fəl. elmləri doktoru, prof. Məmmədəliyev Zakir Qurban oğlu23 dekabr 1957-ci ildə Qərbi Azərbaycanda (İndiki Ermənistan Respublikası) Krasnoselo rayonunun Toxluca kəndində anadan olub.
1979-cu ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu (indiki Azərbaycan Pedaqoji Universitetini) bitirib və təyinatla o vaxtkı Ermənistan SSR Krasnoselo rayonunun Toxluca kənd orta məktəbinə riyaziyyat müəllimi göndərilib.
1981-1985-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun dissertantı olub,
1987-ci ildə fəlsəfə üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1989-cu ildən Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövət İqtisad Universiteti) “Fəlsəfə” kafedrasında müəllim işləyib.
2007-2016-cı illərdə həmin kafedranın müdiri vəzifəsində çalışıb.
2004-cü ildə fəlsəfə elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini müdafiə edib.
2009-cu ildən “Fəlsəfə” (hazırda “Humanitar fənlər”) kafedrasının professorudur.
100-ə yaxın elmi və tədris-metodiki əsərin müəllifidir. Rusiyada (Moskva), Türkiyədə (İstanbul), Yunanıstanda (Afina) və Almaniyada elmi əsərləri çap olunub. XXI, XXIII Ümumdünya Fəlsəfə Kongreslərinin və IV Rusiya Fəlsəfə Kongresinin iştirakçısı olub. 2007-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Fəlsəfə, Sosoilogiya, Psixologoya, Pedaqogika və Dinşünaslıq üzrə ekspert şurasının üzvüdür.

д.ф.н., проф.Мамедалиев Закир Курбан оглы
Родился 23 декабря 1957 года в селе Тохлуджа района Красносело в Западном Азербайджане (сейчас Армянская Республика). В 1979 году окончил Азербайджанский государственный педагогический институт (сейчас Азербайджанский педагогический университет), и по распределению был направлен в  село Тохлуджа района Красносело Армянской Республики, в качестве учителя математики. В 1981-1985 годы был диссертантом в Институте философии и права АН АзССР, в 1987 году защитил кандидатскую диссертацию по философии.
С 1989 года, работает на кафедре философии нынешнего Азербайджанского государственного экономического университета. С 2007 года по июль 2016 год работал на должности заведующего этой кафедрой.  В 2004 году защитил докторскую диссертацию на соискания ученой степени доктора философских наук. С 2009 года – профессор кафедры «Философия».
Он является автором около 100 учебно-методических работ. Его научные работы изданы в России, Турции, Греции и Германии. Он был участником ряда конгрессов, в том числе: XXI, XXIII Всемирных философских конгрессов и IV Российского философского конгресса. С 2007 года – член экспертного совета по философии, социологии, психологии, педагогике и религиоведению Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.