“İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi prioritet vəzifəmizdir”
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Antiinhisar siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidmətinin nümayəndələri (İHMDX) UNEC-də seminar keçib. Seminar “İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi prioritet vəzifəmizdir” mövzusunda olub.
İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor Şaiq Əsgərov UNEC-də son illərdə həyata keçirilən yeniliklərdən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də mütəmadi olaraq dövlət və özəl qurumların nümayəndələri ilə görüşlər təşkil olunur, seminarlar keçirilir. Ş.Əsgərov belə görüşlərin tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki biliklərin verilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Biznes və menecment fakültəsinin dekanı, dosent Mirağa Əhmədov fakültədə tədris olunan ixtisaslar barədə məlumat verib. UNEC-də biznesin idarə edilməsi, menecment, marketinq, kommersiya ixtisasları üzrə peşəkar kadrlar hazırlandığını bildirib.
Ölkə Prezidentinin Yevlax şəhərində qeyri-neft ixracatçılarının respublika müşavirəsində yeni iqtisadi modelin əsas hədəflərini açıqladığını diqqətə çatdıran dekan dövlət başçısının qarşıya qoyduğu hədəflərə universitet səviyyəsində dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb. UNEC-də ixrac üzrə mütəxəssislərin hazırlanacağını qeyd edib.
Antiinhisar siyasəti və İHMDX rəis müavini Araz Əliyev “İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi prioritet vəzifəmizdir” mövzusunda çıxış edib. İstehlakçıların hüquqları və onların qorunması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. İstehlakçıların hüquqlarının qorunması üçün aidiyyəti orqanlar tərəfindən bu istiqamətdə geniş işlər görüldüyünü qeyd edib.
Ölkədə istehsal və xidmət sahələrinin sayının getdikcə artırıldığına və yüksəldiyinə diqqət çəkən Antiinhisar siyasəti və İHMDX sektor müdiri Yusif Hüseynov bildirib ki, bu müstəvidə həyata keçirilən tədbirlərin ən mühüm istiqamətlərindən biri də əhaliyə keyfiyyətli və təhlükəsiz məhsulların çatdırılmasını təmin etməkdən ibarətdir. O, dövlət xidməti tərəfindən zəruri tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, bazara keyfiyyət və təhlükəsizlik normativ sənədlərinin tələblərinə uyğun gəlməyən malların çıxarılması hallarından danışıb. Y.Hüseynov belə hallarla rastlaşdıqları zaman istehlakçıların dövlət xidmətinə müraciət etmələrini, vətəndaşların hüquqlarının qanunvericiliklə müəyyən edilən qaydada təmin olunduğunu bildirib.

«Защита прав потребителей наша приоритетная обязанность»
Представители Государственной службы антимонопольной политики и защиты прав потребителей при Министерстве экономики Азербайджанской Республики (ГСЗПП) провели семинар в UNEC. Семинар состоялся на тему «Защита прав потребителя наша приоритетная обязанность».
Проректор по административным и организационным вопросам Шаиг Аскеров рассказал о новшествах, реализуемых в UNEC за последние годы. Он отметил, что в UNEC постоянно организуются встречи с представителями государственных и частных секторов, проводятся семинары. Ш.Аскеров отметил о значении таких встреч в привитии студентам наряду с теоретическими также и практических знаний.
Декан факультета Бизнеса и менеджмента, доцент Мирага Ахмедов дал информацию о преподаваемых на факультете дисциплинах. Он отметил, что UNEC готовит профессиональных кадров по специальностям управления бизнесом, менеджмента, маркетинга, коммерции.
Декан довел до внимания основные цели новой экономической модели, которые огласил Президент страны на республиканском совещании ненефтяных экспортеров, состоявшемся в городе Евлахе, подчеркнул об оказании поддержки на уровне университета целям, поставленным главой государства. Было отмечено о подготовке в UNEC специалистов по экспорту.
Заместитель начальника Государственной службы антимонопольной политики и ГСЗПП Араз Алиев выступил по теме «Защита прав потребителей наша приоритетная обязанность». Он отметил, что для защиты прав потребителей соответствующими органами в этом направлении проделана большая работа.
Начальник сектора Государственной службы антимонопольной политики и ГСЗПП Юсиф Гусейнов отметил, что в стране растет число сфер производства и обслуживания, и одним из важных направлений мероприятий, осуществляемых в стране в этой плоскости является обеспечение населения качественными и безопасными продуктами. Он затронул вопрос о поставке на рынок продуктов, не соответствующих нормативным документам качества и безопасности, несмотря на осуществляемые государственной службой необходимые мероприятия. Ю.Гусейнов отметил, что в таких случаях обеспечивается обращение потребителей в государственные службы, защита прав граждан в порядке, установленном законодательством.