UNEC tələbəsinin startapı ölkə üzrə qalib olub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbəsi Birləşmiş Krallığın dəstəyilə “British Council” tərəfindən keçirilən “Creative Spark” müsabiqəsində ölkə çempionu olub.
Onlayn keçirilən yarışda UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin “Biznesin idarəolunması” ixtisası üzrə 3-cü kurs tələbəsi Məhəmməd Kekalovun “Kekalove adaptive fashion” biznes ideyası həm ölkə (Country champion), həm də “Sosial təsir” kateqoriyası üzrə qalib olub.
Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan və Ukraynanın təmisl olunduğu biznes yarışının məqsədi Birləşmiş Krallıq da daxil olmaqla, 7 ölkədə sahibkarlıq təhsilini dəstəkləyəcək tərəfdaşlıqların qurulması, biznes mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən gənclər üçün ingilis dili və sahibkarlıq mövzusuna aid təlimlərin keçirilməsidir.
Layihənin tərkib hissəsi olan “Big idea” video yarışında iştirak edən 7 ölkənin ali təhsil müəssisələri tərəfindən 3 kateqoriya üzrə “Rəqəmsal texnologiya” (Digital technology), “Sosial təsir (Social impact) və “Yaradıcı” (Creative) videolar təqdim olunub.
UNEC tələbəsinin “Kekalove adaptive fashion” biznes startapı müsabiqədə “Sosial təsir” kateqoriyasında iştirak edib. Biznes startap əngəlli şəxslərin fiziki məhdudiyyətlərini nəzərə alan xüsusi geyimlər dizayn və istehsal edir. Layihəyə əsasən, əngəlli şəxslərin geyim seçimləri ilə bağlı öncədən sorğu təşkil olunur. Sonra isə onların əngəllərinə uyğunlaşdırılmış adaptiv geyimlər hazırlayır. Dünyada 1 milyarddan çox əngəlli şəxs var ki, onların 190 milyona yaxını gündəlik həyatda geyimlə bağlı ciddi çətinliklərlə üzləşir. UNEC tələbəsinin startapı da məhz bu problemin həllinə yönəlib.
Yarışın növbəti mərhələsində M.Kekalov Azərbaycanı beynəlxalq arenada təmsil edəcək.
Məhəmməd Kekalov biznes ideyasının inkişaf etdirilməsində ISE Start-up Klubunun keçirdiyi təlimlərin çox böyük rol oynadığını və ideyanın reallaşdırılmasında müəllimlərinin ona dəstək göstərdiyini bildirib.

UNEC student is the winner of the startup in the country
A student of   Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has become the national champion in “Creative Spark” competition held by the British Council with the support of the United Kingdom.
In the online competition, the business idea titled “Kekalove adaptive fashion” of   Mahammad Kekalov a third-year student of International School of Economics at UNEC, majoring in “Business Administration”, won both the Country Champion and “Social Impact” categories.
The purpose of the business competition, which is represented by Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Georgia, Armenia and Ukraine aims to build partnerships to support entrepreneurship education in seven countries, including the United Kingdom, create business centers, and provide English and entrepreneurship training for young people.
Higher education institutions from 7 countries participated in “Big Idea” video competition, which is part of the project, and presented videos in three categories: “Digital Technology”, “Social Impact” and “Creative”.
“Kekalove adaptive fashion” business startup of UNEC student has been represented   in the competition on the “Social Impact” category. The business startup designs and manufactures   special clothing that takes into account the physical limitations of people with disabilities.  According to the project, a preliminary survey is conducted on the choice of clothing for people with disabilities. Then he makes adaptive clothes to satisfy their needs. There are more than 1 billion people with disabilities in the world, about 190 million of whom face serious problems with clothing in their daily lives. The start-up of the student of UNEC is also aimed at solving this problem.
In the next stage of the competition, M. Kekalov will represent Azerbaijan in the international arena. Mahammad Kekalov said that the trainings held by the ISE Startup Club has played a great role in the development of the business idea and his teachers had supported him in realizing the idea.