Mərkəzin rəhbəri: r.ü.f.d. Ü.Ş.Rzayeva
Rəqəmsal iqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 24 noyabr 2017-ci il tarixli iclasının 155 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 18 aprel 2018-ci il tarixli 296/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 16 noyabr 2018-ci il tarixli 1031/3/2018 №-li  əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Rəqəmsal İqtisadiyyat və İKT kafedrasının baş müəllimi, r.ü.f.d. Rzayeva Ülviyyə Şahin qızına həvalə edilmişdir.
• Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək
1. Biznes, elm, təhsil və digər birliklərin qarşılıqlı əlaqələrinin və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində onların ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi;
2. Rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsal texnologiyaları inkişafının monitorinqi, rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsal texnologiyaları inkişafı üzrə proqnozların formalaşdırılması, eləcə də rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas istiqamətləri üzrə təkliflərin hazırlanması;
3. Tədqiqat kompetensiyalarının formalaşması: rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində axtarış, tətbiqi tədqiqatlar, qlobal rəqabət qabiliyyətli rəqəmsal texnologiyaların və milli təhlükəsizliyi təmin edən sahələr üzrə texnoloji müstəqilliyin təmin edilməsi
1. Rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində innovativ məhsulların populyarlaşdırılması və dəstəklənməsi;
2. Rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsindəki tədqiqatların nəticələrini nəzərə alaraq ali, peşə və ümumi təhsilin təhsil proqramlarının inkişafının təşviqi;
3. Rəqəmsal iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində dövlət orqanları, tədqiqat və tədris mərkəzləri, şirkətlər, digər maraqlı təşkilatlarla əməkdaşlıq;
4. Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı ilə əlaqədar geniş məsələlər üzrə tədbirlərin, o cümlədən beynəlxalq tədbirlərin təşkili və keçirilməsi;
5. Elmi işilərimizin nəticələrinin dərc edilməsi.
VİDEO LİNKLƏR:
1. https://drive.google.com/file/d/1acANprSddDD_BPgRQL3lySwJZHGRp9Pc/view?usp=sharing
2. https://drive.google.com/file/d/1q68MLYa6QKl-MALhpiYbzcCAoHCG4Ae3/view?usp=sharing
• Əliyeva Təranə Əbülfəz qızı  – f.-r.e.n., dos. “Rəqəmsal İqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdir müavini
• Quliyeva Aida Aydın qızı –  i.e.n.,  “Rəqəmsal İqtisadiyyat və İKT” kafedrasının dosenti
• r.e.d. prof. dr. Xanıyev Tahir Əjdər – TOBB Ekonomi ve Teknoloji Universitetinin professoru (Ankara/Türkiyə)
• prof. Kürşat Çağıltay – Sabancı Universitetinin professoru (İstanbul/Türkiyə)
• PhD dos. Hüseyin Çakır – Qazi Universitetinin dosenti (Ankara/Türkiyə)
• dos. Sefer Darıcı – Sivas Cumhuriyet Universitetinin dosenti (Sivas/Türkiyə)
• dos. İbrahim Adeshola – Kipr Final Beynəlxalq Universitetinin dosenti (Girne/Kipr)
Elmi məqalələrin hazırlanmasına dair təlim keçirilib
10-11 fevral 2020-ci il tarixlərində UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının əməkdaşları üçün  “Beynəlxalq elmmetrik verilənlər bazalarında indekslənən jurnallarda elmi məqalələrin hazırlanmasına dair metodik tövsiyələr” adlı təlim keçirilib.
Mərkəz rəhbəri, kafedranın baş müəllimi, r.ü.f.d. Ülviyyə Rzayeva mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu təlimin kafedranın professor-müəllim heyətinin tədqiqatçılıq bacarıqlarının yüksəldilməsi məqsədilə keçirildiyini vurğulayıb.
image5656image1010seminarulllseminar86189041_180330346572115_5878446782265950208_n84414919_855882984859364_2145222244639440896_n86174539_656431394898053_3325898923129700352_n86193169_184535659306105_4782585988360699904_n
“Təlim və biliyə nəzarət intellektual informasiya sisteminin arxitekturasının modelləşdirilməsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib (30/11/2022)
Rəqəmsal iqtisadiyyat və 4SİM texnologiyalarının tətbiqinin təşviqi ilə bağlı növbəti tədbir keçirib (economy.gov.az)
UNEC-də beynəlxalq təchizat zəncirinin rəqəmsallaşdırılması barədə təqdimat olub (29.04.2022)
UNEC-də “İqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasının məşğuliyyətə təsiri” mövzusunda seminar keçirilib (29/12/2021)

Руководитель центра: д.ф.м. Рзаева Ульвия Шахин гызы
Исследовательский центр цифровой экономики создан по решению заседания Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета от 24 ноября 2017 года № 155 и в соответствии с приказом ректора UNEC  от 18 апреля 2018 года № 296/3/2018.
В соответствии с приказом ректора UNEC от 16 ноября 2018 года № 1031/3/2018 руководство центром на общественных началах поручается старшему преподавателю кафедры Цифровая экономика и ИКТ,  д.ф.м. Рзаевой Улвие Шахин гызы.
• Оказание поддержки в развитии цифровой экономики в Азербайджане.
• Определение взаимосвязи бизнеса, науки, образования и других объединений и их потребности  в сфере цифровой экономики;
• Мониторинг цифровой экономики и развития цифровой технологии, формирование прогнозов по цифровой экономике и цифровой технологии, а также разработка предложений по основным направлениям цифровой экономики;
Формирование исследовательской компетенции: поиски в  сфере цифровой экономики, прикладное исследование, обеспечение технологической самостоятельности по глобальной конкурентоспособной цифровой технологии и обеспечению национальной безопасности.
• Популяризация и поддержка инновационной продукции в сфере цифровой экономики;
• Учитывая результаты исследований в сфере цифровой экономики, содействие развитию образовательных программ в высшем, профессиональном и общем образовании; R
• Сотрудничество с государственными органами, исследовательскими и учебными центрами, компаниями, другими интересными организациями в сфере цифровой экономики;
• В связи с развитием цифровой экономики организация и проведение мероприятий по широким вопросам, а также международного мероприятия;
• Публикация результатов научных работ.
ВИДЕО ЛИНКИ:
1. https://drive.google.com/file/d/1acANprSddDD_BPgRQL3lySwJZHGRp9Pc/view?usp=sharing
2. https://drive.google.com/file/d/1q68MLYa6QKl-MALhpiYbzcCAoHCG4Ae3/view?usp=sharing
• Алиева Тарана Абульфаз кызы – к.ф.-м.н., доц. заместитель руководителя департамента «Цифровая экономика и ИКТ»
• Гулиева Аида Айдын гызы – к.э.н., доц. кафедры «Цифровая экономика и ИКТ»
• д.м.н., проф. Ханиев Тахир Аждар – профессор Университета экономики и технологий TOBB (Анкара/Турция)
• доц. Сефер Дарыджи – доцент Университета Сивас Джумхуриет (Сивас/Турция)
• доц. Ибрагим Адешола – доцент Финального международного университета Кипра (Гирне/Кипр)
• д.м.н., проф.  Ханиев Тахир Аждар — Университет экономики и технологий TOBB, профессор кафедры «Промышленная инженерия» (Анкара/Турция)
• проф. Кюршат Чагылтай – профессор кафедры «Информатика и инженерия» факультета инженерных и естественных наук Турецкого университета Сабанджи (Стамбул/Турция)
• PhD. доц. Хусейн Чакыр – Турецкий университет Гази, педагогический факультет Гази, доцент кафедры компьютерных и образовательных технологий (Анкара/Турция)
Проведен тренинг по подготовке  научных статей
10-11 февраля 2020 года при организационной поддержке Научно-исследовательского центра цифровой экономики по разработке научных статей UNEC для  сотрудников кафедры «Цифровая экономика и ИКТ» был проведен тренинг на тему «Методические рекомендации по подготовке научных статей в журналах, индексируемых  на базе данных международной наукометрики».
Руководитель центра, старший преподаватель кафедры д.ф.м. Ульвия Рзаева говоря о значении темы, подчеркнула, что тренинг проведен с целью повышения исследовательских способностей профессорско-преподавательского состава кафедры.