600-dən yüksək bal toplayanlara UNEC-də inanılmaz fürsət
Şurada UNEC-in Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayevin hesabatı dinlənilib. Hesabatda Zaqatala filialında yeni tədris ilindən ixtisas sayının və qiyabi qəbul planının artırıldığı, təhsil haqlarının isə azaldıldığı da qeyd olunub.
Sonra UNEC-in Dərbənd filialının direktor müavini Təranə Abasova hesabatla çıxış edib. Müasir tələblərə cavab verən, yüksək maddi-texniki baza ilə təmin olunan Dərbənd filialında tədrisin Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin proqramı əsasında aparıldığı şura üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb. Bildirilib ki, Dərbənd filialında təhsil alan tələbələr UNEC-in Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramında iştirak edə bilərlər. Eyni zamanda Dərbənd filialında əyani təhsil forması üzrə təhsil alan və imtahanlarda ən yüksək nəticə göstərən 2 tələbə təhsilini bir semestrlik UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində davam etdirmək imkanı əldə edəcək.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Universitet Daxili İkili Diplom (UDİD) proqramı ilə bağlı qaydalarda yeniliklər edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, yeni qaydalara əsasən, 2018/2019-cu tədris ilində UNEC-ə 700 bal toplayaraq qəbul olan abituriyentlər proqrama ödənişsiz qoşula biləcək. 600-dən yüksək bal toplayan I kurs tələbələrinə isə UDİD proqramı üzrə təhsildə 50 faiz güzəşt olunacaq.
“Təhsil haqqında” qanunda dəyişikliklər edildiyindən söz açan Ə.Muradov beynəlxalq olimpiada qaliblərinin istənilən ixtisas üzrə, Respublika fənn olimpiadaları qaliblərinin isə qalib olduqları fənlərə uyğun ixtisaslar üzrə ali təhsil müəssisələrinə müsabiqədənkənar qəbul ediləcəyini bildirib. Rektor UNEC-i seçən olimpiada qaliblərinin 600 və daha yüksək bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olunan abituriyentlərlə yanaşı xüsusi təqaüd ala biləcəklərini vurğulayıb.
Ə.Muradov UNEC-də ən yaxşı tədqiqatçı üçün Nobel mükafatı laureatı “Əziz Sancar mükafat”ının təsis olunduğu və mükafatın verilməsi qaydalarının hazırlandığını qeyd edib. Bildirib ki, məbləği 10 min manat olan “Əziz Sancar mükafat”ının təntənəli təqdimolunma mərasimində qalibi təbrik etmək üçün Nobel mükafatçısı ilə canlı bağlantı yaradılacaq.
Şurada Аzərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə UNEC Sığorta Məktəbinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.
Daha bir yenilik isə UNEC-in büdcəsi hesabına tədqiqat qrantlarının elan edilməsi olub. Bildirilib ki, qrantların verilməsi qaydaları hazırlanaraq UNEC-in tərkibində fəaliyyət göstərən 17 elmi tədqiqat mərkəzlərinə şamil ediləcək.
Şura cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. “Marketinq” kafedrası ləğv olunaraq, “Biznesin idarə edilməsi” kafedrası ilə birləşdirilib. “İqtisadçı” idman klubunun adı dəyişdirilərək “UNEC” idman klubu adlandırılıb.

В UNEC невероятная возможность для тех, кто набрал свыше 600 баллов
На Совете был заслушан отчет директора Закатальского филиала, профессора Оруджали Рзаева. В отчете отмечалось увеличение числа специальностей и плана приема на заочное отделение, уменьшение платы за обучение с нового учебного года.
Затем с отчетом выступила заместитель директора Дербентского филиала UNEC Тарана Абасова.  Было доведено до внимания членов совета, что в Дербентском филиале, отвечающем современным требованиям и оснащенном высокой материально-технической базой,  обучение ведется на основе программы Российского экономического университета имени Г.В.Плеханова. Было отмечено, что студенты, обучающиеся в UNEC, могут принять участие в программе двойного диплома с университетом Монпелье. В то же время 2 студента, обучающиеся на очном отделении Дербентского филиала и показавшие наивысшие результаты на экзаменах, получат возможность продолжить обучение в Русской экономической школе UNEC.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов обратил  внимание, что в правила по программе Внутриуниверситетского двойного диплома (ВУДД) внесены новшества. Было отмечено, что в соответствии с правилами абитуриенты, поступившие в UNEC, набрав 700 баллов, в 2018/2019 учебном году смогут принять участие в программе бесплатно. А студентам I курса, набравшим свыше 600 баллов, в обучении по программе ВУДД будет предоставлена 50-процентная льгота.
Говоря об изменениях в законе «Об образовании», А.Мурадов отметил, что победители международной олимпиады будут приняты в высшие учебные заведения без конкурса по любой специальности, а победители республиканской олимпиады по дисциплине, по специальностям, соответствующим дисциплинам, по которым стали победителями.  Ректор подчеркнул, что победители олимпиады, набравшие 600 и выше баллов и выбравшие UNEC, наряду с абитуриентами,  поступившими в UNEC, смогут получать специальную стипендию.
А.Мурадов отметил, что в UNEC для лучшего исследователя учреждена «Премия Азиза Санджара», лауреата Нобелевской премии и разрабатываются правила вручения премии. Было отмечено, что на торжественной церемонии вручения «Премии Азиза Санджара» в размере 10 тысяч манатов  для награждения победителя будет осуществлена прямая связь с лауреатом Нобелевской премии.
На Совете было принято решение о создании в UNEC по инициативе Ассоциации страховщиков Азербайджана Школы страхования.
Еще одним новшеством было объявление исследовательских грантов за счет бюджета UNEC.  Было отмечено, что будут разработаны правила вручения грантов, которые будут касаться 17 научно-исследовательских центров, действующих в составе UNEC.
Совет продолжался обсуждением текущих вопросов. Было объявлено о ликвидации кафедры «Маркетинг» и объединении ее с кафедрой «Управление бизнесом».   Спортивный клуб под названием «Экономист» переименован на спортивный клуб  “UNEC”.