IMG-20230203-WA0002HAQQIMIZDA:
Aziz Sancar adına Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 21 may 2018-ci il tarixli iclasının 159 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 1005/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır. Laboratoriyanın 6 dekabr 2021-cil tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, professor Aziz Sancar tərəfindən açılışı olmuşdur.
Missiyamız: Müasir texnologiyalarla və avadanlıqlarla təchiz olunan laboratoriyamız mühəndislik və tətbiqi elmlər kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərir. Hazırda, laboratoriyada peşəkar gənc tədqiqatçı və müəllim heyəti ilə bakalavriat və magistiratura səviyyəsindəki tələbələrə təlim və tədris planına uyğun olaraq elmi-praktiki araşdırmalar, tədqiqatlar və ekspertizalar, bitki və heyvan mənşəli qida məhsullarının müvafiq keyfiyyət standartlarına görə texniki kimyəvi nəzarəti eləcə də, təhlükəsizliyi araşdırılır. Bu analizlər aşağıdakı qaydada sadalanmışdır:
• Nəmlik analizləri
• Müxtəlif maye və bərk məhsullarının sıxlığı
• Aktiv turşuluğun təyini analizləri
• Kül təyini analizləri
• Kimyəvi analizlər
• Fiziki analizlər
• Vitamin analizləri
• Zülalların təyini
• Karbohidratların təyini
• Amin turşularının təyini
• Spektorfotometr analizləri
• Saflaşdırma prosesləri
• Mikrobioloji analizlər və s. kimi tələblərə uyğunluğunun qiymətləndirilməsi proresləri həyata keçirilir.
Hədəflərimiz:
Yaxın zamanlarda qida sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər, normativ-hüquqi aktlar, metodiki materiallar işlənib hazırlanacaq, qida məhsullarının texnologiyası sahəsindəki islahatların elmi və praktiki əsaslandırılması aparılacaqdır. Həmçinin magistraturant və doktorant namizədlər üçün nəzərdə tutulan tədqiqat mərkəzinin yaradılmasına dair tədbirlər görülür.
Laboratoriya təchizatı:
Burada qida keyfiyyətinin təhlili üçün ən son texnoloji  avadanlıqlarla təchiz olunmuş cihazlar və reaktivlər mövcuddur.
– dos. Santa Robert – Macarıstanın Dunaújváros Universitetinin Mühəndislik Elmləri İnstitutunun direktoru (Dunaújváros/Macarıstan)
– Hacıyeva Sona Üzeyir – İtaliyanın Bolonya Universitetinin Qida biotexnologiyası və qida elmləri ixtisası üzrə doktorantı (Bolonya/İtaliya)

Адрес: Баку, Муртуза Мухтаров, 194 (III корпус, комната 429)
О НАСЛаборатория Продовольственной безопасности имени Азиза Санджара создана в соответствии с Решением заседания Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета от 21 мая 2018 года № 159 и приказом ректора UNEC № 1005/3/2018.
Наша лаборатория, оснащенная современными технологиями и оборудованием, работает при отделе инженерных и прикладных наук. В настоящее время в лаборатории проводятся научно-практические исследования, исследования и экспертиза, технический химический контроль пищевых продуктов растительного и животного происхождения по соответствующим стандартам качества, а также безопасности на основе подготовки и учебных программ студентов бакалавриата и магистратуры совместно. с профессиональными молодыми лаборантами и профессорско-преподавательским составом. Эти лабораторные анализы перечислены в следующем порядке:
Проводятся микробиологические анализы и т. д. процессы оценки соответствия таким требованиям.
В ближайшее время будут разработаны предложения, нормативно-правовые акты, методические материалы в направлении совершенствования законодательства в области пищевых продуктов, проведено научно-практическое обоснование реформ в области пищевых технологий. Принимаются также меры по созданию исследовательского центра, в котором магистранты и докторанты будут проводить обучение в нашей лаборатории.
Имеются приборы и реактивы, оснащенные новейшим технологическим оборудованием для анализа качества пищевых продуктов.
Для получения дополнительной информации и сотрудничества в области пищевой инженерии и пищевых исследований, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу [email protected].
— Доц. Санта Роберт – директор Института инженерных наук Университета Дунауйварош, Венгрия (Дунауйварош/Венгрия)
— Гаджиева Сона Узеир – докторант Болонского университета, Италия, по специальности «Пищевая биотехнология и пищевые науки» (Болонья/Италия)