UNEC Sosial iş və Sosial innovasiyalar Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının 10 oktyabr 2023-cü il tarixli iclasının 190 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 944/3/2023 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC Rektorunun 14.11.2023-cü il tarixli 1000/3/2023 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Türkiyənin İstanbul Universitesi-Cerrahpaşa, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü, dosenti Taner Artan-a həvalə edilmişdir.
– PhD. Hatice Selim Irmak – TC Yaşar İstanbul Universiteti – Cerrahpaşada “Sağlamlıq elmləri” fakültəsinin elmi işçisi (İstanbul/ Türkiyə)
–  PhD. Fatih Cebeci – TC İstanbul Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyinin sosial işçisi (İstanbul/ Türkiyə)

The UNEC Social Work and Social Innovations Research Center was established based on Decision No. 190 of the Scientific Council of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) dated October 10, 2023, and Directive No. 944/3/2023 of the UNEC Rector.
In accordance with the UNEC Rector’s Directive No. 1000/3/2023 dated November 14, 2023, Dr. Taner Artan, Associate Professor from Istanbul University-Cerrahpasa, Faculty of Health Sciences, Department of Social Work, Turkey, was appointed as the head of the center on a public basis.
– PhD Hatice Selim Irmak – Researcher, Faculty of Health Sciences, Istanbul University-Cerrahpaşa (Istanbul, Turkey)
– PhD Fatih Cebeci – Social Worker, Ministry of Family and Social Services of Turkey (Istanbul, Turkey)