iradai.е.n., dоs. Mеhtiyеvа İradə Şərafəddin qızı
1978-ci ildə Dadaş Bünyatzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) “Xalq Təsərrüfatının Planlaşdırılması”  fakultəsinə daxil olmuş və oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
“Xalq təsərrüfatının planlaşdırılması” fakültəsinin Elmi Şurasının tövsiyəsi ilə 1985-ci ildə aspiranturanın əyani şöbəsinə daxil olmuş və “Xalq təsərrüfatının sosial-iqtisadi planlaşdırılması” kafedrasının aspirantı olmuşdur.
1988-ci ildə    aspiranturanı bitirmiş və 1989-cu ildə indiki Sankt-Peterburq şəhərində, L. İ. Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə-iqtisad institutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək və “iqtisad elmləri namizədi” alimlik dərəcəsini almışdır.
1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Qiymətin əmələ gəlməsi” kafedrasının müəllimi, 1995-2000-ci illərdə kafedranın baş müəllimi işləmişdir.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Ali Attestasiya Komisiyasının qərarı ilə “dosent” elmi dərəcəsi almışdır.
2000-ci ildən “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının dosenti vəzifəsində, 2013-cü ildən etibarən kafedra müdirinin müavini vəzifəsində çalışmışdır.
2017-ci ilin sentyabrından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Rus İqtisad Məktəbinin” “İqtisadiyyat” kafedrasında dossent vəzifəsində çalışır.
Ümumi iş stajı-42 il; pedaqoji iş stajı-36 ildir. Kompyüter biliyi: Microsoft Office (Word,  PowerPoint)& Internet  Explorer. Dil biliyi: azərbaycan, rus, alman.
65-dən artıq elmi əsərin: iki dərsliyin, beş dərs vəsaitlərinin, məqalələrin, proqramların, metodik vəsaitlərin müəllifidir. Bunlardan iki məqalə nüfuzlu elmi nəşr SCOPUS-bazasında  nəşr edilmişdir.

к.э.н., доц. Мехтиева Ирада Шарафеддин гызы
В 1978 году поступила в Азербайджанский Институт Народного Хозяйства имени Дадаша Буниятзаде на факультет «Планирование Народного Хозяйства» и завершила его с дипломом отличия.
По рекомендации  Ученого  Совета  факультета «Планирование Народного Хозяйства» в 1985 году поступила в аспирантуру  на очное отделение и стала аспирантом кафедры «Социальное и Экономическое планирование народного хозяйства».
В 1988 году успешно завершила аспирантуру и в 1989 году защитила кандидатскую диссертацию на ученую степень «кандидата экономических наук» в Ленинградском Финансово-Экономическом Институте имени Л.И.Вознесенского.
В 1990-1995 годы была педагогом кафедры «Ценообразование» Азербайджанского Государственного  Экономического Университета, в 1995-2000 годы-старшим преподавателем этой кафедры.
В 2000 году решением Высшей Аттестационной Комиссии Азербайджанской Республики ей  было присвоено ученое звание  «доцента».
С 2000- го года работала на должности доцента кафедры «Цена и оценка» и с 2013-го  года была заместителем заведующего кафедрой.
С сентября 2017-го года доцент кафедры «Экономика» Русской Экономической Школы Азербайджанского Государственного  Экономического Университета.
Общий стаж работы-42 года;   педагогический стаж – 36 лет.  Знание компьютера:  Microsoft Office (Word,  PowerPoint) & Internet  Explorer.
Знание языков:   Азербайджанский,   русский,   немецкий.
Автор более 65-ти научных  трудов: двух учебников, пяти учебных пособий, статей, программ и методических пособий. Из них две статьи опубликованы в SCOPUS.