UNEC xarici ticarətə kadr dəstəyi verəcək
Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov UNEC-in 2016-cı tədris ili üzrə elmi fəaliyyəti barədə məruzə edib. Bildirib ki, UNEC alimləri hesabat dövründə dünya xidmətlər bazarının öyrənilməsinin nəzəri-metodoloji bazasını araşdırıb, beynəlxalq ticarətdə xidmətlərin müxtəlif təsnifat sistemlərini müqayisə ediblər.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor, dosent Səadət Qəndilova UNEC-də tələbələrlə aparılan işlər haqqında məlumat verib. Tələbə təşkilatlarının fəaliyyətindən, UNEC tələbələrinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən uğurlu layihələrdən, bilik yarışlarından bəhs edib.
Rektor, professor Ədalət Muradov tələbələrin elmi fəaliyyəti və sosiallaşması istiqamətində səylərin artırılmasının önəmini vurğulayıb. Tələbələrin stimullaşdırılması məqsədilə elmi fəaliyyəti ilə fərqlənənlərin yekun dövlət attestasiyasından azad ediləcəyini bildirib. Bu qaydalar elmi fəaliyyətin populyarlaşdırılmasına yönələn “I UNEC Science Slam” müsabiqəsinin qaliblərinə də şamil ediləcək. Yeni tədris ilindən etibarən UNEC-də kurs işləri də ləğv olunacaq.
Şurada Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Yevlaxda keçirilən qeyri-neft ixracatçılarının respublika müşavirəsindən irəli gələn məsələlərə diqqət çəkilərək bildirilib ki, ölkə başçısının qarşımıza qoyduğu hədəflərə və ixracyönümlü müəssisələrin sahibkarlarına universitet səviyyəsində dəstək göstərilməsi üçün yeni ixtisasların yaradılması zərurəti ortaya çıxıb. Bu məqsədlə UNEC-də Beynəlxalq ticarət və logistika ixtisasının açılmasına qərar verildiyi vurğulanıb.
UNEC-də “Digital Marketinq Mərkəzi”nin də fəaliyyətə başlayacağı bildirilib. İxracatçılara dəstək məqsədi ilə yaradılan mərkəz ölkənin digital marketinq bazarı barədə dövru hesabatlar hazırlayacaq, xarici bazarları araşdıracaq və sifarişlər əsasında diaqnostikalar aparacaq. Eyni zamanda, “İxracatçılara Dəstək Mərkəzi”nin yaradılmasına dair qərar verilib.
Yeni tədris ilindən UNEC-ə qəbul həm DİM-in keçirdiyi qəbul imtahanları, həm də beynəlxalq SAT imtahanı əsasında aparılacaq.
UNEC-də Multikulturalizm Mərkəzi yaradılacaq. Mərkəzdə UNEC professorları və tələbələri bir araya gələrək, milli-mənəvi dəyərlərimizin öyrənilməsi, təşviq edilməsi istiqamətində faydalı layihələr həyata keçirəcəklər.
Elmi Şurada həmçinin keyfiyyətin idarəetmə sistemi haqqında qaydalar, metodiki vəsaitlərin antiplagiat proqramından keçirilməsi, o cümlədən Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin yeni strukturu və əsasnaməsi təsdiqlənib. Departamentə mayın sonuna qədər Moskva və Kiyev şəhərlərində UNEC-in ofislərinin açılması barədə tapşırıq verilib. UNEC ofislərin yaradılmasında məqsəd bu ölkədə yaşayan həmvətənlərimizin övladlarına İqtisad Universitetində təhsil almağı daha da əlçatan etməkdir.

UNEC окажет кадровую поддержку внешней торговле
Директор центра Науки и инноваций, профессор Сакит Ягубов выступил с докладом по вопросу научной деятельности UNEC в 2016 учебном году. Он отметил, что ученые UNEC в отчетный период исследовав теоретически-методологическую базу изучения мировых рынков услуг, провели сравнение различных систем классификации услуг во внешней торговле.
Проректор по работе со студентами, доцент Саадат Гандилова дала информацию по поводу проделанных студентами работ в UNEC. Она рассказала о деятельности студенческих организаций, успешных проектах, интеллектуальных соревнованиях, реализуемых по инициативе студентов UNEC.
Ректор, профессор Адалат Мурадов подчеркнул о важности активизации усилий студентов в направлении научной деятельности и социализации. Отметил, что в целях стимулирования студентов отличившиеся своей научной деятельностью будут освобождены от итоговой государственной аттестации. Эти правила коснутся также победителей конкурса “I UNEC Science Slam”, направленного на популяризацию научной деятельности. Также с нового учебного года в UNEC будут ликвидированы курсовые работы.
На совете, уделив внимание вопросам, исходящим из республиканского совещания ненефтяных экспортеров, состоявшегося в Евлахе под председательством Ильхама Алиева, появилась необходимость в создании новых специальностей для оказания на уровне университета поддержки предпринимателям предприятий экспортной направленности для достижения целей, поставленных главой государства. Было подчеркнуто, что с этой целью было принято решение об открытии в UNEC специальности Международной торговли и логистики.
Было отмечено, что в UNEC приступит к деятельности центр “Digital Marketinq”. Центр, созданный в целях оказания поддержки экспортерам, подготовит периодический отчет о диджитал маркетинговом рынке страны, исследует внешние рынки, и на основе заказов будет вести диагностику. В то же время было принято решение о создании «Центра поддержки экспортеров».
С нового учебного года прием в UNEC будет проводиться на основе приемных экзаменов DİM, а также международного SAT.
В UNEC будет создан Центр мультикультурализма. В Центре соберутся профессора и студенты, будут осуществлять плодотворную деятельность в направлении изучения национальных и нравственных ценностей, реализовывать успешные проекты.
На Ученом совете также были утверждены правила о системе управления качеством, проверке методических пособий на плагиат, в том числе новая структура и положение Департамента международного сотрудничества. Департаменту было дано поручение об открытии офисов в Москве и Киеве до конца мая. Целью создания офисов UNEC является создание возможностей нашим соотечественникам, проживающим в этих странах, для получения образования в Экономическом университете.