UNEC tələbələrindən fərqli Novruz sovqatı
Martın 17-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələri (UNEC) yeni “Kitab at” layihəsinə start verib. UNEC-in dəstəyi, “İqtisadçı Tələbələrə Dəstək” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçən layihədə 300 tələbə könüllü toplanmış on min kitabı Bakı, Gəncə və Abşeron rayonununda evlərə hədiyyə olaraq paylayacaqlar.
Layihənin məqsədi ölkədə mütaliə mədəniyyətini inkişaf etdirmək, eyni zamanda qədim ənənələrə söykənən Novruzda kitab oxumaq ənənəsini gündəmə gətirməkdir. “Kitab at!” layihəsinin hər il keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Students of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have launched the new project “Throw a Book” on March 17. 300 volunteer students will distribute the collected ten thousand books as a present to residences in Baku, Ganja and Absheron district within the project supported by UNEC and realized by the by the Public Association “Support to Economist Student’s.
The goal of the project is to develop a culture of reading in the country, based on ancient traditions, at the same time to bring up the tradition of reading books in Novruz. The project of “Throw a Book” is planned to be held every year.