iradai.е.n., dоs. Mеhtiyеvа İradə Şərafəddin qızı
1978-ci ildə Dadaş Bünyatzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) “Xalq Təsərrüfatının Planlaşdırılması”  fakultəsinə daxil olmuş və oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
“Xalq təsərrüfatının planlaşdırılması” fakültəsinin Elmi Şurasının tövsiyəsi ilə 1985-ci ildə aspiranturanın əyani şöbəsinə daxil olmuş və “Xalq təsərrüfatının sosial-iqtisadi planlaşdırılması” kafedrasının aspirantı olmuşdur.
1988-ci ildə    aspiranturanı bitirmiş və 1989-cu ildə indiki Sankt-Peterburq şəhərində, L. İ. Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə-iqtisad institutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək və “iqtisad elmləri namizədi” alimlik dərəcəsini almışdır.
1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Qiymətin əmələ gəlməsi” kafedrasının müəllimi, 1995-2000-ci illərdə kafedranın baş müəllimi işləmişdir.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Ali Attestasiya Komisiyasının qərarı ilə “dosent” elmi dərəcəsi almışdır.
2000-ci ildən “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının dosenti vəzifəsində, 2013-cü ildən etibarən kafedra müdirinin müavini vəzifəsində çalışmışdır.
2017-ci ilin sentyabrından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Rus İqtisad Məktəbinin” “İqtisadiyyat” kafedrasında dossent vəzifəsində çalışır.
Ümumi iş stajı-42 il; pedaqoji iş stajı-36 ildir. Kompyüter biliyi: Microsoft Office (Word,  PowerPoint)& Internet  Explorer. Dil biliyi: azərbaycan, rus, alman.
65-dən artıq elmi əsərin: iki dərsliyin, beş dərs vəsaitlərinin, məqalələrin, proqramların, metodik vəsaitlərin müəllifidir. Bunlardan iki məqalə nüfuzlu elmi nəşr SCOPUS-bazasında  nəşr edilmişdir.

In 1978, she entered the faculty of “National Economic Planning” of  Azerbaijan Institute of National Economy named after Dadash Bunyatzade (now the Azerbaijan State University of Economics) and graduated with honors.
On the recommendation of the Scientific Council of the faculty of “National Economy Planning” in 1985, she entered the full-time department of graduate school and was a graduate student of the department of “Socio-economic planning of the national economy.”
She graduated from graduate school in 1988 and in 1989 in what is now St. Petersburg, L.I. She defended her  thesis at the Leningrad Institute of Finance and Economics named after Voznesensky and received the degree of “PhD in Economics.”
In 1990-1995 she worked as a teacher at the “Price formation” department of  Azerbaijan State University of Economics, in 1995-2000 she worked as a senior teacher of the department.
In 2000, by the decision of the Supreme Attestation Commission of the Republic of Azerbaijan, she received the degree of “Associate Professor”.
Since 2000, he has been working as an associate professor of the “Price and Price Formation” department, and since 2013, she has been working as a deputy head of the department.
Since September 2017, she has been working as an associate professor at the “Economics” department of the “Russian School of Economics” of  Azerbaijan State University of Economics.
Total work experience – 42 years; pedagogical work experience – 36 years. Computer skills: Microsoft Office (Word, PowerPoint) & Internet Explorer. Language skills: Azerbaijani, Russian, German.
She is the author of more than 65 scientific works: two textbooks, five textbooks, articles, programs, methodical aids. Two of them were published in the authoritative scientific publication SCOPUS.