fəl. elmləri doktoru, prof. Məmmədəliyev Zakir Qurban oğlu23 dekabr 1957-ci ildə Qərbi Azərbaycanda (İndiki Ermənistan Respublikası) Krasnoselo rayonunun Toxluca kəndində anadan olub.
1979-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu (indiki Azərbaycan Pedaqoji Universitetini) bitirib və təyinatla o vaxtkı Ermənistan SSR Krasnoselo rayonunun Toxluca kənd orta məktəbinə riyaziyyat müəllimi göndərilib.
1981-1985-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun dissertantı olub,
1987-ci ildə fəlsəfə üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1989-cu ildən Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövət İqtisad Universiteti) “Fəlsəfə” kafedrasında müəllim işləyib.
2007-2016-cı illərdə həmin kafedranın müdiri vəzifəsində çalışıb.
2004-cü ildə fəlsəfə elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini müdafiə edib.
2009-cu ildən “Fəlsəfə” (hazırda “Humanitar fənlər”) kafedrasının professorudur.
100-ə yaxın elmi və tədris-metodiki əsərin müəllifidir. Rusiyada (Moskva), Türkiyədə (İstanbul), Yunanıstanda (Afina) və Almaniyada elmi əsərləri çap olunub. XXI, XXIII Ümumdünya Fəlsəfə Kongreslərinin və IV Rusiya Fəlsəfə Kongresinin iştirakçısı olub. 2007-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Fəlsəfə, Sosoilogiya, Psixologoya, Pedaqogika və Dinşünaslıq üzrə ekspert şurasının üzvüdür.

Head of the Department of “PHILOSOPHY”, PhD, prof. Mammadaliyev Zakir Gurban
He was born on December 23, 1957 in Tokhulja village of Krasnosel region of the Western part of Azerbaijan (currently Republic of Armenia).
He graduated from the Azerbaijan State Pedagogical Institute (currently, Azerbaijan Pedagogical University) in 1979 and was assigned as the teacher of mathematics to the secondary school in Tokhulja village of Krasnoselo region of then Armenia SSR.
Over 1981-1985 years, he was a candidate for a degree at the Philosophy and Law Institute under the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR, in 1987 he defended the candidacy dissertation on philosophy.
From 1989, he works as the teacher at the “Philosophy” department of current Azerbaijan State Economic University.
He was appointed the Director of that Department in 2007. He defended the dissertation for getting the science degree of PhD in 2004.
Since 2009, he is the professor of the “Philosophy” Department.
He is the author of up to 100 scientific and training-methodical works. His scientific works have been published in Russia (Moscow), Turkey (Istanbul), Greece (Athens) and Germany. He participated in a number of scientific assemblies, including XXI, XXIII World Philosophy Congresses, and IV Russian Philosophy Congress. He is the member of the Expert Council on Philosophy, Sociology, Psychology, Pedagogics and Religion Science at the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan since 2007.