Elnur Sad__qovi.e.d., professor Sadıqov Elnur Məhəmməd oğlu
1980-ci ildə D.Bunyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) maliyyə-kredit ixtisasına daxil olub və 1987-ci ildə bitirib.
1981-1983-cü illərdə Sovet Ordusu sıralarında (Aviasiya, Novqorod) həqiqi hərbi xidmət keçib.
1987-1988-ci illərdə SSRİ Dövlət Əmanət Bankı, Azərbaycan Respublikası Bankında “Nağdsız hesablaşmalar və əhaliyə kassa hesablaşma xidməti” şöbəsində müfəttiş vəzifəsində çalışıb.
1988-1991-ci illərdə N.A.Voznesenski adına Leninqrad Maliyyə İqtisad İnstitutunun “Pul tədavülü və kredit” kafedrasının əyani aspiranturasında təhsil alıb.
1991-ci ildə 08.00.10 – Maliyyə, pul tədavülü və kredit ixtisası üzrə müdafiə edərək SSRI-nin iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
1991-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Bank işi kafedrasında laborant, müəllim, baş müəllim, dosent, professor  vəzifələrində çalışıb.
2001-2005-ci illərdə Sankt Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetinin “Pul və qiymətli kağızlar”  kafedrasının doktoranturasında təhsil alıb.
2005-ci ildə Sankt Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetində  08.00.10 – Maliyyə, pul tədavülü və kredit ixtisası üzrə müdafiə edərək Rusiya Federasiyasının iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
2009-cu ildən Azərbaycan Respublikasının iqtisad elmləri doktorudur.
2009-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində fəaliyyət göstərən D.02.051 saylı iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru və iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi verən dissertasiya şurasının üzvüdür.
2015-ci ildən Rusya hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin Sankt-Peterburq filialının İqtisadiyyat və maliyyə kafedrasınını professorudur.
2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə TƏRƏQQİ  medalına layiq görülüb.
2013-cü ilin oktyabrında Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin əmri ilə “Azərbaycan Respublikası “QABAQÇIL TƏHSİL İŞÇİSİ” döş nişanı ilə təltif edilib.
Rusiya Fedrasiyası Elm və Təhsil Nazirliyinin 12 may 2015-ci il tarixli əmri ilə “Maliyyə, Pul tədavülü və kredit” ixtisası üzrə Rusiya Federasiyasının professoru elmi adı verilib.
2016-cı ildən Belarus Respublikasının Polosk Dövlət Universitetinin “İqtisadiyyat” kafedrasınn professorudur.
2017-ci ildən Belarus Respublikasının Polosk Dövlət Universitetinin “ВЕСТНИК”  jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
2000-ci ildən 08.09.2020-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının elmi katibi vəzifəsində çalışmışdır.
Hazırda  UNEC-in “Maliyyə və audit” kafedrasının professoru  və “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professorudur (0,5).
100-dən çox elmi-metodiki dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir.
Ailələdir, iki  оğlu  var.
IMG_1556IMG_1567elnur0012elnurIMGDSC_4202IMG_20230515_094133
prof. E.Sadıqov UNEC NEWS-da
UNEC professoruna Sankt-Peterburq Beynəlxalq Bank İnstitutu tərəfindən təşəkkürnamə verilib (17.05.2023)
UNEC professoru Rusiyada Azərbaycanın müasir pul-kredit siyasətindən danışıb (27.03.2018)
UNEC professoru nağdsız hesablaşmalarda yeni texnologiyaların tətbiqi barədə
(12.02.2018)
UNEC professorunun Polotsk Dövlət Universitetində mühazirəsi (15.01.2018)
Sadıqov: “Azərbaycanda iri bankların birləşdirilməsi gözlənilir” (Sputnik.az – 08.01.2018)
UNEC aliminin məqaləsi beynəlxalq müsabiqənin qalibi olub (21.12.2017)
Müasir dövrdə maliyyə bazarlarında bank resurslarının iqtisadiyyata təsirinin gücləndirilməsi mühüm strateji prioritetdir (“Xalq qəzeti”, 16-17.11.2017)

He was born in Beylaqan city in 1963.
In 1980 he entered   Azerbaijan State Institute of National Economics named after D.Bunyadzadeh, the faculty of Finance-loan, and   graduated in 1987.
In 1981-1983 he served in military service in the ranks of Soviet Army (Aviation, Novgorod).
In 1987-1988 he worked as an inspector in the Department of “ Non-cash payments and cash settlement service for the people” at the Bank of the Republic of Azerbaijan, USSR State Saving Bank.
He took  his post-graduate course at the Leningrad Finance and Economics Institute, the chair of “Money circulation and loan” in1988-1991 years.
Defending Finance, money circulation and loan qualification in 1991 he  got  the title of candidate on economic sciences.
He has been working as research assistant, lector, senior lector and associate professor at “Banking” chair of Azerbaijan State Economics University since 1991.
He got education at the doctorate level of “Cash and securities” department of St. Petersburg State University of Economics and Finance in 2001 and 2005 years.
Defending Finance, money circulation and loan qualification of St. Petersburg State University of Finance and Economics in2005 he got the title of doctor on economic sciences of the Russian Federation.
Since 2009, he has been the doctor on economic sciences of the Republic of Azerbaijan.
From 2009, he has been the member of the board on PhD and doctor on economics   D.02.051 at the ASEU.
Since 2015, he has been a professor at the Department of Economics and Finance of the St. Petersburg branch of the University of Finance under the Russian government.
In 2011, by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, he was awarded the  Taraggi  medal for his services to the development of education.
In October 2013, by the order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, he was awarded the badge “ADVANCED EDUCATION WORKER” of the Republic of Azerbaijan.
By the order of the Ministry of Science and Education of the Russian Federation dated May 12, 2015, he was awarded the title of Professor of the Russian Federation in “Finance, Money Circulation and Credit”.
Since 2016, he has been a professor at the “Economics” department of the Polosk State University of the Republic of Belarus.
Since 2017, he is a member of the editorial board of the magazine “VESTNIK” of Polosk State University of the Republic of Belarus.
From 2000 to 08.09.2020 he worked as a scientific secretary of the Scientific Council of   Azerbaijan State University of Economics.
He is currently a professor at the UNEC Department of Finance and Financial Institutions and a professor at the department of Economics and Management (part-time).
He is the author of more than 100 scientific-methodical textbooks and manuals.
Married and has two sons.
IMG_1556IMG_1567elnur0012elnurIMGDSC_4202
The article of the UNEC scientist won the international competition (21.12.2017)
UNEC- the only Higher Education Institution students of which receive International Banking Certificate in CIS
(24.07.2017)
UNEC Students will study the International Banking Experience in Saint-Petersburg
(06.07.2017)
UNEC Professor is elected a member of the Editorial Board of Scientific Journal of the Belorussian University