1974-cü ildə D.Bünyadzadə ad. Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki UNEC) Siyasi iqtisad ixtisası üzrə bitirib. İnstitutu bitirdikdən sonra Dövlət Plan Komitəsi nəzdində olan Elmi-Tədqiqat İnstitutunda iqtisadçı vəzifəsində işləyib.
1975-ci ildə ordu sıralarında xidmət edib.
1976-cı ildə Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunda «Siyasi iqtisad» ixtisası üzrə əyani aspiranturaya daxil olub. Aspiranturada təhsil müddəti başa çatdıqdan sonra 1980-1982-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun «Siyasi iqtisad» kafedrasında laborant işləmişdir.
1982-ci ilin dekabrından Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) «İqtisadi nəzəriyyə» kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb.
1982-ci ildə «Siyasi iqtisad» (indiki «İqtisadi nəzəriyyə») ixtisası üzrə namizədlik, 2003-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 90-dan çox elmi əsərin müəllifidir. 2004-2007-ci illərdə AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyanın «İqtisadiyyat və hüquq elmləri üzrə» Ekspert Şurasının üzvü olub.
2009-2014-cü illərdə «Kommersiya» fakültəsinin dekanı olub.
2014-cü ilin aprelindən 2022-ci ilin sentyabrına kimi UNEC-in Magistratura Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışıb.
UNEC-in Dissertasiya Şurası nəzdində fəaliyyət göstərən Daimi Elmi Seminarın sədridir, həmin dissertasiya Şurasının üzvüdür. Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının məsləhətçisidir.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə Əməkdar Müəllim fəxri adı verilib.

Professor Dr Manafov Gabil Nadir
In 1974 graduated from the Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzadeh, specialty “Political economy”. After the graduation he worked as an economist at the Scientific-Research Institute under the State Planning Committee.
In 1975 he served in the army.
In 1976 he became a full-time post graduate student of the Economic Institute of the Academy of Sciences on “Political Economy”. In 1980-1982, after the post-graduation, he worked as a laboratory assistant at the Department of “Political Economy” of the Azerbaijan State Pedagogical Institute. .
Since 1982 he has been working at the Department of “Economic Theory” of the Azerbaijan Institute of the National Economy (current Azerbaijan State University of Economics) as a senior laboratory assistant, lecturer, senior lecturer, Assistant Professor; currently he is a Professor of the department.
In 1982 he defended his Candidate’s paper on “Political Economy” (present “Economic theory”), in 2003 his Doctor’s dissertation. He is the author of more than 90 scientific articles. In 2004-2007   he became a member of the Expert Council on “Economy and Law” of Higher Attestation Commission under the President of the AzerbaijanRepublic.
In 2009-2014 he worked as a Dean of the Faculty “Commerce”.
Beginning from April, 2014 he is a Director of the Master Center of University of Economics.
From April 2014 to September 2022, he worked as the director of the Master’s Center of UNEC.
Currently he is a Chairman of the Permanent Scientific Workshop under the Dissertation Council of University of Economics, member of the Dissertation Council.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, he was awarded “Tataggi” medal on the occasion of the 90th anniversary of  Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.