdlər universitet və ixtisas seçimində, ixtisasın mahiyyətini anlamaqda çox zaman çətinlik çəkirlər. Bəzən elə düşünürlər ki, bank işi ixtisasını seçdikdə onlar bank müdiri olacaqlar. Bu baxımdan universitet müəllimlərinin tədris olunan ixtisasların mahiyyətini açıqlaması onların gələcəkdə düzgün seçim etməsinə böyük dəstəkdir. Düşünürəm ki, UNEC professorlarının şagirdlərlə görüşü onlar üçün çox faydalıdır.
İstək liseyində olan UNEC-in Magistratura mərkəzinin direktoru, professor Qabil Manafov, baş müəllim Nazim Cəfərsoy və 220 saylı məktəbə ezam olunan gənc müəllimlər Aqil Əzizov, Seymur Əliyev iqtisadçı olmaq istəyən şagirdlərlə görüşüblər. Onlara ikili diplom, mübadilə proqramları, 4 dildə təhsil imkanı,  Elektron Universitet Modeli və s. barədə ətraflı məlumat veriblər. Şagirdlərin ingilis və türk dillərində təhsil, SABAH qrupları, təhsil haqları və digər suallarını cavablandırıblar.
Məktəblərə səfər zamanı şagirdlərə UNEC-in tanıtım videoçarxı nümayiş etdirilib, məlumat kitabçaları paylanılıb.

UNEC’s academic staff continues visits to the secondary schools.
On April 24 the delegation met with upper class students at the Classical Gymnasium №160, secondary school №20 and the lyceum “Istek” (Desire).
Head of the Department of “Management”, Professor Kamil Shahbasov and Department of “Marketing”, Professor Telman Imanov spoke to the students of the Classical Gymnasium №160 about the education opportunities of the biggest economy-oriented university of the region. The Professors provided them with the detailed information about the departments they represent and the majors taught. They talked about the advantages brought by the major and the requirements of the domestic and international labor market.
Pupils’ questions on Internship Programs of UNEC, international affairs, majors, admission score, graduates’ provision with workplaces and other question were answered. Students expressed satisfaction of the information delivered by the professors and thanked them for the expanded information about the specialties.
Director of the Gymnasium, Flora Alakbarova assessed UNEC staff’s trip to gymnasium. She said pupils are usually in trouble with the university and major choice. They sometimes think if they chose the major Banking, they would have become a Director of the Bank. Revealing the essence of the majors taught by the university teachers is beneficial for their correct choice. I think meeting with UNEC Professors is very useful for them.
Director of UNEC’s Graduate Center, Professor Gabil Manafov, Senior Teacher Nazim Jafarov and the young instructors of UNEC Agil Azizov and Seymur Aliyev who were on business at the secondary school №220 met with the schoolchildren. They delivered expanded information about the dual diploma and exchange program, the opportunity of studying in 4 languages, an Electronic University Model and so on. They responded the students’ questions about the trainings in English and Turkish languages, SABAH Groups, tuition fees and other issues.
A promotional video of UNEC was demonstrated for the pupils and leaflets were distributed within the trip to schools.