IMG-20230203-WA0002HAQQIMIZDA:
Aziz Sancar adına Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 21 may 2018-ci il tarixli iclasının 159 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 1005/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır. Laboratoriyanın 6 dekabr 2021-cil tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, professor Aziz Sancar tərəfindən açılışı olmuşdur.
Missiyamız: Müasir texnologiyalarla və avadanlıqlarla təchiz olunan laboratoriyamız mühəndislik və tətbiqi elmlər kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərir. Hazırda, laboratoriyada peşəkar gənc tədqiqatçı və müəllim heyəti ilə bakalavriat və magistiratura səviyyəsindəki tələbələrə təlim və tədris planına uyğun olaraq elmi-praktiki araşdırmalar, tədqiqatlar və ekspertizalar, bitki və heyvan mənşəli qida məhsullarının müvafiq keyfiyyət standartlarına görə texniki kimyəvi nəzarəti eləcə də, təhlükəsizliyi araşdırılır. Bu analizlər aşağıdakı qaydada sadalanmışdır:
• Nəmlik analizləri
• Müxtəlif maye və bərk məhsullarının sıxlığı
• Aktiv turşuluğun təyini analizləri
• Kül təyini analizləri
• Kimyəvi analizlər
• Fiziki analizlər
• Vitamin analizləri
• Zülalların təyini
• Karbohidratların təyini
• Amin turşularının təyini
• Spektorfotometr analizləri
• Saflaşdırma prosesləri
• Mikrobioloji analizlər və s. kimi tələblərə uyğunluğunun qiymətləndirilməsi proresləri həyata keçirilir.
Hədəflərimiz:
Yaxın zamanlarda qida sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər, normativ-hüquqi aktlar, metodiki materiallar işlənib hazırlanacaq, qida məhsullarının texnologiyası sahəsindəki islahatların elmi və praktiki əsaslandırılması aparılacaqdır. Həmçinin magistraturant və doktorant namizədlər üçün nəzərdə tutulan tədqiqat mərkəzinin yaradılmasına dair tədbirlər görülür.
Laboratoriya təchizatı:
Burada qida keyfiyyətinin təhlili üçün ən son texnoloji  avadanlıqlarla təchiz olunmuş cihazlar və reaktivlər mövcuddur.
– dos. Santa Robert – Macarıstanın Dunaújváros Universitetinin Mühəndislik Elmləri İnstitutunun direktoru (Dunaújváros/Macarıstan)
– Hacıyeva Sona Üzeyir – İtaliyanın Bolonya Universitetinin Qida biotexnologiyası və qida elmləri ixtisası üzrə doktorantı (Bolonya/İtaliya)

IMG-20230203-WA0002ABOUT  US:
UNEC Food Safety Laboratory named after Nobel laureate Aziz Sanjar was established based on Decision No. 159 adopted by the Scientific Council of Azerbaijan State University of Economics dated May 21, 2018, and the order of UNEC Rector No. 1005/3/2018. The laboratory was inaugurated on December 6, 2021, by Professor Aziz Sanjar, winner of the Nobel Prize in Chemistry at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Our mission
Our laboratory equipped with modern technologies and equipment operates under the department of engineering and applied sciences. Currently, in the laboratory, scientific-practical investigations, research and expertise, technical chemical control of plant and animal food products according to the relevant quality standards, as well as safety are investigated based on the training and curriculum of undergraduate and master’s level students together with professional young lab-researchers and teaching staff.
These lab analyses are listed in the following order:
1.      Moisture analysis
2.      Density of various liquid and solid products
3.      Active acidity determination analyses
4.      Ash determination analyses
5.      Chemical analyses
6.      Physical analyses
7.      Vitamin analyses
8.      Determination of proteins
9.      Determination of carbohydrates
10.      Determination of amino acids
11.      Spectrophotometer analyses
12.      Refinement processes
13.     Microbiological analyses etc. processes of assessing compliance with such requirements are carried out.
Our goals
In the near future, proposals, normative-legal acts, methodical materials will be developed in the direction of improving the legislation in the field of food, scientific and practical justification of the reforms in the field of food technology will be carried out. Measures are also being taken to create a research centre for master’s and doctoral candidates to conduct their studies at our laboratory.
Laboratory supplies
There are devices and reactive equipped with the latest technological equipment for food quality analysis.
For more information and collaboration in food engineering and food-based studies, please reach us via [email protected]
– Assoc. Santa Robert – Director of the Institute of Engineering Sciences, University of Dunaújváros, Hungary (Dunaújváros/Hungary)
– Hajiyeva Sona Uzeyir – doctoral student of the University of Bologna, Italy, majoring in food biotechnology and food sciences (Bologna/Italy)