ehmedprof. Əhmədov Əhməd-Cabir İsmayıl oğlu
Orta məktəbi bitir­dikdən sonra (1948-1958) Bakı Ticarət-Kulinar Şagirdliyi məktəbində oxumuş (sentyabr-1958 – mart-1960), 7-ci dərəcəli qənnadçı ixtisasına yiyələnib Şəki Yeyinti kombinatında qənnadçı ustası (aprel 1960-noyabr 1961) vəzifəsində işləmişdir. Ordu sıralarında xidmət etmiş (noyabr 1961, av­qust 1964), 1968-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti) Ərzaq malları əm­tə­­əşünaslığı və ticarətin təşkili ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
İstehsalatdan ayrılmaqla Yeyinti məhsulları əmtəəşü­naslığı ixtisası üzrə aspiranturada oxumuş, 1973-cü ilin yanvarında «Azərbaycanda becərilən zəfəranın əmtəəşünaslıq xassələrinin öyrənilməsi» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1971-ci ildən elmi-pedaqoji fəaliyyətdədir. 1978-ci ildən dosent vəzifəsində, 2001-ci ildən professor vəzifəsində çalışır.
1971-ci ildən ali məktəbdə əvvəlcə assistent, baş müəl­lim (1973), dosent (1978), dekan müavini (1977-1983), de­kan (1984-1987) və müxtəlif institutların Elmi şuralarında dörd dəfə seçilməklə (1983, 1991, 1996, 2006-2015) kafedra mü­di­ri vəzifələrində işləmişdir.
1992-cı ildə «Əmək veteranı» adına layiq görülmüşdür. 2002-ci ilin iyununda ona «Əməkdar müəllim» fəxri adı veril­mişdir. Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür. 2003-cü ildən «Azərsun Holdinq» şirkətinin müşaviridir. 12 iyun 2010-cu ildə «Qızıl Qələm» Mediya mükafatına layiq görülmüdür.
2015-ci ilin oktyabrında gənc nəslin təlim-tərbiyə sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə görə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilib.
04.09.2020-ci il tarixə kimi Əhmədov Əhməd-Cabir İsmayıl oğlu -UNEC-in Fəxri professoru, t.e.n., “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının dosenti işləmişdir.
45 ildən artıq elmi-pedaqoji fəaliyyəti dövründə ümumi həcmi 1150 çap vərəqindən çox olan 325-dən çox elmi əsər, o cümlədən 10 dərslik, 15 dərs vəsaiti, 38 kitab və monoqrafiya, 40-dan çox tədris-metodiki vəsait və proqram nəşr etdirmişdir. 10 cildlik «Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası»-da ərzaq mallarına dair 72 məqaləsi nəşr olunmuşdur. M.F.Axundov adına respublika kitabxanasında Ə.İ.Əhmədovun müəllif olduğu 60-dən çox kitabı saxlanılır.

проф. Ахмедов Ахмед-Джабир Исмаил оглы
После окончания в 1948-1958 г.г. средней школы, 1958-1960 г.г. учился в Бакинской торгово-кулинарной школе и получил специальность кондитера 7 разряда. В  1960-1961 г.г. работал в Шекинском пищевом комбинате на должности мастера-кондитера.
В 1961- 1964 гг. служил в рядах армии, В 1968- м году окончил с дипломом отличия Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде, по специальности «Товароведение продуктов питания и организация торговли».
Учился в аспирантуре по специальности «Товароведение продуктов питания». В 1973- м году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Изучение товароведческих свойств выращиваемого в Азербайджане шафрана». С 1971-го года занимается педагогической деятельностью, с 1978-го года – на должности доцент, с  2001-го года  –  профессора.
С 1971 года работал в ВУЗ-ах А  сначала на должности ассистента, затем ст. преподавателя (1973), доцент (1978), зам. декана (1977-1983), декана (1984-1987) и в различных институтах на выборной должности заведующего кафедрой (1983, 1991, 1996, 2006).
В 1992 году был удостоен звания «Ветеран труда», в 2002-м году ему было присуждено почетное звание «Заслуженный педагог». Он – член Союза журналистов Азербайджана и Союза писателей Азербайджана. В настоящее время является заведующим кафедрой «Товароведение и экспертиза продуктов питания». С 2003 года – советник компании «Azərsun Holdinq». В 2010 году был удостоен премии СМИ –  «Qızıl Qələm» (Золотое перо).
До 04.09.2020 года почетный профессор UNEC, к.т.н. Ахмедов Ахмед-Джабир Исмаил оглы работал доцентом кафедры «Экспертиза потребительских товаров».
Он является автором более 325 научных работ общим объемом 1150 печатных листов, в том числе 10 учебников, 15 учебных пособий, 38 книг и монографий, более 40 учебно-методических пособий и программ. В 10- томной Азербайджанской советской энциклопедии опубликовано его  72 статей о продуктах питания. В Республиканской библиотеке им. М.Ф.Ахундова хранятся более  60  его книг.