Elnur Sad__qovi.e.d., professor Sadıqov Elnur Məhəmməd oğlu
1980-ci ildə D.Bunyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) maliyyə-kredit ixtisasına daxil olub və 1987-ci ildə bitirib.
1981-1983-cü illərdə Sovet Ordusu sıralarında (Aviasiya, Novqorod) həqiqi hərbi xidmət keçib.
1987-1988-ci illərdə SSRİ Dövlət Əmanət Bankı, Azərbaycan Respublikası Bankında “Nağdsız hesablaşmalar və əhaliyə kassa hesablaşma xidməti” şöbəsində müfəttiş vəzifəsində çalışıb.
1988-1991-ci illərdə N.A.Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə İqtisad İnstitutunun “Pul tədavülü və kredit” kafedrasının əyani aspiranturasında təhsil alıb.
1991-ci ildə 08.00.10 – Maliyyə, pul tədavülü və kredit ixtisası üzrə müdafiə edərək SSRI-nin iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
1991-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Bank işi kafedrasında laborant, müəllim, baş müəllim, dosent, professor  vəzifələrində çalışıb.
2001-2005-ci illərdə Sankt Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetinin “Pul və qiymətli kağızlar”  kafedrasının doktoranturasında təhsil alıb.
2005-ci ildə Sankt Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetində  08.00.10 – Maliyyə, pul tədavülü və kredit ixtisası üzrə müdafiə edərək Rusiya Federasiyasının iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
2009-cu ildən Azərbaycan Respublikasının iqtisad elmləri doktorudur.
2009-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində fəaliyyət göstərən D.02.051 saylı iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru və iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi verən dissertasiya şurasının üzvüdür.
2015-ci ildən Rusya hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin Sankt-Peterburq filialının İqtisadiyyat və maliyyə kafedrasınını professorudur.
2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə TƏRƏQQİ  medalına layiq görülüb.
2013-cü ilin oktyabrında Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin əmri ilə “Azərbaycan Respublikası “QABAQÇIL TƏHSİL İŞÇİSİ” döş nişanı ilə təltif edilib.
Rusiya Fedrasiyası Elm və Təhsil Nazirliyinin 12 may 2015-ci il tarixli əmri ilə “Maliyyə, Pul tədavülü və kredit” ixtisası üzrə Rusiya Federasiyasının professoru elmi adı verilib.
2016-cı ildən Belarus Respublikasının Polosk Dövlət Universitetinin “İqtisadiyyat” kafedrasınn professorudur.
2017-ci ildən Belarus Respublikasının Polosk Dövlət Universitetinin “ВЕСТНИК”  jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
2000-ci ildən 08.09.2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının elmi katibi vəzifəsində çalışmışdır.
Hazırda  UNEC-in “Maliyyə və audit” kafedrasının professoru  və “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professorudur (0,5).
100-dən çox elmi-metodiki dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir.
Ailələdir, iki  оğlu  var.
IMG_1556IMG_1567elnur0012elnurIMGDSC_4202IMG_20230515_094133
prof. E.Sadıqov UNEC NEWS-da
UNEC professoruna Sankt-Peterburq Beynəlxalq Bank İnstitutu tərəfindən təşəkkürnamə verilib (17.05.2023)
UNEC professoru Rusiyada Azərbaycanın müasir pul-kredit siyasətindən danışıb (27.03.2018)
UNEC professoru nağdsız hesablaşmalarda yeni texnologiyaların tətbiqi barədə
(12.02.2018)
UNEC professorunun Polotsk Dövlət Universitetində mühazirəsi (15.01.2018)
Sadıqov: “Azərbaycanda iri bankların birləşdirilməsi gözlənilir” (Sputnik.az – 08.01.2018)
UNEC aliminin məqaləsi beynəlxalq müsabiqənin qalibi olub (21.12.2017)
Müasir dövrdə maliyyə bazarlarında bank resurslarının iqtisadiyyata təsirinin gücləndirilməsi mühüm strateji prioritetdir (“Xalq qəzeti”, 16-17.11.2017)

Д.э.н., профессор Садыгов Эльнур Магомед оглы
В 1980 году поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский1 государственный экономический университет) на  специальность «Финансы-кредит» и окончил в 1987 году.
В 1981-1983 годы прошел службу в рядах Советской Армии (Авиация, Новгород).
В 1987-1988 годы работал на должности старшего инспектора в отделе «Расчетно-кассовое обслуживание населения» Республиканского банка Азербайджана, Государственного сберегательного банка СССР.
В 1988-1991 годы получил образование в очной аспирантуре на кафедре «Денежное обращение и кредит» Ленинградского финансово-экономического института им.Н.А.Вознесенского.
В 1991 году защитил диссертацию по специальности 08.00.10 – Финансы, денежное обращение и кредит, получил ученую степень кандидата экономических наук СССР.
С 1991 года работал лаборантом, преподавателем, старшим преподавателем, доцентом на кафедре «Банковское дело» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2001-2005 годах получил образование в докторантуре кафедры «Деньги и ценные бумаги» Санкт Петербургского государственного экономического университета.
В 2005 году в Санкт Петербургском Государственном Экономическом Университете защитил диссертацию по специальности 08.00.10 – Финансы, денежное обращение и кредит, получил ученую степень доктора экономических наук Российской Федерации
С 2009 года является доктором экономических наук Азербайджанской Республики.
С 2009 является членом диссертационного совета по присуждению ученой степени доктора философии по экономике и доктора экономических наук  D.02.051 при Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2015 года является профессором кафедры «Экономика и финансы» Санкт Петербургского филиала Финансового университета При Правительстве Российской Федерации.
По приказу Министерства науки и образования Российской Федерации от 12 мая 2015 года получил звание профессора Российской Федерации по специальности «Финансы, денежное обращение и кредит».
В 2011 году по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики был удостоен и медали «ПРОГРЕСС».
В октябре 2013 года по приказу министра образования Азербайджанской Республики был награжден нагрудным значком «ПЕРЕДОВОЙ РАБОТНИК ОБРАЗОВАНИЯ Азербайджанской Республики.
По приказу Министерства науки и образования Российской Федерации от 12 мая 2015 года было присвоено ученое звание профессора Российской Федерации по специальности «Финансы, деньги и кредит».
С 2016 года — профессор кафедры «Экономика» Полоского государственного университета Республики Беларусь.
С 2017 года является членом журнала Полоцкого государственного университета Республики Беларусь.
С 2000 года по 08.09.2020 год работал на должности ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета.
В настоящее время работает на должности профессора кафедры «Финансы и аудит» и «Экономика и управление» UNEC (0,5).
Является автором свыше 100 научно-методических учебников и учебных пособий.
Женат, имеет двух сыновей.
IMG_1556IMG_1567elnur0012elnurIMGDSC_4202
Межвузовской научно-практической конференции в Дербентском филиале UNEC (23.04.2018)
Профессор UNEC в России о современной денежно-кредитной политике Азербайджана (27.03.2018)
Профессор UNEC избран членом редакционной коллегии Белорусского университета
(10.04.2017)
Профессор UNEC в Санкт-Петербурге рассказал о международных валютных и кредитных отношениях (27.03.2017)