UNEC tələbələrinin uğuru: “Ən yaxşı biznes ideyası” və “Ən yaxşı ENACTUS ruhu”
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyilə “ENACTUS Azərbaycan” XII Milli Yarışı keçirilib.
“ENACTUS Azərbaycan” milli yarışında müxtəlif biznes layihələri ilə çıxış edən 6 komanda mübarizə aparıb. UNEC-in 17 tələbəsindən ibarət komandası yarışmaya ekologiya ilə bağlı 6 layihə təqdim edib: “Proboard” (İstifadəsiz bannerlərdən proyektor pərdəsinin hazırlanması), “From waste of food to great business” (Qida tullantılarından alınan gübrədən bitkilərin yetişdirilməsi və botanika kafenin yaradılması), “Nutshell can make water for us” (Fındıq qabığından kömür almaq və kömürü su süzgəci kimi istifadə etmə), “Meyvə qurusu”, “Fındıq qabığından dekorativ laminat”, “Misgər” (Sənətkarlıq məhsullarının satışı).
“ENACTUS” proqramı üzrə yarışın qalibi innovativ yanaşma, layihələrin sosial effekti, ekoloji standartların qorunması, biznes-etikanın gözlənilməsi, maliyyə idarəçiliyi, nitq qabiliyyəti və digər meyarlar əsasında müəyyən edilib. Münsiflər heyətinin dəyərləndirilməsi ilə UNEC komandası “Ən yaxşı biznes ideyası” nominasiyası üzrə I yerin və “Ən yaxşı ENACTUS ruhu” kubokunun sahibi olub. Ümumi yarışmada isə II yeri qazanıb.
UNEC komandasının məsləhətçiləri rektorun köməkçisi Ramil Cabbarov və Karyera Mərkəzinin direktoru Fuad Əliyev olub. Komandanı Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri Eşqin Cəfərov, Ayla Əliyeva, Nurana İsayeva, Elnur Həsənov, Tural Ömərov, Namin Eminov, Rauf Həsənov, Məhəmməd Vəlizadə, Əli Həsənov, Arzu Tofiqli, Əsəd Qaralov, Sitarə Ağasoy, Zöhr Babazadə, Məryəm Tağıyeva, SABAH qruplarının tələbəsi Şamil Əliyev və İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri Mirələm Səfərov ilə Cəlil Abbaslı təmsil edib.
Komandamızın üzvlərini təbrik edirik!
“ENACTUS” layihəsi haqqında:
“Bizim Sahibkarlıq Fəaliyyətimiz” ((Enterpreunial. Action. Us. – Enactus)) beynəlxalq proqramı sahibkarlıq fəaliyyətinin gücü ilə dünyada inkişafa nail olmaq üçün tələbələri, akademik və biznes liderlərini bir araya gətirən beynəlxalq proqramdır. Fakültə məsləhətçiləri, akademik liderlər və biznes mütəxəssislərin rəhbərliyi ilə iştirakçı tələbələr insanların həyat keyfiyyətini və yaşam standartlarını inkişaf etdirməyə imkan verən birgə sosial biznes yönümlü layihələri yaratmaq və həyata keçirmək üçün öz universitetlərində komanda formalaşdırırlar.
Proqramın əsas məqsədi tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini inkişaf etdirməkdən və gələcəyin sahibkarlarını yetişdirməkdən ibarətdir. Çempion komanda Dünya Kuboku uğrunda yarışa iştirak hüququ qazanır. Bu məqsədlə hər akademik il üçün gənclərlə iş üzrə proqram planı hazırlanır. Akademik ilin sonunda isə işlərin yekunu olaraq universitet komandaları arasında Milli Yarış keçirilir. Qalib komanda isə “World Cup” yarışına vəsiqə qazanır. Proqram həm də gənclər üçün biznes və təhsil sahəsində işgüzar danışıqların aparılması üçün yaradılmış bir platforma kimi çıxış edir.

UNEC Students’ Success: “The best business idea” and “The best ENACTUS spirit”
XII National Competition “ENACTUS Azerbaijan” has taken place with financial support of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
Six teams competed in the national competition with their different business projects. UNEC team consisting of 17 students introduced 6 projects on ecology: “Proboard” (Preparation of projector lining from unused banners), “From waste of food to great business” (Growing of plants from the fertilizer of food waste and creation of botanical café), “Nutshell can make water for us” (To get charcoal from nutshell and use it to filter water), “Dried Fruit”, “Decorative laminate from nutshell” and “Coppersmith” (Sale of Handicrafts).
Winner of the competition on “ENACTUS” Program was defined on the basis of innovative approach, social effect of the projects, protection of ecological standards, observance of business-ethics, financial management, speech ability and other criteria. UNEC team became the first on the nomination “The best business idea” and was awarded a cup “The best ENACTUS spirit”. It became the II of the whole competition.
Consultants of UNEC team are Rector’s Assistant Ramil Jabbarov, Director of the Career Center Fuad Aliyev. The team consists of the students of the International School of Economics Eshgin Jafarov, Ayla Aliyeva, Nurana Isayeva, Elnur Hasanov, Tural Omarov, Namin Eminov, Rauf Hasanov, Mahammad Velizade, Ali Hasanov, Arzu Tofigli, Asad Garalov, Sitare Aghasoy, Zohr Babazade, Maryam Taghiyeva, student of SABAH Groups Shamil Aliyev and Miralam Safarov and Jalil Abbasli of the Faculty Economics.
We congratulate members of our team!
About the Project “ENACTUS”:
ENACTUS – “Entrepreneurial. Action. Us.” is an International Program which brings students and the academic and business leaders together to achieve development in the world with the power of entrepreneurial activity. Students form a team in their universities to create joint social business- oriented projects that allow improving people’s leaving standards and welfare and implement them under the leadership of their faculty consultants, academic leaders and business specialists.
The main goal of the project is to develop entrepreneurial activity among the students and to grow the future’s proprietorships. The Champion will get the right participating in the World Cup. To this ground, a Program Plan on the work with young people is developed every academic year. As a completion of the affairs the National Competition is held among the teams of universities in the end of the academic year. The winner team gets the right for the “World Cup”. The Program also acts as a platform for conducting negotiation in the field of business and education.