600-dən yüksək bal toplayanlara UNEC-də inanılmaz fürsət
Şurada UNEC-in Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayevin hesabatı dinlənilib. Hesabatda Zaqatala filialında yeni tədris ilindən ixtisas sayının və qiyabi qəbul planının artırıldığı, təhsil haqlarının isə azaldıldığı da qeyd olunub.
Sonra UNEC-in Dərbənd filialının direktor müavini Təranə Abasova hesabatla çıxış edib. Müasir tələblərə cavab verən, yüksək maddi-texniki baza ilə təmin olunan Dərbənd filialında tədrisin Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin proqramı əsasında aparıldığı şura üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb. Bildirilib ki, Dərbənd filialında təhsil alan tələbələr UNEC-in Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramında iştirak edə bilərlər. Eyni zamanda Dərbənd filialında əyani təhsil forması üzrə təhsil alan və imtahanlarda ən yüksək nəticə göstərən 2 tələbə təhsilini bir semestrlik UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində davam etdirmək imkanı əldə edəcək.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Universitet Daxili İkili Diplom (UDİD) proqramı ilə bağlı qaydalarda yeniliklər edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, yeni qaydalara əsasən, 2018/2019-cu tədris ilində UNEC-ə 700 bal toplayaraq qəbul olan abituriyentlər proqrama ödənişsiz qoşula biləcək. 600-dən yüksək bal toplayan I kurs tələbələrinə isə UDİD proqramı üzrə təhsildə 50 faiz güzəşt olunacaq.
“Təhsil haqqında” qanunda dəyişikliklər edildiyindən söz açan Ə.Muradov beynəlxalq olimpiada qaliblərinin istənilən ixtisas üzrə, Respublika fənn olimpiadaları qaliblərinin isə qalib olduqları fənlərə uyğun ixtisaslar üzrə ali təhsil müəssisələrinə müsabiqədənkənar qəbul ediləcəyini bildirib. Rektor UNEC-i seçən olimpiada qaliblərinin 600 və daha yüksək bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olunan abituriyentlərlə yanaşı xüsusi təqaüd ala biləcəklərini vurğulayıb.
Ə.Muradov UNEC-də ən yaxşı tədqiqatçı üçün Nobel mükafatı laureatı “Əziz Sancar mükafat”ının təsis olunduğu və mükafatın verilməsi qaydalarının hazırlandığını qeyd edib. Bildirib ki, məbləği 10 min manat olan “Əziz Sancar mükafat”ının təntənəli təqdimolunma mərasimində qalibi təbrik etmək üçün Nobel mükafatçısı ilə canlı bağlantı yaradılacaq.
Şurada Аzərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə UNEC Sığorta Məktəbinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.
Daha bir yenilik isə UNEC-in büdcəsi hesabına tədqiqat qrantlarının elan edilməsi olub. Bildirilib ki, qrantların verilməsi qaydaları hazırlanaraq UNEC-in tərkibində fəaliyyət göstərən 17 elmi tədqiqat mərkəzlərinə şamil ediləcək.
Şura cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. “Marketinq” kafedrası ləğv olunaraq, “Biznesin idarə edilməsi” kafedrası ilə birləşdirilib. “İqtisadçı” idman klubunun adı dəyişdirilərək “UNEC” idman klubu adlandırılıb.

The incredible opportunity at UNEC for getting over 600 points
In the meeting, the report of the Director of Zagatala branch of UNEC, the professor Orujali Rzayev was listened. In the report was noted that, the number of specialties and the admission plan to the corresponding faculties had been increased and the tuition fees had been reduced in Zagatala branch in the new academic year.
Then, the Deputy Director of the UNEC Derbend branch Tarana Abasova made the report. The members of the council were informed that, the training at the Derbend branch, which met the modern requirements and provided with high material and technical base, the training was conducted on the basis of the program of the Russian Economic University named after G.V. Plekhanov. It was noted that, the students getting education in the Derbend branch could participate in the dual diploma program implemented between UNEC and  Montpellier University. At the same time, two students getting education in the intramural form of study and receiving the highest grade points at the exam session at the Derbend branch will have the opportunity to continue their education at the Russian Economics School of UNEC within one semester.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov noted that, the innovations had been made in the rules regarding the Internal University Dual Diploma Program. He noted that, according to the new rules, the applicants enrolled in UNEC in 2018/2019 academic year by getting 700 points in the admission exams would join the program for free. The first year students, getting more than 600 points would recieve 50 % discount in the tuition fee on the Internal University Dual Diploma Program.
Speaking about the changes had been made in the Law “On Education”, A.Muradov said that the winners of the International Olympiads would be accepted to any specialty of the higher eduactional institutions non-competitively, and the winners of the Republican Subject Olympiads would be admitted non-competitively, as well to the higher educational institutions, on the specialties corresponding to the subject olympiad they had won. The rector underscored that, the winners of Olympiads along with the applicants choosing UNEC by getting 600 and more points at the admission exams would be able to receive the special scholarship.
A.Muradov noted that, the Nobel Prize laureate Aziz Sancar Award had been established at UNEC for the best researcher and the rules for awarding had been prepared, as well. He said that, the live connection would be established with Nobel Prize laureate Aziz Sancar to congratulate the winner at the solemn presentation ceremony of the  the “Aziz Sancar Award” the amount of which was 10 thousand manats.
The Council decided to establish the UNEC Insurance School at the initiative of  the Azerbaijani Insurers Association.
Another innovation was the announcement of research grants from UNEC budget. It was noted that, the rules for presenting grants would be developed and it would be applied to 17 research centers operating within UNEC.
The Council continued with the discussion of current issues. The chair “Marketing” was abolished and merged with the “Business management” chair.  The name of the sports club “Economist” was changed and renamed to “UNEC” sports club.