prof. Səbzəliyev Sifariz Mirzəxan oğlu08.11.1945-ci ildə Ağsu rayonunun Qaraqoyunlu kəndində anadan olub.
1963-cü ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) İqtisad fakültəsinin əyani şöbəsinə qəbul olunmuşdur.
1964-1967-ci illərdə həqiqi hərbi xidmətini başa vurduqdan sonra təhsilini D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki UNEC) Uçot-iqtisad fakültəsinin əyani şöbəsində davam etdirib. 1970-ci ildə həmin institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Təyinatla Azərbaycan elmi-tədqiqat kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı və təşkili institutuna işləməyə göndərilib, müxtəlif illərdə həmin instiututda elmi işçi, baş elmi işçi və elmi katib vəzifələrində çalışıb. 1973-1977-ci illərdə institutun aspiranturasının əyani şöbəsinə qəbul olunub və 1980-cı ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1981-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtsad Universitetinin «Mühasibat uçotu» kafedrasında baş müəllim, dosent vəzifələrdə çalışıb.
1985-ci ildə Uçot-iqtisad fakültəsinə dekan müavini vəzifəsinə təyin olunub, 1987-ci ildən 2022-ci ilin sentyabrına kimi «Mühasibat uçotu və audit» kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyib.
2005-ci ildə iqtisad elmləri doktoru adına layiq görülüb. 1990-cı ildən dosent, 2006-cı ildən professordur.
Respublika Maliyyə Nazirliyi Elmi-metodik Şurasının, Respublika Auditorlar Palatası Rəyasət Heyətinin, Amerika Auditorlar İnstitutunun, «Maliyyə və uçot», «İqtisadiyyat və audit», «Audit», «İqtisad elmləri: nəzəriyyə və praktika» «Sosial həyat» jurnallarının redaksiya heyətlərinin üzvüdür. Universitetdə fəaliyyət göstərən FD.02.052 Dissertasiya Şurasının sədr müavinidir.
Rəhbərliyi altında 8 elmlər namizədi və 1 elmlər doktoru hazırlanıb.
1991-ci ildə tədrisin səmərəli təşkilindəki xidmətlərinə görə Respublika Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanına layiq görülüb.
2015-ci ildə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə 3-cü dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif edilib.
200-ə yaxın dərsliyin, dərs vəsaitinin, monoqrafiyanın, tədris proqramlarının, elmi məqalənin və digər tədris-metodik vəsaitlərin müəllifidir. Həmin əsərlərin əksəriyyəti, xüsusən də, «Mühasibat (maliyyə) uçotu» (dərslik), «Mühasibat uçotuna dair məsələlər məcmuəsi» (dərslik), «Mühasibat (maliyyə) hesabatı» (dərslik), «Xidmət sahələrində mühasibat uçotu» (dərs vəsaiti), «Xarici ölkələrdə mühasibat uçotu (dərs vəsaiti), «Mühasibat uçotunda, iqtisadi təhlildə və auditdə istifadə olunan terminlərin izahlı lüğəti» (dərs vəsaiti), «İdarəetmə uçotu» (dərslik), «Maliyyə hesabatı: formalaşması və təkmilləşdirilməsi problemləri» (monoqrafiya) və s. respublika iqtisadçıları tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və iqtisadiyyat təmayüllü bütün ali məktəblərdə və kolleclərdə istifadə olunur.
Müxtəlif illərdə Moskva, Sankt-Peterburq, Odessa, Daşkənd, Tbilisi, Kiyev, Kutaisi, Naxçıvan və s. şəhərlərdə beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda maraqlı məruzələrlə çıxış edib.

He was born on November 8, 1945 in Garagoyunlu province of Aghsu region.
He entered the faculty of Economics at Azerbaijan State University named after S.M.Kirov in 1963. After the military service he continued education in the Faculty of Accounting of the Azerbaijan Institute of National Economy named after D.Bunyadzade (current UNEC). He graduated from with honors in Accounting in 1970. He was sent to the Scientific- research Institute of Economy and Administration of Agriculture of Azerbaijan and served here as a research fellow, senior researcher and a Scientific Secretary in different years. He entered the post- graduation of the institute and studied here within 1973-1977; in 1980 he defended a Candidate’s thesis at Moscow State University named after Lomonosov in 1980 and received the title of Candidate of Economic Sciences.
S.M.Sabzaliyev had worked in the Department of “Accounting” of Azerbaijan State University of Economics as a senior lecturer and Assistant Professor since 1981. He was appointed a Deputy Dean of the Faculty Accounting in 1985; he has been a Head of the Department of “Accounting and Audit” since 1987.
From 1987 to September 2022, he worked as the head of the “Accounting and Audit” department.
He received the scientific title of a Doctor of Economic Sciences in 2005. He became an Associated Professor in 1990 and a Professor in 2006.
Professor S.M.Sabzaliyev is the member of Scientific Board of the University, Educational-methodical Board of the Ministry of Finance, Presidium of the Republican Chamber of Auditors, member of the US Institute of Auditors, member of editorial staffs of the journals “Finance and accounting”, “Economics and audit”, “Audit”, “Economic sciences: theory and practice”. Currently he is a Deputy Chairman of Defense Council FD.02.052 on Doctorate.
8 Candidates of Sciences and 1 Doctor of Sciences were supervised by him.
He was awarded the Honorary Decree of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan for his contribution to the effective organization of education in 1991.
In 2015 he was awarded the badge “Advanced Education Worker of the Republic of Azerbaijan”.
Under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 26, 2011, he was awarded the honorary title “Honored Teacher” for his contribution to the development of education in Azerbaijan.
Professor Sabzaliyev is the author of more than 200 scientific articles, thesis, program and different educational-methodical character materials. Most of these works, especially “Accounting (finance)”, “Accounting (financial) report”, “Principles of audit”, “Collection of issues on accounting”, “Management accounting”, “Accounting in industry”, “Accounting”, “Accounting in service sphere”, “Accounting in foreign countries ” textbooks and training aids, “Financial report: formation and improvement problems”, “Explanatory dictionary of international and national accounting terms” (monograph) were evaluated by the economists of the republic and are used in all higher educations and colleges of economic profile.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, he was awarded the 3rd degree “Labor” order on the occasion of the 90th anniversary of  Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.
Professor S.M.Sabzaliyev mase speeches and reports in the scientific conferences and symposiums held in the cities of Moscow, Saint-Petersburg, Odessa, Tashkent, Tbilisi, Kiev, Kutaisi and Nakhchivan.