UNEC-in Elmi Şurasının 31 may 2022-ci il tarixli iclasının EŞ 183 №-li Qərarının icrasını təmin etmək məqsədilə 02.09.2022-ci il tarixdən  “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” və “Sosial inkişaf iqtisadiyyatı və qiymətləndirmə”  kafedraları ləğv edilərək onların bazasında “İctimai idarəetmə və sosial innovasiyalar” kafedrası yaradılmışdır.
“Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrası 2019-cu ildə 2 müstəqil kafedranın – “İqtisadi coğrafiya və təbiətdən istifadənin iqtisadiyyatı” və “İstehsal sistemləri və ətraf mühitin mühafizəsi” kafedralarının birləşməsi nəticəsində yaradılmışdır. Adı gedən “İqtisadi coğrafiya” kafedrası hələ XX əsrin 30-cu illərindən fəaliyyətə başlamışdır. 1966-cı ildən müstəqil olan “İqtisadi coğrafiya” və “İstehsalın texnologiyası” kafedraları müstəqil fəaliyyətdə olmuş sonralar hər iki kafedranın adı dəfələrlə dəyişdirilmiş və nəhayət 2009-cu ildə birləşdirilərək “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” adı ilə fəaliyyətini davam etdirməkdədir.
Müxtəlif vaxtlarda həmin kafedralara dosent K.V.Hüseynova (1966-1970), do­sent A.H.Məmmədov (1971-1975), dosent S.Məcidov (1975-1979), prof.R.H. Məmmədov (1980-2008), dosent C.İbadova (1966-1968), prof. C.M.Mahmudov (1969-1991, 2000-2009), dosent A.Q.Qa­­sımov (1991-2000) rəhbərlik etmişlər.
Hazırda kafedrada 21 nəfər əməkdaş, o cümlədən 16 fəlsəfə doktoru, 1 fəxri  professor, 13 dosent və 2 nəfər köməkçi heyət fəaliyyət göstərir.
Kafedra formalaşdığı dövrdən bu günə qədər “Ekologiya” ixtisası adı ilə hər il 60 nəfərə qədər bakalavr pilləsinə tələbə qəbul edilir və təhsillərini müvəffəqiyyətlə başa vururlar. Eyni zamanda “Ətraf mühitin mühafizəsi və bərpası” ixtisaslaşması üzrə hər il 15 magistr hazırlanır.
Kafedranın fəaliyyəti dövründə hər il üçün əvvəlcədən plana daxil edilmiş dövlət büdcəli elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirilir. Elmi işlərin əsas istiqamətləri dövlət proqramlarına uyğun olaraq regionların inkişafında və istehsal sahələrində yaranan ekoloji problemlərə, onların həlli istiqamətlərinə həsr edilmişdir. Müxtəlif mövzularda yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri əsasən tədris prosesində tətbiq olunur.
Son 10 ildə kafedra əməkdaşları nüfuzlu indeksli jurnallarda, xarici və yerli konfranslarda vaxtaşırı iştirak etmiş və məqalələr çap etdirmişlər. Ümummilli lider H.Əliyevin yubiley günlərinə həsr olunmuş konfranslar təşkil edilmiş və bu konfranslara Ekologiya və TS Nazirliyindən , AMEA-dan, Gənclər Təşkilatından və s. yerlərdən nümayəndələr dəvət olunmuşdur. Eyni zamanda fakultə səviyyəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransları təşkil edilmişdir. Kafedrada “Yaşıl Dünya”dərnəyi daimi fəaliyyət göstərir.
Kafedra respublikanın digər ali məktəbləri, AMEA və bəzi xarici öləkələrlə sıx əlaqələr saxlayır. Xüsusilə kafedra əməkdaşları AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda öz elmi işlərini tamamlamış, alimlik dərəcəsi almaq üçün namizədlik dissertasiyalarını müdafiə etmişlər. Xarici ölkələrlə əməkdaşlıq çərçivəsində Türkiyə, Almaniya ,Rusiya Federasiyası ( MQU-nun Bakı filialı) və Qazaxıstanın ali məktəbləri ilə təcrübə mübadilələri aparılmışdır.
Kafedra əməkdaşları daima respublikanın və universitetin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edirlər.
Dövlət proqramları və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları ilə təsdiq edilmiş sənədlərin icrası ilə bağlı kafedrada bir çox işlər yerinə yetirilmişdir. “2018-2022-ci illər üçün milli strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər Planı”nın icrasını təmin etmək məqsədilə kafedra tərəfindən “Bərk məişət tullantılarının təkrar emalı və idarə edilməsi” mövzusunda 2 vəsait işlənib təhvil verilmişdir. Kafedra əməkdaşlarının həmin vəsaitlər əsasında müxtəlif fakultələrdə tələbə və müəllimlər qarşısında çıxışları dinlənilmişdir. İqtisadiyyatın inkişafının mühüm elementlərindən biri hesab edilən ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji problemlərə həsr olunmuş tədbirlər kafedranın əsas inkişaf istiqamətlərindən biridir. Bu baxımdan kafedra üzvləri daimi olaraq tələbələri müxtəlif istehsal sahələrinə , EXPO mərkəzdə nümayiş olunan sərgilərə, respublikanın tarixi abidələrinə, milli parklar , qoruqlara aparır və onlar haqqında geniş məlumatlar verirlər.

В целях обеспечения исполнения  решения заседания Ученого совета UNEC от 31 мая 2022 года УС № 183 с 02.09.2022 года кафедры «Охрана и экономика окружающей среды»  и «Экономика социального развития и оценка» ликвидированы, на их базе создана кафедра «Общественное управление и социальные инновации».
Кафедра «Охрана и экономика окружающей среды» была создана в результате объединения двух самостоятельных кафедр – «Экономическая география и экономика природопользования» и «Производственные системы и защита окружающей среды». В составе этой кафедры бывшая кафедра «Экономическая география» начала свою деятельность еще в 30-х годах XX века. С 1966 года кафедры «Экономическая география» и «Технология производства» функционировали самостоятельно, позже несколько раз менялись названия обеих кафедр, и наконец, в 2009 году кафедра продолжила свою деятельность под названием «Охрана  и экономика окружающей среды».
В разные времена кафедрой руководили доцент К.В. Гусейнова (1966-1970), доцент A. Г. Мамедов (1971-1975), доцент С. Меджидов (1975-1979), проф. Р.Г. Мамедов (1980-2008), доцент С.Ибадова (1966-1968), проф. Дж. М. Махмудов (1969-1991, 2000-2009), доцент A. Г.Гашимов (1991-2000) .
В настоящее время на кафедре работают 21 сотрудник, из них 16 докторов философии, 1 почетный профессор, 13 доцентов и 2 вспомогательных состава.
С периода формирования кафедры по настоящее время ежегодно на специальность «Экология» принимаются до 60 студентов на ступень бакалавра, которые успешно завершают учебу. В то же время ежегодно по специализации «Охрана и восстановление окружающей среды» готовятся 15 магистров.
В период деятельности кафедры выполняются заранее включенные в план для каждого года бюджетные научно-исследовательские работы. Основные направления научных работ соответственно государственным программам посвящены экологическим проблемам, возникающим в развитии регионов и производственных сферах, вопросам их решения. Результаты научно-исследовательских работ, выполненных на разные темы, в основном применяются в  учебном процессе.
За последние 10 лет сотрудники кафедры регулярно принимали участие в авторитетных индексных журналах, зарубежных и отечественных конференциях, публиковали статьи. Были организованы конференции, посвященные общенациональному лидеру Г.Алиеву, на эти конференции были приглашены представители Министерства экологии, НАНА, Молодежной организации и др.  В то же время на уровне факультета были организованы конференции Студенческого научного общества. На кафедре постоянно действует кружок «Зеленый мир».
Кафедра тесно сотрудничает с другими высшими учебными заведениями республики, а также с НАНА и  некоторыми зарубежными странами. В частности сотрудники кафедры завершили свои научные работы в Институте географии НАНА, для получения ученой степени защитили свои диссертации. В рамках сотрудничества с зарубежными странами был проведен обмен опытом с высшими учебными заведениями Турции, Германии, Российской Федерации (Бакинский филиал МГУ) и Казахстана.
Сотрудники кафедры постоянно принимают активное участие в общественно-политической жизни республики и университета.
В связи с исполнением государственных программ и документов, утвержденных распоряжением Президента Азербайджанской Республики,  на кафедре выполнено много работ. С целью исполнения «Плана действий Министерства образования по осуществлению национальной стратегии на 2018-2022 годы» кафедрой было разработано 2 учебника по теме «Переработка и регулирование твердых отходов». На основе этого учебника на разных факультетах были заслушаны выступления преподавателей перед студентами и преподавателями. Мероприятия, посвященные важному элементу развития экономики, охране окружающей среды и экологическим проблемам, являются одним из основных направлений развития кафедры. В связи с этим члены кафедры регулярно водят студентов в разные производственные сферы, на выставки, демонстрируемые в EXPO центре, исторические памятники республики, национальные парки, заповедники и дают подробную информацию о них.