ehmedprof. Əhmədov Əhməd-Cabir İsmayıl oğlu
Orta məktəbi bitir­dikdən sonra (1948-1958) Bakı Ticarət-Kulinar Şagirdliyi məktəbində oxumuş (sentyabr-1958 – mart-1960), 7-ci dərəcəli qənnadçı ixtisasına yiyələnib Şəki Yeyinti kombinatında qənnadçı ustası (aprel 1960-noyabr 1961) vəzifəsində işləmişdir. Ordu sıralarında xidmət etmiş (noyabr 1961, av­qust 1964), 1968-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti) Ərzaq malları əm­tə­­əşünaslığı və ticarətin təşkili ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
İstehsalatdan ayrılmaqla Yeyinti məhsulları əmtəəşü­naslığı ixtisası üzrə aspiranturada oxumuş, 1973-cü ilin yanvarında «Azərbaycanda becərilən zəfəranın əmtəəşünaslıq xassələrinin öyrənilməsi» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1971-ci ildən elmi-pedaqoji fəaliyyətdədir. 1978-ci ildən dosent vəzifəsində, 2001-ci ildən professor vəzifəsində çalışır.
1971-ci ildən ali məktəbdə əvvəlcə assistent, baş müəl­lim (1973), dosent (1978), dekan müavini (1977-1983), de­kan (1984-1987) və müxtəlif institutların Elmi şuralarında dörd dəfə seçilməklə (1983, 1991, 1996, 2006-2015) kafedra mü­di­ri vəzifələrində işləmişdir.
1992-cı ildə «Əmək veteranı» adına layiq görülmüşdür. 2002-ci ilin iyununda ona «Əməkdar müəllim» fəxri adı veril­mişdir. Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür. 2003-cü ildən «Azərsun Holdinq» şirkətinin müşaviridir. 12 iyun 2010-cu ildə «Qızıl Qələm» Mediya mükafatına layiq görülmüdür.
2015-ci ilin oktyabrında gənc nəslin təlim-tərbiyə sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə görə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilib.
04.09.2020-ci il tarixə kimi Əhmədov Əhməd-Cabir İsmayıl oğlu -UNEC-in Fəxri professoru, t.e.n., “İstehlak mallarının ekspertizası” kafedrasının dosenti işləmişdir.
45 ildən artıq elmi-pedaqoji fəaliyyəti dövründə ümumi həcmi 1150 çap vərəqindən çox olan 325-dən çox elmi əsər, o cümlədən 10 dərslik, 15 dərs vəsaiti, 38 kitab və monoqrafiya, 40-dan çox tədris-metodiki vəsait və proqram nəşr etdirmişdir. 10 cildlik «Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası»-da ərzaq mallarına dair 72 məqaləsi nəşr olunmuşdur. M.F.Axundov adına respublika kitabxanasında Ə.İ.Əhmədovun müəllif olduğu 60-dən çox kitabı saxlanılır.

ehmedProf. Ahmadov Ahmad-Jabir Ismayil
He finished the secondary school (1948-1958) and studied at Baku Trade and Culinary Apprenticeship School (September-1958 – March-1960), mastered to the specialty of 7th degree confectioner specialty and worked in the position of master confectioner in Shaki Food Plant (April 1960-November 1961). He served in the ranks of army (November 1961, August 1964), graduated from Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade with honors diploma on the specialty of «Commodity research of food products and organization of trade» in 1968.
He parted with production and studied at post-graduate study on the specialty of «Commodity research of food products», defended candidate dissertation on the subject of «Learning of commodity research characteristics of saffron grew in Azerbaijan» on January, 1973. He is in scientific and pedagogical activity from 1971. He works in the position of associate professor from 1978 and as professor from 2001.
He worked in the positions of assistant in higher school from 1971, senior teacher (1973), associate professor (1978), deputy dean (1977-1983), dean (1984-1987) and head of the department by selection for four times (1983, 1991, 1996, 2006) in Scientific Boards of different institutes.
Until 04.09.2020 Ahmadov Ahmad-Jabir Ismayil – Honorary Professor of UNEC, Candidate of Technical Sciences, have worked as an  Associate Professor of the department of “Examination of Consumer Goods”.
He was awarded the title of “Veteran of labour” in 1992. He was given honorary title of “Honored teacher” on June, 2002. He is the member of Azerbaijan Union of Journalists and Azerbaijan Writers’ Union. Now, he is the director of the department of ASEU “Commodity research and examination of food products”. He is the counselor of «Azersun Holding» from 2003. He was awarded the “Golden Pen” Media Award on June 12, 2010.
He has two sons and five grandchildren.
He published scientific works more than 325, which total volume was more than 1150 print sheet, also published 10 textbooks, 15 training aids, 38 books and monographs, educational-methodical aids more than 40 and also program during period of scientific and pedagogical activity more than 45 years. His 72 articles were published about food products in 10 volumes «Azerbaijan Soviet Encyclopedia». Books more than 60, which author is A.I.Ahmadov, are kept in the Republic Library named after M.F.Akhundov.