1974-cü ildə D.Bünyadzadə ad. Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki UNEC) Siyasi iqtisad ixtisası üzrə bitirib. İnstitutu bitirdikdən sonra Dövlət Plan Komitəsi nəzdində olan Elmi-Tədqiqat İnstitutunda iqtisadçı vəzifəsində işləyib.
1975-ci ildə ordu sıralarında xidmət edib.
1976-cı ildə Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunda «Siyasi iqtisad» ixtisası üzrə əyani aspiranturaya daxil olub. Aspiranturada təhsil müddəti başa çatdıqdan sonra 1980-1982-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun «Siyasi iqtisad» kafedrasında laborant işləmişdir.
1982-ci ilin dekabrından Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) «İqtisadi nəzəriyyə» kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb.
1982-ci ildə «Siyasi iqtisad» (indiki «İqtisadi nəzəriyyə») ixtisası üzrə namizədlik, 2003-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 90-dan çox elmi əsərin müəllifidir. 2004-2007-ci illərdə AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyanın «İqtisadiyyat və hüquq elmləri üzrə» Ekspert Şurasının üzvü olub.
2009-2014-cü illərdə «Kommersiya» fakültəsinin dekanı olub.
2014-cü ilin aprelindən 2022-ci ilin sentyabrına kimi UNEC-in Magistratura Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışıb.
UNEC-in Dissertasiya Şurası nəzdində fəaliyyət göstərən Daimi Elmi Seminarın sədridir, həmin dissertasiya Şurasının üzvüdür. Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının məsləhətçisidir.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə Əməkdar Müəllim fəxri adı verilib.

д.э.н., проф. Манафов Габиль Надир оглы
В 1974 году окончил Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде по специальности  “Политическая экономика”. После завершения института работал экономистом в Научно-исследовательском институте при Государственном плановом комитете.
В 1975 году  служил в армии.
В 1976 году поступил в очную аспирантуру в Институт экономики Академии наук по специальности “Политическая экономика». После завершения срока обучения в аспирантуре, в 1980-1982 гг. работал лаборантом на кафедре «Политическая экономика” Азербайджанского государственного педагогического института.
С декабря 1982 года работал в Азербайджанском институте народного хозяйства им. Д.Буниатзаде (в настоящее время Азербайджанский государственный экономический университет)  на кафедре “Экономическая теория”, сначала старшим научным сотрудником, а затем преподавателем, старшим преподавателем, доцентом, профессором.
.В 1982 году защитил  кандидатскую диссертацию по специальности “Политическая экономика” (в настоящее время “Экономическая теория”), а в 2003 году – докторскую диссертацию. Он автор более 90 научных публикаций. В 2004-2007 гг. был членом Экспертного совета по экономическим и юридическим наукам Высшей аттестационной  комиссии при Президенте Азербайджанской Республики. “Экономика и гуманитарных наук.
2009-2014 гг. был  деканом  Коммерческого факультета.
С апреля 2014 года по сентябрь 2022 года работал директором Магистерского центра UNEC.
В настоящее время  он председатель Постоянного научного семинара, действующего  при Диссертационном совете АГЭУ, консультант Азербайджанской национальной энциклопедии, заслуженный учитель Азербайджанской Республики.
Он женат, имеет двоих детей.
DSC_4825DSC_00285DSC_2235DSC_0001DSC_4939???????????????????????????????
Интервью директора Центра магистратуры д.э.н., профессора Габиля Манафова газете “Халг газети”  (08.07.2015)
Интервью директора Центра магистратуры д.э.н., профессора Габиля Манафова газете “Халг газети” (“Xalq qəzeti”) (08.07.2016)