Mərkəzin rəhbəri: r.ü.f.d. Ü.Ş.Rzayeva
Rəqəmsal iqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 24 noyabr 2017-ci il tarixli iclasının 155 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 18 aprel 2018-ci il tarixli 296/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 16 noyabr 2018-ci il tarixli 1031/3/2018 №-li  əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Rəqəmsal İqtisadiyyat və İKT kafedrasının baş müəllimi, r.ü.f.d. Rzayeva Ülviyyə Şahin qızına həvalə edilmişdir.
• Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək
1. Biznes, elm, təhsil və digər birliklərin qarşılıqlı əlaqələrinin və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində onların ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi;
2. Rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsal texnologiyaları inkişafının monitorinqi, rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsal texnologiyaları inkişafı üzrə proqnozların formalaşdırılması, eləcə də rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas istiqamətləri üzrə təkliflərin hazırlanması;
3. Tədqiqat kompetensiyalarının formalaşması: rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində axtarış, tətbiqi tədqiqatlar, qlobal rəqabət qabiliyyətli rəqəmsal texnologiyaların və milli təhlükəsizliyi təmin edən sahələr üzrə texnoloji müstəqilliyin təmin edilməsi
1. Rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində innovativ məhsulların populyarlaşdırılması və dəstəklənməsi;
2. Rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsindəki tədqiqatların nəticələrini nəzərə alaraq ali, peşə və ümumi təhsilin təhsil proqramlarının inkişafının təşviqi;
3. Rəqəmsal iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində dövlət orqanları, tədqiqat və tədris mərkəzləri, şirkətlər, digər maraqlı təşkilatlarla əməkdaşlıq;
4. Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı ilə əlaqədar geniş məsələlər üzrə tədbirlərin, o cümlədən beynəlxalq tədbirlərin təşkili və keçirilməsi;
5. Elmi işilərimizin nəticələrinin dərc edilməsi.
VİDEO LİNKLƏR:
1. https://drive.google.com/file/d/1acANprSddDD_BPgRQL3lySwJZHGRp9Pc/view?usp=sharing
2. https://drive.google.com/file/d/1q68MLYa6QKl-MALhpiYbzcCAoHCG4Ae3/view?usp=sharing
• Əliyeva Təranə Əbülfəz qızı  – f.-r.e.n., dos. “Rəqəmsal İqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdir müavini
• Quliyeva Aida Aydın qızı –  i.e.n.,  “Rəqəmsal İqtisadiyyat və İKT” kafedrasının dosenti
• r.e.d. prof. dr. Xanıyev Tahir Əjdər – TOBB Ekonomi ve Teknoloji Universitetinin professoru (Ankara/Türkiyə)
• prof. Kürşat Çağıltay – Sabancı Universitetinin professoru (İstanbul/Türkiyə)
• PhD dos. Hüseyin Çakır – Qazi Universitetinin dosenti (Ankara/Türkiyə)
• dos. Sefer Darıcı – Sivas Cumhuriyet Universitetinin dosenti (Sivas/Türkiyə)
• dos. İbrahim Adeshola – Kipr Final Beynəlxalq Universitetinin dosenti (Girne/Kipr)
Elmi məqalələrin hazırlanmasına dair təlim keçirilib
10-11 fevral 2020-ci il tarixlərində UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının əməkdaşları üçün  “Beynəlxalq elmmetrik verilənlər bazalarında indekslənən jurnallarda elmi məqalələrin hazırlanmasına dair metodik tövsiyələr” adlı təlim keçirilib.
Mərkəz rəhbəri, kafedranın baş müəllimi, r.ü.f.d. Ülviyyə Rzayeva mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu təlimin kafedranın professor-müəllim heyətinin tədqiqatçılıq bacarıqlarının yüksəldilməsi məqsədilə keçirildiyini vurğulayıb.
image5656image1010seminarulllseminar86189041_180330346572115_5878446782265950208_n84414919_855882984859364_2145222244639440896_n86174539_656431394898053_3325898923129700352_n86193169_184535659306105_4782585988360699904_n
“Təlim və biliyə nəzarət intellektual informasiya sisteminin arxitekturasının modelləşdirilməsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib (30/11/2022)
Rəqəmsal iqtisadiyyat və 4SİM texnologiyalarının tətbiqinin təşviqi ilə bağlı növbəti tədbir keçirib (economy.gov.az)
UNEC-də beynəlxalq təchizat zəncirinin rəqəmsallaşdırılması barədə təqdimat olub (29.04.2022)
UNEC-də “İqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasının məşğuliyyətə təsiri” mövzusunda seminar keçirilib (29/12/2021)

Head of the centre: PhD in Mathematics: U.Sh.RzayevaAdress: II academic building of UNEC (Baku, H.Aliyev, 135)
Research centre for digital economy was established by the Decision No. 155 of the meeting of the Scientific Council of Azerbaijan State University of Economics dated November 24, 2017 and the order of the UNEC Rector dated April 18, 2018 No. 296/3/2018.
According to the order of the UNEC Rector dated November 16, 2018, No. 1031/3/2018, the management of the center was entrusted to the senior lecturer of the department of Digital Economy and ICT, PhD in Mathematic, Rzayeva Ulviya Shahin.
Support for the development of the digital economy in Azerbaijan
Identify the interrelationships of business, science, education and other communities and their needs in the digital economy;
Monitoring the development of the digital economy and digital technologies, the formation of forecasts for the development of the digital economy and digital technologies, as well as the preparation of proposals on key areas of the digital economy;
Formation of research competencies: search in the field of digital economy, applied research, ensuring technological independence in the field of globally competitive digital technologies and national security
Promotion and support of innovative products in the field of digital economy;
Promoting the development of higher, vocational and general education curricula, taking into account the results of research in the field of digital economy;
Cooperation with government agencies, research and training centers, companies and other interested organizations in various areas of the digital economy;
Organizing and conducting events on a wide range of issues related to the development of the digital economy, including international events;
Publication of the results of our scientific works
VIDEO LINKS:
MEMBERS
On February 10-11, 2020, UNEC Digital Economy Research Center organized a training on “Methodological recommendations for the preparation of scientific articles in journals indexed in international scientific databases” for employees of the Department of “Digital Economy and ICT”.
Speaking about the importance of the topic, head of the Center, Senior Lecturer of the Department, Ph.D in Mathematics, Ulviya Rzayeva stressed that this training had been held in order to improve the research skills of the teaching staff of the department.