“İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi prioritet vəzifəmizdir”
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Antiinhisar siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidmətinin nümayəndələri (İHMDX) UNEC-də seminar keçib. Seminar “İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi prioritet vəzifəmizdir” mövzusunda olub.
İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor Şaiq Əsgərov UNEC-də son illərdə həyata keçirilən yeniliklərdən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də mütəmadi olaraq dövlət və özəl qurumların nümayəndələri ilə görüşlər təşkil olunur, seminarlar keçirilir. Ş.Əsgərov belə görüşlərin tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki biliklərin verilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Biznes və menecment fakültəsinin dekanı, dosent Mirağa Əhmədov fakültədə tədris olunan ixtisaslar barədə məlumat verib. UNEC-də biznesin idarə edilməsi, menecment, marketinq, kommersiya ixtisasları üzrə peşəkar kadrlar hazırlandığını bildirib.
Ölkə Prezidentinin Yevlax şəhərində qeyri-neft ixracatçılarının respublika müşavirəsində yeni iqtisadi modelin əsas hədəflərini açıqladığını diqqətə çatdıran dekan dövlət başçısının qarşıya qoyduğu hədəflərə universitet səviyyəsində dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb. UNEC-də ixrac üzrə mütəxəssislərin hazırlanacağını qeyd edib.
Antiinhisar siyasəti və İHMDX rəis müavini Araz Əliyev “İstehlakçı hüquqlarının müdafiəsi prioritet vəzifəmizdir” mövzusunda çıxış edib. İstehlakçıların hüquqları və onların qorunması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. İstehlakçıların hüquqlarının qorunması üçün aidiyyəti orqanlar tərəfindən bu istiqamətdə geniş işlər görüldüyünü qeyd edib.
Ölkədə istehsal və xidmət sahələrinin sayının getdikcə artırıldığına və yüksəldiyinə diqqət çəkən Antiinhisar siyasəti və İHMDX sektor müdiri Yusif Hüseynov bildirib ki, bu müstəvidə həyata keçirilən tədbirlərin ən mühüm istiqamətlərindən biri də əhaliyə keyfiyyətli və təhlükəsiz məhsulların çatdırılmasını təmin etməkdən ibarətdir. O, dövlət xidməti tərəfindən zəruri tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, bazara keyfiyyət və təhlükəsizlik normativ sənədlərinin tələblərinə uyğun gəlməyən malların çıxarılması hallarından danışıb. Y.Hüseynov belə hallarla rastlaşdıqları zaman istehlakçıların dövlət xidmətinə müraciət etmələrini, vətəndaşların hüquqlarının qanunvericiliklə müəyyən edilən qaydada təmin olunduğunu bildirib.

Our priority objective is the protection of consumer rights
Representatives of the State Service on Anti-monopoly Policy and Protection of Consumer Rights of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan have held a workshop at UNEC. The seminar was on “Our priority objective is the protection of consumer rights”.
Vice-rector for Administrational and Organizational Affairs Shaig Asgerov spoke about the innovations implemented at UNEC recently. He said meetings with the representatives of the state and private bodies were being regularly held at UNEC ad seminars are organized. Sh.Asgerov stressed the necessity of the kind of measures in providing the students with the practical knowledge besides teaching them theoretical knowledge.
Dean of the Faculty Business and Management, Assistant Professor Miragha Ahmadov delivered the information about the majors taught in the faculty. He noted skilled personnel in Business Administration, Management, Marketing and Commerce are being developed at UNEC.
Bringing to attention the main targets of the new economic model revealed by the President of the country within the meeting of non-oil exporters in Yevlakh, the Dean highlighted that the goals set forth by the Head of the state would be supported in the university level. He said UNEC would prepare the export professionals.
Deputy Chairman of the Anti-monopoly Policy and the SSPCR Araz Aliyev made a report on “Our priority objective is the protection of consumer rights”. He delivered the information about the work done in the area of consumer rights and protection of them. He pointed that broad affairs are held in the direction of protection of consumer rights with the authorized bodies.
Drawing the attention to increasing the number of productions and service fields in the country, Head of the Sector on Anti-monopoly Policy and SSPCR Yusif Huseynov said that one of the main directions of the events implemented in area is the provision of quality and safe products to population. He spoke about the items that do not meet the requirements of the normative documents and are brought to market, despite the necessary measures taken by the state service. He noted that the consumer has the right to appeal to the state service in this case and their rights will be defined on the basis of the legislations.