Müstəqiliyin 25 ili: sosial-iqtisadi inkişafın nəticələri və perspektivlər
UNEC iqtisadçıları və Çin tədqiqatçısı dünya iqtisadiyyatındakı mövcud vəziyyəti müzakirə ediblər (18.12.2015)
UNEC-də “Elm Günləri”nə start verilib  (11.11.2015)
1-DSC_13321-DSC_0927 1-DSC_0988
Elm və İnnovasiyalar Mərkəzi haqqında
Mərkəz  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin   Elmi Şurasının  19 sentyabr  2014-cü il tarixli iclasının 131 №li qərarı ilə yaradılıb.  Mərkəz 01.10.2018-ci il tarixdən ləğv edilərək Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin tərkibinə daxil edilib.
Mərkəz elm və innovasiyalar üzrə işlərin təşkili və koordinasiyası sahəsində Universitetdə fəaliyyət göstərən struktur bölməsidir. Mərkəzin tərkibinə aşağıdakı struktur vahidləri daxildir:
–  İqtisadi araşdırmalar elmi-tədqiqat institutu ( İAETİ);
–  Elm şöbəsi;
–  Doktorantura şöbəsi;
Mərkəzin əsas fəaliyyət istiqamətləri
* İqtisadiyyat, sosial inkişaf, regional və infrastruktur, informasiya iqtisadiyyatı, proqnozlaşdırma, innovasiya və digər istiqamətlərdə araşdırmaların  aparılmasını;
* Elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin istehsalata və tədris prosesinə (mühazirə, məşğələ, seminar, laboratoriya dərslərinə, kurs layihələrinə, kurs və buraxılış işlərinə, magistr dissertasiyalarına) tətbiq olunmasını, monoqrafiyalar, elmi məqalələr, dərsliklər, dərs vəsaitləri, metodik vəsaitlər şəklində dərc olunmasını və elmi forumlarda məruzə edilərək yayılmasını;
* Elmi araşdırmaların innovasiya xarakteri daşımaqla təhsilin təşkilinin və idarə olunmasının təkmilləşdirilməsinə, tədris prosesinin müasir metodlarla qurulmasına, tədrisin yeni texnologiyalarının və digər istiqamətlər üzrə pedaqoji innovasiyaların hazırlanmasına və tətbiqinə yönəldilməsini;
* Universitetin professor-müəllim heyətinin elmi-tədqiqat və elmi-təhsil işlərinin təşkili və koordinasiyasını;
* Yüksək ixtisaslı elmi-pedaqoji kadrların hazırlanması sahəsində fəaliyyətlərin təşkili və həyata keçirilməsini öz əsasnaməsində və tabeliyində olan struktur vahidlərinin əsasnamələrində nəzərdə tutulmuş istiqamətlərə uyğun təşkil edir.
Mərkəzin məqsəd və vəzifələri
Mərkəzin əsas məqsədi  müəyyən olunmuş istiqamətlərdə fəaliyyətinin təşkili və əlaqələndirilməsidir.
İAETİ  üzrə:
Ölkə iqtisadiyyatının aktual problemləri, o cümlədən dayanıqlı inkişaf, makroiqtisadi tənzimləmə, sosial və regional inkişafın sürətləndirilməsi, dünya iqtisadiyyatının inkişaf meylləri və Azərbaycanın geoiqtisadi əlaqələri və mövqeyinin qiymətləndirilməsi, sosioloji tədqiqatların, ekspert, konsaltinq və audit xidmətlərinin təşkili, milli və qlobal iqtisadi inkişafın proqnozlaşdırılması, sosial-iqtisadi inkişaf konsepsiyası, proqram və reytinq cədvəllərinin hazırlanması.
Elm şöbəsi üzrə:
Universitetin ümumi elmi inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi, professor-müəllim heyətinin fundamental, tətbiqi tədqiqatlarının və texniki ixtiraların səviyyəsinin qaldırılması və kafedraların elmi-tədqiqat fəaliyyətinin yüksəldilməsi.
Doktorantura şöbəsi üzrə:
Universitetin elmi-texniki potensialının qorunması və inkişaf etdirilməsi, yüksək ixtisaslı elmi-pedaqoji kadrların hazırlanması.
Mərkəzin əsas vəzifəsi   müəyyən olunmuş istiqamətlərdə fəaliyyətinin həyata keçirilməsidir.
İAETİ üzrə:
Dünya iqtisadiyyatı və milli iqtisadiyyat, sosial inkişaf, regional və  infrastruktur, informasiya iqtisadiyyatı, proqnozlaşdırma, innovasiya və digər istiqamətlərdə araşdırmaların aparılmasını təmin etmək.
Universitetin professor-müəllim heyətinin elmi-tədqiqat və elmi-təhsil işlərinin təşkili və koordinasiyasını təmin etmək.
Yüksək ixtisaslı elmi-pedaqoji kadrların hazırlanması sahəsində fəaliyyətlərini təşkil etmək və həyata keçirmək.
Elm, təhsil və innovasiya üçbucağı
Universitet qarşısında hansı öhdəlikləri qoyur?
Elm, təhsil və innovasiya üçbucağının yaratdığı yeni öhdəliklər aşağıdakılar hesab olunur:
* İqtisadi təhsilin məzmununun yeniləşməsi istiqamətində ali iqtisadi təhsil üzrə cari və yeni ixtisaslara dair yeni təhsil standartlarının hazırlanması. Universitetdə tədris edilən ixtisas və istiqamətlər üzrə kurrikulumların yenilənməsi;
* Geniş iqtisadi təhsil məkanında insan resurslarının inkişafı, strateji hədəf kimi, onların müasirləşdirilməsi nəticəsində təhsilverənlərin insan, sosial və intellektual kapital növlərinin sintezi əsasında Universitetin innovasiya potensialının inkişafı;
* Universitet bazasında fasiləsiz (ömürboyu) təhsilin təşkilati infrastrukturunun yaradılması (virtual təlim, media və məsafədən təlim modelləri daxil olmaqla);
* Strateji hədəfi təmin etmək istiqamətində Universitetin maddi-texniki bazasının genişləndirilməsi, yay məktəbləri, kampus və digər təlim mərkəzlərinin qurulması;
* Elm-təhsil-innovasiya kompleksinin iqtisadi və sosial cəhətdən dayanıqlı və dünyanın aparıcı təhsil müəssisələri səviyyəsində maliyyələşdirilməsinin (baş biznes-planın) qurulması.
* Universitetdə kurrikulumların tərtibi, dərsliklərin yenilənməsi işi üzrə müəllimlərin əməyinin ödənilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi;
* Universitetin bilik üçbucağı vasitəsilə bölgədə ali iqtisadi təhsil xidmətləri sahəsində rəqabət üstünlüyünün artırılması;
* Universitetin kafedralarında aparılan tədqiqat işlərinin təkmilləşdirilməsi və praktiki əhəmiyyətinin artırılması;
* Universitetin kafedraları nəzdində elm yönümlü laboratoriyaların yaradılması;
* Təhsilin elmtutumluğunun artırılması;
* Texnoloji transferlər üzrə fəaliyyətinin genişləndirilməsi, innovasiyaların mübadiləsinin təşkili, innovasiya fəaliyyətinin stimullaşdırılması.

DSC_8856DSC_8864DSC_8870IMG_20161108_112011elm_DSC_9378unec33
В UNEC подведен итог заслушиваниям Нобелевских докладов, состоявшихся в рамках «Месячника науки» (08.11.2016)
В UNEC в рамках «Месячника науки» продолжаются Нобелевские доклады (03.11.2016)
В UNEC очередные доклады о лауреатах Нобелевской премии: Пол Кругман (28.10.2016)
«Месячник науки» служит тому, чтобы превратить UNEC в университет научно-исследовательского профиля (20.10.2016)
25-летие независимости: результаты и перспективы социально-экономического развития (18.10.2016)
Зарубежные гости говорят о значении международной конференции (29.09.2016)
Экономисты UNEC и китайский исследователь обсудили современное положение в мировой экономике  (18.12.2015)
В UNEC стартовали «Дни науки»  (11.11.2015)
1-DSC_13321-DSC_0927 1-DSC_0988
О Центре науки и инноваций
Центр был создан на основании решения № 131 ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета, заседание которого состоялось 19 сентября 2014 года.
Центр является структурным подразделением, действующим в  UNEC в области организации и координирования работ по науке и инновациям.  Центр включает в себя следующие подразделения:
— Научно-исследовательский институт экономических исследований (НИИЭИ);
— Отдел науки;
— Отдел докторантуры.
Основные направления деятельности центра
* Проведение исследований в области экономики, социального развития, региональной  инфраструктуры, информационной экономики, прогнозирования, инноваций и в других направлениях;
* Применение  результатов научных исследований в  изучении производственных и учебных процессов (лекции, занятия, семинары, лабораторные занятия, курсовые проекты, курсовые и выпускные работы, магистерские диссертации), публикация в виде монографий, статей, учебников, учебных пособий и методических пособий, и  распространение их на научных форумах в виде докладов;
* Совершенствование организации и управления образования, с помощью инновационного характера научных исследований, построение учебного процесса на основе современных методов преподавания,  применение новых технологий обучения и педагогических инноваций в других направлениях;
* Организация и координация научно-исследовательских и научно-педагогических работ профессорско-преподавательского состава университета;
* Организация осуществления деятельности в области подготовки научно-педагогических кадров высшей квалификации, в соответствии с направлениями, предусмотренными в Положении Центра и  Положениях структурных единиц  университета;
Цели и задачи Центра
Основная цель центра заключается в организации и координации деятельности в установленных областях.
По НИИЭИ:
Оценка актуальных проблем экономики страны, в том числе, устойчивого развития, макроэкономического регулирования, ускорения социального и регионального развития, тенденции развития мировой экономики и экономических связей, геоэкономических связей и позиции Азербайджана, организация социологических  исследований, экспертных, консалтинговых и аудиторских услуг, прогнозирование национального и глобального экономического развития, разработка  социально-экономической  концепции, составление программных и рейтинговых списков.
По отделу науки:
Реализация программ общего научного развития университета, повышение уровня  фундаментальных, прикладных исследований и  технических изобретений  профессорско-преподавательского состава, повышение научно- исследовательской деятельности на кафедрах;
По отделу докторантуры:
Сохранение и развитие научно-технического потенциала университета, подготовка высококвалифицированных научных и педагогических кадров;
Основной задачей Центра является реализация деятельности в установленных направлениях.
Обеспечить проведение исследований по направлениям мировая экономика и национальная экономика, социальное развитие, региональная, инфраструктурная и  информационная экономика, прогнозирование, инновации и в др.
По Отделу науки:
Обеспечение организации и координации научных исследований и научно-педагогических работ профессорско-преподавательского состава университета.
По Отделу докторантуры:
Организация и осуществление деятельности в области  подготовки высококвалифицированных научно-педагогических кадров.
Какие обязательства перед университетом ставит треугольник: наука, образование и инновации?
Новые обязательства, которые созданы треугольником:  наука, образование и инновации, включают в себя:
* Подготовка новых образовательных стандартов существующих и новых специальностей по высшему экономическому образованию в направлении обновления содержания экономического образования.  Обновление куррикулумов по специальностям и направлениям, обучаемым в университете;
*Развитие людских ресурсов в обширной экономической среде, развитие инновационного капитала университета на основе синтеза человеческого, социального и интеллектуального капитала преподающих в результате их модернизации как стратегический объект;
*Создание  организационной структуры беспрерывного образования (в течение всей жизни) на базе университета (виртуальный тренинг, в том числе с помощью средств массовой информации и моделей дистанционного обучения);
* Расширение материально-технической базы в направлении обеспечения стратегической цели, создание летних школ, университетских городков и учебных центров;
*Построение финансирования научно-учебно-инновационного комплекса на уровне экономически и социально устойчивых и  ведущих мировых учебных заведений (генеральный бизнес-план).
* Совершенствование в университете системы оплаты труда преподавателей по составлению куррикулумов, обновлению учебников;
* Повышение конкурентоспособности университета в области услуг по высшему экономическому образованию в регионе, с помощью треугольника знаний;
* Улучшение и увеличение практической значимости исследовательских работ на кафедрах университета;
* Создание научно-ориентированных лабораторий при кафедрах университета;
* Увеличение наукоемкости образования;
* Расширение деятельности в области трансфера технологий, организации инновационного обмена, стимулирования инновационной деятельности.